ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների դաշինքի թեկնածու 71-ամյա կինը Գյումրիի 75-ամյա բնակչին խոստացել է ընտրակաշառք՝ նշված դաշինքի օգտին քվեարկելու պայմանով ընտրողներ հավաքագրելու համար: Ըստ այդմ՝ հիշյալ բնակիչը դիմել է իր շրջապատի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց՝ ընտրություններին մասնակցելու և վերը նշված դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ու այդ կապակցությամբ ձեռք բերած տվյալները փոխանցել ընտրակաշառք առաջարկած դաշինքի թեկնածուին:
Հնարավոր բացահայտումից զերծ մնալու համար վերջիններս խոսել են քողարկված ձևով՝ ընտրողներին անվանելով «դասարանցիներ», իսկ «դասերից չբացակայել» ասելով՝ նկատի ունենալով ընտրություններին մասնակցելը:
Կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են Գյումրի քաղաքի մի շարք բնակիչների՝ անձնական տվյալներ պարունակող ցուցակներ՝ ձեռագիր նշումներով (այդ թվում՝ բնակության հասցե, հեռախոսահամար, ընտրատեղամաս): Իսկ հարցաքննված մի շարք անձինք իրենց ցուցմունքներով հաստատել են ընտրակաշառք տալու և ստանալու վերաբերյալ վարույթն իրականացնող մարմնի տեղեկությունները:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալված հիշյալ երկու անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար: Ի թիվս այլնի՝ հաշվի առնելով մեղադրյալների տարիքը և սեռը, վարույթն իրականացնող մարմինը դատարանին միջնորդել է կիրառել կալանավորմանն այլընտրանքային խափանման միջոցներ: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել վարչական հսկողությունը:
Դատարանը քննիչի միջնորդություններով մեղադրյալների նկատմամբ սահմանել է նաև արգելքներ՝ առանց վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվության բնակության վայրը չփոխելու, գիշերային ժամերին բնակության վայրը չլքելու, ինչպես նաև որոշակի անձանց հետ չհաղորդակցվելու և որոշակի վայրեր չայցելելու վերաբերյալ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ նշված դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և դրանցում ներգրավված անձանց հստակ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

В результате оперативно-следственных мероприятий, проведенных Антикоррупционным комитетом РА, получены фактические данные о том, что 71-летняя женщина, кандидат от альянса партий, участвующих во внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри, обещала 75-летней жительнице Гюмри избирательную взятку с целью вербовки избирателей при условии, что они проголосуют за указанный альянс. Соответственно, указанная жительница обратилась к ряду лиц из своего окружения, имеющих право голоса, с просьбой принять участие в выборах и проголосовать за указанный альянс, в связи с чем передала полученную информацию кандидату альянса, предложившей избирательную взятку.
Во избежание возможного разоблачения, последние высказывались завуалированно, называя избирателей «одноклассниками», а «не пропускать занятия» означало участие в выборах.
В результате обысков были обнаружены списки, содержащие персональные данные ряда жителей Гюмри, с прописными заметками (включая адрес проживания, номер телефона, избирательный участок). Ряд допрошенных лиц своими показаниями подтвердили информацию органа, осуществляющего производство, о даче и получении избирательных взяток.
В рамках уголовного производства, возбужденного Антикоррупционным комитетом, в отношении двух задержанных предъявлены обвинения в даче и получении избирательных взяток. Помимо прочего, учитывая возраст и пол обвиняемых, орган, ведущий производство, ходатайствовал перед судом об избрании в отношении них меры пресечения, альтернативной аресту. В качестве меры пресечения к ним применен административный надзор.
По ходатайствам следователя суд также установил для обвиняемых ограничения, в том числе - запрет на смену места жительства без разрешения органа, осуществляющего производство, запрет на покидание места жительства в ночное время, запрет на общение с определенными лицами и запрет на посещение определенных мест.
Предварительное следствие по уголовному производству продолжается. Антикоррупционный комитет принимает необходимые меры для выяснения всех обстоятельств дела и установления точного круга лиц, причастных к нему.