Ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ինչպես նաև ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Գյումրի համայնքի 2025 թվականի մարտի 30-ին նշանակված ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների դաշինքի թեկնածուն բարեգործության անվան տակ ընտրողին դրամ և ապրանք խոստանալու եղանակով խախտել է բարեգործության արգելքը:
Մասնավորապես՝ դաշինքի թեկնածուն իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող՝ Գյումրի քաղաքի բնակչին խոստացել է անհրաժեշտ գումար տրամադրելու եղանակով ֆինանսավորել նրա կողմից ղեկավարվող պարային խմբի մասնակիցների հագուստների (տարազ) պատրաստման և ձեռքբերման գործընթացը՝ միաժամանակ խոստանալով ցուցակագրել պարային խմբի կահավորման համար անհրաժեշտ այլ ծախսերը՝ կուսակցության միջոցների հաշվին դրանք ապահովելու նպատակով:
Մեկ այլ քրեական վարույթի նախաքննությամբ էլ պարզվել է, որ Գյումրի քաղաքի բնակիչը, մի շարք անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ընտրությանը մասնակցելու և իր ներկայացրած կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու համար երկու ընտրողի որպես ընտրակաշառք խոստացել և առաջարկել է դրամական միջոց: Վերջիններս ընդունել են առաջարկը՝ խոստանալով նշված ընտրակաշառքի դիմաց քվեարկել տվյալ կուսակցությունների դաշինքի օգտին:
Բացի այդ, նույն անձը հիշյալ ընտրողների հետ պայմանավորվել և նախնական համաձայնության է եկել ընտրությանը մասնակցելու և կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու նպատակով այլ ընտրողների նույնպես առաջարկել և տալ դրամական միջոցներ: Ըստ այդմ՝ նրանք վերցրել են ընտրելու իրավունք ունեցող մի շարք քաղաքացիների անձնական տվյալներ՝ նրանց ընտրակաշառք առաջարկելու պայմանով:
Ընտրակաշառք տալու, ստանալու ինչպես նաև բարեգործության արգելքը խախտելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանք է ներկայացվել 4 անձի, որոնց նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել վարչական հսկողությունն ու բացակայելու արգելքը: Բոլոր մեղադրյալներն իրենց մեղավոր են ճանաչել ներկայացված մեղադրանքում և տվել խոստովանական ցուցմունքեր:
Քրեական վարույթներով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել են մեղադրական եզրակացությունները, և վարույթների նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

Under one of the criminal proceedings initiated by the RA Anti-Corruption Committee on the facts of apparent crimes related to giving and receiving election bribes, as well as violating the ban on charity during elections, it was revealed that a candidate from alliance of parties participating in the special elections to Gyumri Community Council scheduled for March 30, 2025, violated the ban on charity by promising money and goods to voters under the guise of charity.
In particular, the candidate of the alliance promised a resident of Gyumri, who was in close relations with him, to provide the necessary funds to finance the process of making and purchasing clothes (taraz) for the members of the dance group he led, also promising to list other expenses necessary to equip the dance group in order to cover them at the expense of the party.
The preliminary investigation of another criminal proceeding established that a resident of Gyumri, having entered into a preliminary agreement with a number of persons, promised and offered funds to two voters as an election bribe for participating in the elections and voting for the alliance of parties he represented. The latter accepted the offer, promising to vote for the alliance of the said parties in return for the said bribe.
In addition, the same person agreed with the aforementioned voters and reached a preliminary agreement to offer and provide funds to other voters for participating in the elections and voting for the alliance of parties. Accordingly, they took the personal data of a number of citizens eligible to vote, on the condition of offering them election bribes.
Four persons have been charged under the relevant articles of the RA Criminal Code for giving and receiving election bribes, as well as for violating the ban on charitable activities. Administrative supervision and ban on the absence have been applied as measures of restriction against them. All the accused pleaded guilty to the charges brought against them and gave confessions.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed. The indictments have been approved by the prosecutor, the materials of the proceedings have been sent to the Anti-Corruption Court of the Republic of Armenia.