ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավորի օգնականը օժանդակել է ՀՀ դատական իշխանության ներկայացուցչի կողմից առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն՝ համայնքի վարչական ղեկավարի մատնանշած անձի օգտին բարենպաստ վճիռ կայացնելու համար:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ դատական իշխանության պաշտոնատար անձը, համայնքային հողամասի վրա գտնվող շինությունների նկատմամբ վերը նշված վարչական ղեկավարի մատնանշած անձի սեփականության իրավունքը ճանաչելու համար դատավորի օգնականի օժանդակությամբ 2024թ. վարչական ղեկավարից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 2.000.000 ՀՀ դրամ և 8.500 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Դրանից հետո հայցվորի դիմումը դատարանի վճռով բավարարվել է, և համայնքի հաշվեկշռում գտնվող հիշյալ շինությունները ձեռքբերման վաղեմության ուժով դարձել են վերջինիս սեփականությունը:
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալուն օժանդակելու համար դատավորի օգնականին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ վերը նշված համայնքի վարչական ղեկավարին՝ 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ), կաշառք տալու համար:
Մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, որը նախաքննության ընթացքում փոխարինվել է այլընտրանքային խափանման միջոցներով (այդ թվում՝ պաշտոնավարման կասեցում):

В ходе уголовного производства, возбужденного Антикоррупционным комитетом РА на основании материалов, полученных из Службы национальной безопасности, установлено, что помощник судьи Суда общей юрисдикции содействовал получению взятки в особо крупном размере представителем судебной власти РА, за принятие благоприятного решения в пользу лица, указанного главой администрации общины того же района.
В частности, предварительным следствием установлено, что должностное лицо судебной власти РА, с целью признания права собственности лица, указанного вышеупомянутым руководителем администрации, на строения, расположенные на земельном участке общины, при содействии помощника судьи, в 2024 году потребовал и получил от руководителя администрации взятку в особо крупном размере на сумму 2.000.000 драмов РА и 8.500 долларов США. После этого заявление истца было удовлетворено решением суда, а указанные строения, находящиеся на балансе общины, в силу истечения срока исковой давности перешли в его собственность.
За пособничество в получении взятки в особо крупном размере помощнику судьи предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 46-435 Уголовного кодекса Республики Армения, а главе администрации вышеуказанной общины - по части 1 статьи 436 (2 эпизода) за взяточничество.
В качестве меры пресечения в отношении обвиняемых применен арест, который в ходе предварительного следствия был заменен на альтернативную меру пресечения (в том числе - отстранение от должности).
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы производства направлены в суд.