ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է որ Ա. Կ.-ն մեկ այլ անձի օժանդակությամբ ապօրինի վարձատրություն է տվել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավորին:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Կ.-ն իր ծանոթի օժանդակությամբ դիմել է ԱԺ պաշտոնատար անձին՝ 200.000-300.000 ԱՄՆ դոլար գումարի դիմաց օրենքով նախատեսված կարգերի շրջանցմամբ 150․000-200․000 գլուխ գյուղատնտեսական կենդանիներ Արաբական Միացյալ Էմիրություններ արտահանելու գործընթացը կազմակերպելու համար: 2023 թվականի օգոստոսի 9-ին ԱԺ պատգամավորը հայտնել է, որ արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, և գործընթացն սկսելու համար պահանջել է 200.000 ԱՄՆ դոլար, որից 100.000 ԱՄՆ դոլարը սկզբում, իսկ մնացած գումարը գործարքի մեկնարկից հետո տալու պայմանով:
2023 թվականի օգոստոսի 10-ին ԱԺ պատգամավորի հետ հանդիպման ժամանակ Ա. Կ.-ն վերջինիս տեղեկացրել է, որ կարող է 20.000 ԱՄՆ դոլար փոխանցել պաշտոնատար անձին, իսկ պայմանավորված գումարի մնացած մասը վճարել կենդանիների յուրաքանչյուր խմբաքանակի արտահանման ժամանակ: ԱԺ պաշտոնյան, սակայն, նշել է, որ նախապես որոշված գումարի չափը հաշվի առնելով՝ ինքն արդեն իսկ պայմանավորվածություններ է ձեռք բերել պաշտոնատար անձանց հետ, ուստի հրաժարվել է Ա. Կ.-ից 20.000 դոլար գումարը ստանալուց:
ԱԺ պաշտոնատար անձին ապօրինի վարձատրություն տալու և դրան օժանդակելու համար վերը նշված երկու անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 46-439-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:

По уголовному производству, расследованному в Антикоррупционным комитете РА установлено, что А. К., при содействии другого лица, предоставил незаконное денежное вознаграждение депутату Национального Собрания Республики Армения.
В частности, в ходе предварительного следствия установлено, что А. К., при содействии своего знакомого, обратился к должностному лицу НС с просьбой организовать вывоз 150.000–200.000 голов сельскохозяйственного скота в Объединённые Арабские Эмираты в обход установленных законодательством процедур в обмен на сумму 200.000–300.000 долларов США. 9 августа 2023 года депутат НС сообщил, что уже достиг договоренностей с должностными лицами, и для начала процесса он потребовал 200.000 долларов США, из которых 100 000 долларов США будут выплачены первоначально, а оставшаяся сумма будет выплачена после начала сделки.
Во время встречи с депутатом Национального Собрания 10 августа 2023 года А.К. сообщил последнему, что может перевести должностному лицу 20.000 долларов США, а остальную часть согласованной суммы выплатить при вывозе каждой партии животных. Однако должностное лицо НС отметило, что, учитывая размер ранее определенной суммы, он уже достиг договоренностей с должностными лицами, поэтому отказался получить 20.000 долларов США от А. К.
Вышеуказанным двум лицам предъявлено обвинение в предоставлении незаконного вознаграждения должностному лицу НС и содействии в этом по пункту 3 части 2 статьи 439 и пункту 3 части 2 статьи 46-439 Уголовного кодекса Республики Армения.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы дела направлены в суд.