ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է որ Ա. Կ.-ն մեկ այլ անձի օժանդակությամբ ապօրինի վարձատրություն է տվել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորին:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Կ.-ն իր ծանոթի օժանդակությամբ դիմել է ԱԺ պաշտոնատար անձին՝ 200.000-300.000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց օրենքով նախատեսված կարգերի շրջանցմամբ 150․000-200․000 գլուխ գյուղատնտեսական կենդանիներ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ արտահանելու գործընթացը կազմակերպելու համար: 2023 թվականի օգոստոսի 9-ին ԱԺ պատգամավորը հայտնել է, որ արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, և գործընթացն սկսելու համար պահանջել է 200.000 ԱՄՆ դոլար, որից 100.000 ԱՄՆ դոլարը սկզբում, իսկ մնացած գումարը գործարքի մեկնարկից հետո տալու պայմանով:
2023 թվականի օգոստոսի 10-ին ԱԺ պատգամավորի հետ հանդիպման ժամանակ Ա. Կ.-ն վերջինիս տեղեկացրել է, որ կարող է 20.000 ԱՄՆ դոլար փոխանցել պաշտոնատար անձին, իսկ պայմանավորված գումարի մնացած մասը վճարել կենդանիների յուրաքանչյուր խմբաքանակի արտահանման ժամանակ: ԱԺ պաշտոնյան, սակայն, նշել է, որ նախապես որոշված գումարի չափը հաշվի առնելով՝ ինքն արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, ուստի հրաժարվել է Ա. Կ.-ից 20.000 դոլար գումարը ստանալուց:
ԱԺ պաշտոնատար անձին ապօրինի վարձատրություն տալու և դրան օժանդակելու համար վերը նշված երկու անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 46-439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:

The criminal proceedings investigated in the RA Anti-Corruption Committee established that A. K., with the assistance of another person, provided illegal remuneration to the deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia.
In particular, the preliminary investigation revealed that A. K., with the assistance of his acquaintance, addressed an NA official to organize the process of exporting 150,000-200,000 farm animals to the United Arab Emirates, bypassing the procedures prescribed by law, in exchange for an amount of USD 200,000-300,000. On August 9, 2023, the NA deputy informed that he had already reached agreements with officials, and to start the process, he demanded USD 200,000, of which USD 100,000 would be paid initially, and the remaining amount would be paid after the start of the transaction.
During the meeting with the National Assembly deputy on August 10, 2023, A. K. informed the latter that he could transfer USD 20,000 to the official and pay the rest of the agreed amount upon the export of each batch of animals. However, the NA official noted that, taking into account the previously agreed amount, he had already reached an agreement with the officials, and therefore refused to receive USD 20,000 from A. K.
For providing illegal remuneration to the NA official and assisting in it, the above-mentioned two persons were charged under Article 439, Part 2, Clause 3 and Article 46-439, Part 2, Clause 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed. The indictment has been approved by the prosecutor, and the materials of the proceedings have been sent to court.