Ինչպես արդեն տեղեկացվել է, ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ինչպես նաև ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննվող քրեական վարույթների շրջանակում նախօրեին ձերբակալվել էր 8 անձ՝ ազատության մեջ գտնվող մեղադրյալներին դատարան ներկայացնելու հիմքով: Նույն օրը նրանցից 2-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը, իսկ 6-ը օրենքով սահմանված կարգով ներկայացվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան՝ վերջիններիս նկատմամբ վարչական հսկողությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություններով: Ներկայացված միջնորդություններից 5-ը դատարանի կողմից ամբողջությամբ բավարարվել են, և մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոցներ են կիրառվել վարչական հսկողությունը: Վերջիններս օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ազատ են արձակվել, և նրանց վերաբերյալ փաստաթղթերն ուղարկվել են ՀՀ արդարադատության նախարարության պրոբացիայի ծառայություն:
Ընդ որում, դատարանը քննիչի միջնորդություններով մեղադրյալների նկատմամբ սահմանել է նաև արգելքներ՝ առանց վարույթն իրականացնող մարմնի թույլտվության բնակության վայրը չփոխելու, գիշերային ժամերին բնակության վայրը չլքելու, ինչպես նաև որոշակի անձանց հետ (ըստ նախաքննական մարմնի ներկայացման) չհաղորդակցվելու վերաբերյալ:
Այլ կերպ՝ վարույթն իրականացնող մարմինը, առաջնորդվելով հանրային շահով, նպատակ ունենալով ապահովել քրեական վարույթով օբյեկտիվությունն ու անաչառությունը, ընտրել և միջնորդել է մեղադրյալների նկատմամբ ընտրել այնպիսի խափանման միջոցներ, որոնք, ի թիվս այլնի, առավելագույնս կապահովեն նաև վարույթի մասնակիցների ընտրական իրավունքի ազատ իրացումը: Վերոգրյալի հիման վրա Հակակոռուպցիոն կոմիտեն վարույթի մասնակիցներին հորդորում է խստորեն պահպանել ընտրված խափանման միջոցների սահմանափակումները և պայմանները՝ դրսևորելով իրավահպատակ վարքագիծ:

Как уже сообщалось, в рамках уголовного производства, расследуемого Антикоррупционным комитетом РА по фактам видимых преступлений, связанных с дачей и получением избирательных взяток, а также нарушением запрета на благотворительность во время выборов, накануне были арестованы 8 человек на основании представления в суд обвиняемых, находящихся на свободе. В тот же день в отношении 2 из них в качестве меры пресечения была применена подписка о невыезде, а 6 человек в установленном законом порядке были представлены в Антикоррупционный суд РА с ходатайствами о применении к ним административного надзора в качестве меры пресечения. 5 из поданных ходатайств были удовлетворены судом в полном объеме, в отношении обвиняемых в качестве меры пресечения применен административный надзор. Последние были освобождены в установленном законом порядке, а документы в отношении них направлены в Службу пробации Министерства юстиции РА.
При этом, суд, по ходатайству следователя, также установил для обвиняемых ограничения: не менять место жительства без разрешения органа, осуществляющего производство, не покидать место жительства в ночное время, а также не общаться с определенными лицами (по рекомендации органа предварительного следствия).
Иными словами, орган, осуществляющий производство, руководствуясь общественными интересами, стремясь обеспечить объективность и беспристрастность уголовного производства, избрал и ходатайствовал об избрании в отношении обвиняемых такой меры пресечения, которая, помимо прочего, в максимальной степени обеспечит также свободную реализацию избирательных прав участников производства. На основании вышеизложенного, Антикоррупционный комитет призывает участников производства неукоснительно соблюдать ограничения и условия избранной меры пресечения, демонстрировать законопослушное поведение.