ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների դաշինքի թեկնածու 71-ամյա կինը Գյումրիի 75-ամյա բնակչին խոստացել է ընտրակաշառք՝ նշված դաշինքի օգտին քվեարկելու պայմանով ընտրողներ հավաքագրելու համար: Ըստ այդմ՝ հիշյալ բնակիչը դիմել է իր շրջապատի՝ ընտրելու իրավունք ունեցող մի շարք անձանց՝ ընտրություններին մասնակցելու և վերը նշված դաշինքի օգտին քվեարկելու համար ու այդ կապակցությամբ ձեռք բերած տվյալները փոխանցել ընտրակաշառք առաջարկած դաշինքի թեկնածուին:
Հնարավոր բացահայտումից զերծ մնալու համար վերջիններս խոսել են քողարկված ձևով՝ ընտրողներին անվանելով «դասարանցիներ», իսկ «դասերից չբացակայել» ասելով՝ նկատի ունենալով ընտրություններին մասնակցելը:
Կատարված խուզարկությունների արդյունքում հայտնաբերվել են Գյումրի քաղաքի մի շարք բնակիչների՝ անձնական տվյալներ պարունակող ցուցակներ՝ ձեռագիր նշումներով (այդ թվում՝ բնակության հասցե, հեռախոսահամար, ընտրատեղամաս): Իսկ հարցաքննված մի շարք անձինք իրենց ցուցմունքներով հաստատել են ընտրակաշառք տալու և ստանալու վերաբերյալ վարույթն իրականացնող մարմնի տեղեկությունները:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում ձերբակալված հիշյալ երկու անձանց մեղադրանքներ են ներկայացվել ընտրակաշառք տալու և ստանալու համար: Ի թիվս այլնի՝ հաշվի առնելով մեղադրյալների տարիքը և սեռը, վարույթն իրականացնող մարմինը դատարանին միջնորդել է կիրառել կալանավորմանն այլընտրանքային խափանման միջոցներ: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել վարչական հսկողությունը:
Դատարանը քննիչի միջնորդություններով մեղադրյալների նկատմամբ սահմանել է նաև արգելքներ՝ առանց վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվության բնակության վայրը չփոխելու, գիշերային ժամերին բնակության վայրը չլքելու, ինչպես նաև որոշակի անձանց հետ չհաղորդակցվելու և որոշակի վայրեր չայցելելու վերաբերյալ:
Քրեական վարույթով նախաքննությունը շարունակվում է: Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ նշված դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու և դրանցում ներգրավված անձանց հստակ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:

As a result of operative-investigative activities carried out by the RA Anti-Corruption Committee, factual data was obtained that a 71-year-old woman, a candidate from the alliance of parties participating in the special elections to Gyumri Community, promised a 75-year-old resident of Gyumri an election bribe to recruit voters on the condition that they vote for the said alliance. Accordingly, the said resident addressed some people from her surroundings who had the right to vote, with a request to participate in the elections and vote for the said alliance, in connection with which she passed on the information received to the candidate of the alliance who offered the election bribe.
In order to avoid possible exposure, the latter spoke in a veiled manner, calling the voters "classmates" and "not missing classes" referring to participation in the elections.
As a result of the searches, lists containing personal data of a number of Gyumri residents with handwritten notes (including residential address, telephone number, electoral area) were found. Some of the interrogated persons confirmed with their testimony the information of the body conducting the proceedings about giving and receiving electoral bribes.
Within the framework of the criminal proceedings initiated by the Anti-Corruption Committee, the two aforementioned persons detained were charged with giving and receiving electoral bribes. Inter alia, taking into account the age and the gender of the accused, the body conducting the proceedings petitioned the court to select a measure of restriction against them that is alternative to arrest. Administrative supervision was applied as a measure of restriction against them.
Based on the petition of the investigator, the court also imposed restrictions on the accused, including a ban on changing their place of residence without the permission of the body conducting the proceedings, a ban on leaving their place of residence at night, a ban on communicating with certain people, and a ban on visiting certain places.
The preliminary investigation under the criminal proceedings is ongoing. The Anti-Corruption Committee is taking the necessary measures to clarify all the circumstances of the case and establish the exact circle of persons involved in it.