ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցը ծառայողական լիազորություններն օգտագործել է ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կոտայքի մարզում ծառայություն իրականացնող պարեկը կանգնեցրել է տրանսպորտային միջոցը ոչ սթափ վիճակում վարող անձին և առաջարկել սահմանված կարգով անցնել սթափության վիճակի զննություն: Քաղաքացու վարորդական իրավունքի վկայականը ստուգելիս՝ պարեկը պարզել է, որ վերջինիս տուգանային միավորներից 8,75-ը սպառված է եղել, և տուգանվելու դեպքում վարորդը կզրկվեր տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից: Հիշյալ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ տվյալ վայր ժամանած վարորդի ընկերը համաձայնության է եկել պարեկի հետ՝ վարորդի փոխարեն իրեն սթափության զննության ենթարկելու հարցի շուրջ:
Արդյունքում՝ իրական վարորդի փոխարեն սթափության զննություն է անցել այլ անձ, և համապատասխան սարքում մուտքագրվել են կեղծ տեղեկություններ, որի հետևանքով ավտոմեքենան ոչ սթափ վիճակում վարած անձը չի ենթարկվել վարչական պատասխանատվության և չի զրկվել տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից:
Ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար պարեկին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ նրան օժանդակած անձին՝ 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Ներկայացված մեղադրանքում պարեկն իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունք: Նրա պաշտոնավարումը կասեցվել է:

По уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете РА, было установлено, что сотрудник патрульной службы Полиции МВД РА использовал свои должностные полномочия в ущерб государственным и служебным интересам, а также совершил служебный подлог.
В ходе предварительного следствия установлено, что сотрудник патрульной службы в марзе Котайк остановил лицо, управлявшее транспортным средством в состоянии алкогольного опьянения, и предложил пройти в установленном порядке освидетельствование на трезвость. При проверке водительского удостоверения гражданина сотрудник патрульной службы обнаружил, что 8,75 из штрафных баллов исчерпано, в случае наложения штрафа водитель лишается права на управление транспортными средствами. Учитывая вышеизложенное обстоятельство, прибывший на место друг водителя договорился с сотрудником патрульной службы пройти освидетельствование на трезвость вместо водителя.
В результате, вместо настоящего водителя освидетельствование на трезвость проходил другой человек, а в соответствующее устройство были внесены ложные сведения, в результате чего лицо, управлявшее автомобилем в состоянии алкогольного опьянения, не было привлечено к административной ответственности и не было лишено права управления транспортными средствами.
Сотруднику патрульной службы предъявлено обвинение в злоупотреблении должностными полномочиями и служебном подлоге по части 1 статьи 441 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса Республики Армения, а лицу, оказывавшему ему содействие, предъявлено обвинение по части 1 статьи 46-441 и части 1 статьи 46-445 Уголовного кодекса Республики Армения. Сотрудник патрульной службы признал себя виновным по предъявленным обвинениям и дал признательные показания. Его полномочия приостановлены.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы производства направлены в суд.