ՀՀ քննչական կոմիտեի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից մեկում իրեղեն ապացույց ճանաչված առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից համատեղ ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են տևական ժամանակ նախապատրաստված և մանրակրկիտ պլանավորված հափշտակության դեպքը, խմբի անդամների ինքնությունները, նրանց դերաբաշխումները, ինչպես նաև հափշտակության մեխանիզմն ու գումարի պահման վայրերը: Արդյունքում` հանցանք կատարած անձինք ձերբակալվել են, իսկ կատարված խուզարկությունների և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել է հափշտակված 590.000 ԱՄՆ դոլար գումարի մեծ մասը՝ 578․800 ԱՄՆ դոլարը։ Ձերբակալված անձինք անհերքելի փաստերի ճնշման ներքո տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են միջոցառումներ մնացած՝ 11.200 դոլար գումարը հայտնաբերելու ուղղությամբ: Առաջիկայում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հանդես կգա պաշտոնական հաղորդագրությամբ՝ թույլատրելի սահմաններում ներկայացնելով ինչպես հանրային հնչեղություն ստացած այս վարույթով պարզված հանգամանքները, այնպես էլ հանցագործության ու դրա մասնակիցների բացահայտման ուղղությամբ իրավապահ մարմինների գործադրած ջանքերը։

As a result of large-scale operative-investigative measures carried out jointly by the operative units of the Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia, the National Security Service of the Republic of Armenia and the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia within the framework of the criminal proceedings initiated on the fact of theft of funds in an especially large amount, recognized as material evidence in one of the structural subdivisions of the Investigation Committee of the Republic of Armenia, a long-prepared and carefully planned case of theft, the identities of the group members, their roles, as well as the mechanism of theft and the places the money was stored were revealed. As a result, the persons who committed the crime were detained, and as a result of the searches and other procedural actions, USD 578,800, a major part of the stolen amount of USD 590,000, was found and seized. Under the pressure of indisputable facts, the detainees confessed.
The preliminary investigation is ongoing, and measures are being taken to find the remaining USD 11,200. The RA Anti-Corruption Committee will make an official statement soon, presenting, to the extent permitted, both the circumstances revealed under this proceeding, receiving public resonance, as well as the efforts made by law enforcement agencies to uncover the crime and its participants.