ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանն այսօր ՀՀ Ազգային ժողովին է ներկայացրել Կոմիտեի` 2024 թվականի գործունեության մասին հաղորդումը:
Ըստ Արթուր Նահապետյանի` 2024 թվականին քննված քրեական վարույթների թիվը 2023 թվականի համեմատ աճել է 465-ով կամ 25,5 տոկոսով, իսկ ավարտված վարույթների թիվը՝ 313-ով կամ 58,4 տոկոսով: Ընդհանուր առմամբ՝ 2024 թվականին Կոմիտեում քննվել է 2289 քրեական վարույթ, որոնցից ավարտվել է 849-ը: Ավարտված վարույթներից 167-ը 374 անձանց վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է դատարան։ 2024 թվականին դատի է տրվել 175 հանրային ծառայող, այդ թվում՝ նախարարությունների, տեսչական մարմինների, Երևանի քաղաքապետարանի, համայնքապետարանների և մարզպետարանների աշխատակիցներ:
Իր եզրափակիչ ելույթում անդրադառնալով պատգամավորների մի շարք հարցադրումներին, այդ թվում՝ կալանքը որպես խափանման միջոց կիրառելու նպատակահարմարությանը, Արթուր Նահապետյանը նշել է, որ ըստ Հակակոռուպցիոն կոմիտեում առկա վիճակագրական տվյալների՝ ձերբակալված անձանցից միայն 34%-ի դեպքում է, որ ամենախիստ խափանման միջոցը՝ կալանքը կիրառելու միջնորդություն է կայացվել դատարան: Ավելին՝ ներկայացված 148 միջնորդություններից բավարարվել է ընդամենը 84-ը, այսինքն՝ շուրջ 56 %-ը, ինչը լավագույն ցուցանիշն է հիմնավորելու, որ համատարած կալանավորման դեպքեր առկա չեն:
Ինչ վերաբերում է պատգամավորների կողմից ենթադրյալ կոռուպցիոն հանցանքների վերաբերյալ ներկայացված տեղեկություններին, ապա Արթուր Նահապետյանը պատգամավորներին կոչ արեց նման տվյալներ ունենալու դեպքում գրավոր հաղորդում ներկայացնել Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ վստահեցնելով, որ այդ դեպքերից յուրաքանչյուրով կիրականացվի համակողմանի և օբյեկտիվ նախաքննություն. «Հակակոռուպցիոն կոմիտեի համար չկան նախկիններ և ներկաներ, կան գործող պաշտոնատար անձիք և կան պաշտոնից ազատված անձինք, ովքեր օրենքի առաջ հավասար են և կրում են հավասար պատասխանատվություն թե՛ իրենց գործողությունների, և թե՛ անգործության համար: Հետևաբար՝ եթե ունեք դեպքեր կոռուպցիոն հանցագործությունների վերաբերյալ, որոնք կբավարարեն քրեադատավարական օրենսգրքով սահմանված պահանջներին, այդ մասին գրավոր հաղորդում ներկայացրեք Կոմիտե»,-նշել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը:

Председатель Антикоррупционного комитета Республики Армения Артур Наапетян сегодня представил Национальному Собранию Республики Армения отчет о деятельности комитета за 2024 год.
По словам Артура Наапетяна, количество расследованных уголовных производств в 2024 году по сравнению с 2023 годом увеличилось на 465 или на 25,5%, а количество завершенных производств - на 313 или на 58,4%. Всего в 2024 году Комитетом расследовано 2289 уголовных производств, из которых 849 завершены. Из завершенных производств 167 в отношении 374 лиц были направлены в суд с обвинительным заключением. В 2024 году поданы судебные иски против 175 государственных служащих, в том числе - сотрудников министерств, инспекционных органов, мэрии Еревана, администраций общин и марзов.
В своей заключительной речи, отвечая на ряд вопросов от депутатов, в том числе, о целесообразности применения меры пресечения в виде ареста, Артур Наапетян отметил, что по статистическим данным, имеющимся в Антикоррупционном комитете, только в отношении 34% из задержанных лиц в суд было подано ходатайство о применении самой строгой меры пресечения - ареста. Более того, из 148 поданных ходатайств были удовлетворены только 84, то есть около 56%, что является лучшим показателем, подтверждающим отсутствие случаев массовых заключений под стражу.
Что касается представленной депутатами информации о предполагаемых коррупционных преступлениях, Артур Наапетян призвал депутатов в случае наличия такой информации предоставить письменное сообщение в Антикоррупционный комитет, заверив, что по каждому из этих случаев будет проведено всестороннее и объективное предварительное следствие: «Для Антикоррупционного комитета нет бывших и действующих должностных лиц, есть действующие должностные лица и есть освобожденные от должности лица, которые равны перед законом и несут равную ответственность как за свои действия, так и за бездействие. Поэтому, если у вас есть случаи коррупционных преступлений, которые будут соответствовать требованиям, установленным по Уголовно-процессуальному кодексу, представьте письменное сообщение в Комитет», - отметил председатель Антикоррупционного комитета.