Ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ինչպես նաև ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթներից մեկով պարզվել է, որ Գյումրի համայնքի 2025 թվականի մարտի 30-ին նշանակված ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների դաշինքի թեկնածուն բարեգործության անվան տակ ընտրողին դրամ և ապրանք խոստանալու եղանակով խախտել է բարեգործության արգելքը:
Մասնավորապես՝ դաշինքի թեկնածուն իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող՝ Գյումրի քաղաքի բնակչին խոստացել է անհրաժեշտ գումար տրամադրելու եղանակով ֆինանսավորել նրա կողմից ղեկավարվող պարային խմբի մասնակիցների հագուստների (տարազ) պատրաստման և ձեռքբերման գործընթացը՝ միաժամանակ խոստանալով ցուցակագրել պարային խմբի կահավորման համար անհրաժեշտ այլ ծախսերը՝ կուսակցության միջոցների հաշվին դրանք ապահովելու նպատակով:
Մեկ այլ քրեական վարույթի նախաքննությամբ էլ պարզվել է, որ Գյումրի քաղաքի բնակիչը, մի շարք անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ընտրությանը մասնակցելու և իր ներկայացրած կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու համար երկու ընտրողի որպես ընտրակաշառք խոստացել և առաջարկել է դրամական միջոց: Վերջիններս ընդունել են առաջարկը՝ խոստանալով նշված ընտրակաշառքի դիմաց քվեարկել տվյալ կուսակցությունների դաշինքի օգտին:
Բացի այդ, նույն անձը հիշյալ ընտրողների հետ պայմանավորվել և նախնական համաձայնության է եկել ընտրությանը մասնակցելու և կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու նպատակով այլ ընտրողների նույնպես առաջարկել և տալ դրամական միջոցներ: Ըստ այդմ՝ նրանք վերցրել են ընտրելու իրավունք ունեցող մի շարք քաղաքացիների անձնական տվյալներ՝ նրանց ընտրակաշառք առաջարկելու պայմանով:
Ընտրակաշառք տալու, ստանալու ինչպես նաև բարեգործության արգելքը խախտելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանք է ներկայացվել 4 անձի, որոնց նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել վարչական հսկողությունն ու բացակայելու արգելքը: Բոլոր մեղադրյալներն իրենց մեղավոր են ճանաչել ներկայացված մեղադրանքում և տվել խոստովանական ցուցմունքեր:
Քրեական վարույթներով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել են մեղադրական եզրակացությունները, և վարույթների նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

По одному из уголовных производств, возбужденных Антикоррупционным комитетом РА по фактам видимых преступлений, связанных с дачей и получением избирательных взяток, а также нарушением запрета на благотворительность во время выборов, было установлено, что кандидат от блока партий, участвующий в назначенных на 30 марта 2025 года внеочередных выборах в совет старейшин Гюмри, нарушил запрет на благотворительность, пообещав избирателям деньги и товары под видом благотворительности.
В частности, кандидат от блока пообещал жителю Гюмри, с которым у него близкие отношения, выделить необходимые средства на финансирование процесса изготовления и приобретения костюмов (тараз) для участников руководимого им танцевального коллектива, одновременно пообещав составить список других расходов, необходимых для оснащения танцевального коллектива, с тем, чтобы покрыть их за счет средств партии.
В ходе предварительного следствия по другому уголовному производству установлено, что житель Гюмри, вступив в предварительный сговор с рядом лиц обещал и предложил двум избирателям денежные средства в качестве избирательной взятки за участие в выборах и голосование за представляемый им блок партий. Последние приняли предложение, пообещав в обмен на указанную взятку проголосовать за альянс указанных партий.
Кроме того, это же лицо договорилось и вступило в предварительный сговор с вышеуказанными избирателями о том, чтобы предложить и передать денежные средства также другим избирателям для участия в выборах и голосования за альянс партий. Соответственно, они взяли персональные данные ряда граждан, имеющих право голоса, при условии предложения им избирательных взяток.
За дачу и получение избирательных взяток, а также за нарушение запрета на благотворительную деятельность четырем лицам предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА. В качестве мер пресечения в отношении них применены административный надзор и запрет на отсутствие. Все обвиняемые признали себя виновными по предъявленным обвинениям и дали признательные показания.
Предварительное следствие по уголовным производствам завершено. Обвинительные заключения утверждены прокурором, материалы производств направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения.