ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթի նախաքննությամբ բացահայտվել է 2016-2021 թվականների ընթացքում ՀՀ Շիրակի մարզի Սարատակ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձի կողմից պաշտոնեական կեղծիք կատարելու դեպք:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ հիշյալ պաշտոնատար անձը, 2021 թվականի ընթացքում նպատակ ունենալով կազմակերպել իր բնակության տարածքի արտահերթ ասֆալտապատումը, անտեսել է ՀՀ կառավարության որոշմամբ հաստատված՝ նույն համայնքի մեկ այլ տարածքի հիմնանորոգման նպատակով սուբվենցիայի տրամադրման հանգամանքը և պաշտոնական փաստաթղթերում խեղաթյուրել է վերանորոգման ենթակա տարածքի իրական տեղադիրքը: Արդյունքում վերանորոգման ենթակա փողոցի փոխարեն հիմնանորոգվել է իր բնակության վայրի ճանապարհահատվածը:
Հիմնանորոգման աշխատանքների ավարտից հետո՝ 2021 թվականի նոյեմբերի 10-ին, համայնքի ղեկավարը, հանդիսանալով ավարտված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձնաժողովի նախագահ, իր ստորագրությամբ և համայնքապետարանի կնիքով հաստատել է հանձնաժողովի ակտը՝ դրանում ներառելով ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ այն մասին, թե իբր հիմնանորոգվել է սուբվենցիոն ծրագրով հիմնանորոգման ենթակա ճանապարհը:
Պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար Սարատակ համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445–րդ հոդվածի 1–ին մասով, իսկ նրան օժանդակած տեղակալին և համայնքի ավագանու անդամին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-445–րդ հոդվածի 1–ին մասով:
Վերը նշված երեք անձանց վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

В результате предварительного следствия по уголовному делу, рассматриваемому в Антикоррупционном комитете Республики Армения, было раскрыто совершение должностного подлога лицом, занимавшим должность главы общины Саратак Ширакской области РА в период с 2016 по 2021 годы.
В частности, установлено, что вышеуказанное должностное лицо, стремясь организовать внеочередное асфальтирование своей жилой территории, в 2021 году проигнорировало положение о предоставлении субвенции на реконструкцию другой территории того же населенного пункта, утвержденное решением Правительства РА, и исказило в официальных документах фактическое местоположение территории, подлежащей реконструкции. В результате вместо подлежащей реконструкции улицы был отремонтирован участок дороги в его жилом районе.
После завершения работ по реконструкции, 10 ноября 2021 года глава общины, являясь председателем комиссии по приему в эксплуатацию завершенного строительного объекта, своей подписью и печатью администрации общины утвердил акт комиссии, в котором содержались заведомо ложные сведения о том, что подлежащая реконструкции дорога якобы отремонтирована в рамках субвенционной программы.
Бывшему главе общины Саратак предъявлено обвинение в совершении должностного подлога по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса Республики Армения, а содействующему ему заместителю и члену совета общины - по части 1 статьи 46-445 Уголовного кодекса Республики Армения.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении трех вышеуказанных лиц завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы производства направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения.