ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ 2021-2023 թթ. ընթացքում Երևանում գործող մանկապարտեզներից մեկի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, օգտագործելով ծառայողական լիազորությունները, պաշտոնեական կեղծիք կատարելով հափշտակել է իրեն վստահված առանձնապես խոշոր չափերով դրամական միջոցները:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ հիշյալ տնօրենը վերը նշված ժամանակահատվածում, իր մտերիմներին ու բարեկամներին մանկապարտեզում նշանակելով տարբեր, այդ թվում՝ նույն անձանց միաժամանակ մի քանի հաստիքների, ինքն է ստացել ու տնօրինել նրանց վճարված աշխատավարձերը: Ընդ որում՝ նշանակված անձանցից ոմանք ընդհանրապես չեն հաճախել աշխատանքի, սակայն տնօրենը համապատասխան փաստաթղթերում կատարել է վերջիններիս կողմից աշխատանքի ներկայանալու վերաբերյալ կեղծ գրառումներ, որոնց հիման վրա հաշվարկված ու փոխանցված աշխատավարձերը տնօրինել է անձամբ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ տնօրենը 2021-2023 թթ. ընթացքում մանկապարտեզի համար հատկացված ավելի քան 2 մլն ՀՀ դրամի ավտոբենզինը օգտագործել է սեփական կարիքների համար:
Ընդհանուր առմամբ՝ վերը նշված ժամանակահատվածում մանկապարտեզի տնօրենի կողմից հափշտակվել է 50,6 մլն ՀՀ դրամ:
Առանձնապես խոշոր չափերով հափշտակության և պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար տնօրենին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 256-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով: Նրա նկատմամբ որպես համակցված խափանման միջոցներ են կիրառվել տնային կալանքը, գրավը և բացակայելու արգելքը: Մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև տնօրենին օժանդակած 4 անձի: Նրան օժանդակած ևս 16 անձի նկատմամբ քրեական հետապնդում չիրականացնելու և քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշումներ են կայացվել ոչ արդարացնող հիմքով:
Պետությանը պատճառված վնասից նախաքննության ընթացքում վերականգնվել է 9 մլն ՀՀ դրամը, իսկ վնասի մնացած մասի չափով արգելանք է դրվել տնօրենին պատկանող անշարժ գույքերի վրա: Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

По уголовному производству, расследованному Антикоррупционным комитетом РА, установлено, что в течение 2021–2023 гг. лицо, занимавшее должность директора одного из действующих в Ереване детских садов, используя свои должностные полномочия, совершив должностной подлог, присвоило вверенные ей денежные средства в особо крупном размере.
Предварительным следствием установлено, что в вышеуказанный период директор, назначая на различные должности в детском саду своих близких друзей и родственников, в том числе, одних и тех же лиц на нескольких должностях одновременно, сама получала и распоряжалась их заработной платой. При этом, некоторые из назначенных лиц вообще не выходили на работу, а директор вносила в соответствующие документы ложные записи об их выходе на работу, на основании которых лично распоряжалась начисленной и перечисленной заработной платой.
Кроме того, было установлено, что в 2021-2023 годах директор использовала на собственные нужды выделенный детскому саду бензин на сумму более 2.000.000 драмов РА.
Всего за указанный период директором детского сада было присвоено 50,6 млн драмов РА.
За хищение в особо крупном размере и должностной подлог директору предъявлено обвинение по части 1 статьи 445 и по пункту 3 части 3 статьи 256 Уголовного кодекса Республики Армения. В качестве комбинированной меры пресечения в отношении нее применены домашний арест, залог и подписка о невыезде. Обвинения были также предъявлены четырем лицам, оказывавшим содействие директору. Были приняты постановления об отказе в возбуждении уголовного преследования и о прекращении уголовного преследования в отношении еще 16 лиц, оказывавших ей содействие, без уважительных причин.
В ходе предварительного следствия было взыскано 9 млн драмов РА ущерба, причиненного государству, а в размере оставшейся части ущерба наложен арест на недвижимое имущество, принадлежащее директору. Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы производства направлены в Антикоррупционный суд Республики Армения.