ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Արթուր Նահապետյանն այսօր աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել Կոմիտեի ղեկավար կազմի և ծառայողների հետ՝ նրանց ներկայացնելով կառույցի գործունեությանն առնչվող իր մոտեցումներն ու սկզբունքները: Կոմիտեի նախագահն ընդգծել է՝ բոլորի աշխատանքի նպատակը պետք է լինի մեկը՝ ամբողջական և անզիջում պայքար կոռուպցիոն երևույթների դեմ։
«Հակակոռուպցիոն կոմիտեն օպերատիվ-հետախուզական գործունեություն իրականացնող միակ քննչական մարմինն է հանրապետությունում, ինչը մեզ հանցագործությունների բացահայտման և քրեական վարույթների արդյունավետ քննության մեծ հնարավորություններ է ընձեռում։ Այս առումով հատկապես կարևորում եմ օպերատիվ աշխատակցի և քննիչի համագործակցված աշխատանքը: Օպերատիվ և քննչական մարմինների կողմից համատեղ պլանավորված և մեկմեկու փոխլրացնող աշխատանքի շնորհիվ կարող են հեշտությամբ բացահայտվել և քննվել նույնիսկ ամենաբարդ թվացող կամ բազմադրվագ կոռուպցիոն հանցագործությունների դեպքերը։ Քրեական վարույթների արդյունավետ քննության տեսանկյունից ցանկանում եմ ընդգծել նաև տևական ժամանակ քննվող վարույթների արագ հանգուցալուծման կարևորությունը»,- նշել է Արթուր Նահապետյանը։
Անդրադառնալով կադրային քաղաքականությանը և այդ կապակցությամբ իր մոտեցումներին՝ Կոմիտեի նախագահը վստահեցրել է, որ իր համար յուրայիններ չկան։ Նրա խոսքով՝ յուրաքանչյուր ծառայող գնահատվելու է երեք կարևոր հատկանիշների հիման վրա՝ ազնվություն, նվիրվածություն, աշխատանք. «Պատրաստ եմ ճանապարհ անցնել յուրաքանչյուրիդ հետ, ով կհամապատասխանի այս չափանիշներին»,- ասել է Արթուր Նահապետյանը։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը կարևորել է իրավապահ մյուս մարմինների հետ գործընկերային հարաբերությունների պահպանումն ու զարգացումը՝ նշելով, որ Կոմիտեի առաջնային նպատակներից է լինելու նաև կառույցը բարեվարք, իրենց առաքելությանը նվիրված և մասնագիտական բարձր պատրաստվածություն ունեցող կադրերով համալրելը, ինչպես նաև հայաստանյան, արտասահմանյան և միջազգային գործընկերների հետ սերտ համագործակցությունը:
Արթուր Նահապետյանը համոզմունք է հայտնել, որ Հակակոռուպցիոն կոմիտեն կունենա անհրաժեշտ կամք և վճռականություն՝ իր առջև ծառացած մարտահրավերները պատվով հաղթահարելու համար:

Председатель Антикоррупционного комитета Республики Армения Артур Наапетян сегодня провел рабочее совещание с руководством и сотрудниками комитета, представив им свои подходы и принципы, касающиеся деятельности структуры. Председатель Комитета подчеркнул, что цель работы каждого должна быть одна - всесторонняя и бескомпромиссная борьба с коррупционными явлениями.
«Антикоррупционный комитет — единственный в республике следственный орган, осуществляющий оперативно-розыскную деятельность, что дает нам большие возможности по раскрытию преступлений и эффективному расследованию уголовных производств. В этой связи я особенно подчеркиваю координированную работу оперативного сотрудника и следователя. Благодаря совместно спланированной и взаимодополняющей работе оперативных и следственных органов могут быть легко выявлены и расследованы даже самые сложные и многокомпонентные коррупционные преступления. «С точки зрения эффективного расследования уголовных производств я также хотел бы подчеркнуть важность скорейшего разрешения производств, которые расследуются длительное время», - отметил Артур Наапетян.
Касаясь кадровой политики и своих подходах в этом вопросе, председатель Комитета заверил, что для него не существует «своих». По его словам, каждый сотрудник будет оцениваться по трем важным характеристикам: честность, преданность делу и трудолюбие. «Я готов пройти путь с каждым, кто соответствует этим критериям», -, сказал Артур Наапетян.
Председатель Антикоррупционного комитета подчеркнул важность поддержания и развития партнерских отношений с другими правоохранительными органами, отметив, что одной из основных целей Комитета станет укомплектование структуры добросовестными, преданными своему делу и профессионально подготовленными кадрами, а также поддержание тесного сотрудничества с армянскими, зарубежными и международными партнерами.
Артур Наапетян выразил уверенность, что Антикоррупционный комитет проявит необходимую волю и решимость, чтобы с честью преодолеть стоящие перед ним вызовы.