ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակիցը ծառայողական լիազորություններն օգտագործել է ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կոտայքի մարզում ծառայություն իրականացնող պարեկը կանգնեցրել է տրանսպորտային միջոցը ոչ սթափ վիճակում վարող անձին և առաջարկել սահմանված կարգով անցնել սթափության վիճակի զննություն: Քաղաքացու վարորդական իրավունքի վկայականը ստուգելիս՝ պարեկը պարզել է, որ վերջինիս տուգանային միավորներից 8,75-ը սպառված է եղել, և տուգանվելու դեպքում վարորդը կզրկվեր տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից: Հիշյալ հանգամանքը հաշվի առնելով՝ տվյալ վայր ժամանած վարորդի ընկերը համաձայնության է եկել պարեկի հետ՝ վարորդի փոխարեն իրեն սթափության զննության ենթարկելու հարցի շուրջ:
Արդյունքում՝ իրական վարորդի փոխարեն սթափության զննություն է անցել այլ անձ, և համապատասխան սարքում մուտքագրվել են կեղծ տեղեկություններ, որի հետևանքով ավտոմեքենան ոչ սթափ վիճակում վարած անձը չի ենթարկվել վարչական պատասխանատվության և չի զրկվել տրանսպորտային միջոցներ վարելու իրավունքից:
Ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար պարեկին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ նրան օժանդակած անձին՝ 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 46-445-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Ներկայացված մեղադրանքում պարեկն իրեն մեղավոր է ճանաչել և տվել խոստովանական ցուցմունք: Նրա պաշտոնավարումը կասեցվել է:

The criminal proceedings investigated by the RA Anti-Corruption Committee established that an officer of the patrol service of the Police of the RA Ministry of Internal Affairs used his official powers to the detriment of state and official interests, and also committed official forgery.
The preliminary investigation revealed that a patrol officer in Kotayk region stopped a person driving a vehicle while drunk and offered to undergo a sobriety test in accordance with the established procedure. When checking the citizen's driving license, the patrol officer found out that 8.75 of the penalty points had been used up, and if a fine is imposed, the driver would be deprived of the right to drive vehicles. Considering the above circumstances, the driver's friend who arrived at the place agreed with the patrol officer to undergo a sobriety test instead of the driver.
As a result, another person underwent a sobriety test instead of the real driver, and false information was entered into the relevant device. As a result, the person who drove the car while drunk was not brought to administrative responsibility and was not deprived of the right to drive vehicles.
For abusing the official powers, as well as for official forgery the patrol officer was charged under Article 441, Part 1 and Article 445, Part 1 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, and the person who assisted him was charged under Article 46-441, Part 1 and Article 46-445, Part 1. The patrol officer pleaded guilty to the charges and gave a confession. His tenure was suspended.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed. The indictment has been approved by the prosecutor, and the materials of the proceedings have been sent to the court.