Chairman of the Anti-Corruption Committee met with the delegation led by James Applegate, Director of the Europe and Asia Programs of the Bureau of International Narcotics and Law Enforcement Affairs (INL) of the U.S. Department of State.
NEWS
The preliminary investigation against the former head of Byurakan community and his deputy, accused of embezzlement of two plots of land worth over AMD 5 million and document forgery, has been completed. The materials of the proceedings have been submitte
March 17, 2025
Officials of the community administration received bribes from a number of citizens to perform actions in their favor. The materials of the proceedings with an indictment against 10 persons have been sent to the court
March 07, 2025
A case of embezzlement of property worth AMD 2 million by the commander of a military unit of the RA Ministry of Defense has been revealed. The materials of the proceedings with the indictment have been sent to the court.
About 50 facts of drawing up more than 280 false protocols on administrative offenses by patrol service officers have been revealed. The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed.