ՀՀ քննչական կոմիտեի կառուցվածքային ստորաբաժանումներից մեկում իրեղեն ապացույց ճանաչված առանձնապես խոշոր չափերի գումարի հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության, ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից համատեղ ձեռնարկված մեծածավալ օպերատիվ–հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտվել են տևական ժամանակ նախապատրաստված և մանրակրկիտ պլանավորված հափշտակության դեպքը, խմբի անդամների ինքնությունները, նրանց դերաբաշխումները, ինչպես նաև հափշտակության մեխանիզմն ու գումարի պահման վայրերը: Արդյունքում` հանցանք կատարած անձինք ձերբակալվել են, իսկ կատարված խուզարկությունների և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում հայտնաբերվել և վերցվել է հափշտակված 590.000 ԱՄՆ դոլար գումարի մեծ մասը՝ 578․800 ԱՄՆ դոլարը։ Ձերբակալված անձինք անհերքելի փաստերի ճնշման ներքո տվել են խոստովանական ցուցմունքներ:
Նախաքննությունը շարունակվում է, ձեռնարկվում են միջոցառումներ մնացած՝ 11.200 դոլար գումարը հայտնաբերելու ուղղությամբ: Առաջիկայում ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեն հանդես կգա պաշտոնական հաղորդագրությամբ՝ թույլատրելի սահմաններում ներկայացնելով ինչպես հանրային հնչեղություն ստացած այս վարույթով պարզված հանգամանքները, այնպես էլ հանցագործության ու դրա մասնակիցների բացահայտման ուղղությամբ իրավապահ մարմինների գործադրած ջանքերը։

В результате широкомасштабных оперативно-следственных мероприятий, совместно проведенных оперативными подразделениями Полиции МВД РА, Службы национальной безопасности РА и Антикоррупционного комитета РА в рамках уголовного производства, инициированного по факту кражи денежных средств в особо крупном размере, признанных вещественными доказательствами в одном из структурных подразделений Следственного комитета РА, были выявлены подготовленное длительное время и тщательно спланированное дело о краже, личности членов группы, их роли, а также механизм кражи и места хранения денежных средств. В результате лица, совершившие преступление, были задержаны, а в результате проведенных обысков и других процессуальных действий, обнаружена и изъята большая часть похищенной суммы в размере 590.000 долларов США – 578,800 долларов США. Под давлением неоспоримых фактов задержанные дали признательные показания.
Предварительное следствие продолжается, принимаются меры по обнаружению оставшихся 11.200 долларов США. В ближайшее время Антикоррупционный комитет РА выступит с официальным заявлением, в котором в максимально возможной степени будут изложены как обстоятельства, выявленные по этому производству, получившему общественный резонанс, так и усилия правоохранительных органов по раскрытию преступления и его участников.