ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Գյումրի համայնքի՝ 2025 թվականի մարտի 30-ին նշանակված ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների դաշինքի թեկնածուն Գյումրի քաղաքի բնակչին խոստացել է ընտրակաշառք՝ ընտրությանը մասնակցելու, ինչպես նաև իր ներկայացրած կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ընտրողների հավաքագրում ապահովելու դիմաց:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ բնակիչը դիմել է իր շրջապատի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց՝ ընտրություններին մասնակցելու և վերը նշված դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ու այդ կապակցությամբ ձեռք բերած տվյալները փոխանցել ընտրակաշառք առաջարկած դաշինքի թեկնածուին:
Նախաքննության ընթացքում վերը նշված երկու անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218-րդ և 219-րդ հոդվածների 1-ին մասերով նախատեսված առերևույթ հանցանքներ կատարելու, այն է՝ ընտրակաշառք ստանալու և տալու համար: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել վարչական հսկողությունը:

По уголовному производству, возбужденному в результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных Антикоррупционным комитетом Республики Армения, установлено, что кандидат от блока партий, участвующих в назначенных на 30 марта 2025 года внеочередных выборах Совета старейшин общины Гюмри, обещал жителю города Гюмри избирательную взятку в обмен на участие в выборах, а также за привлечение избирателей для голосования за представляемый им блок партий.
В частности, в ходе предварительного следствия установлено, что указанный житель обратился к ряду лиц из своего окружения, имеющих право голоса, с призывом принять участие в выборах и проголосовать за вышеуказанный альянс, а полученные в связи с этим сведения передал кандидату от указанного альянса, предложившему ему избирательную взятку.
В ходе предварительного следствия двум вышеуказанным лицам были предъявлены обвинения в совершении видимых преступлений, по части 1 статей 218 и 219 Уголовного кодекса Республики Армения, а именно - в получении и даче предвыборной взятки. В качестве меры пресечения в отношении них применен административный надзор.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Материалы производства вместе с обвинительным заключением направлены надзирающему прокурору с ходатайством об утверждении его и направлении в суд.