Հաշվի առնելով ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ինչպես նաև ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու առերևույթ հանցագործությունների դեպքերի առթիվ ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթներով հանրային մեծ հնչեղությունն ու լրատվամիջոցների կողմից վարույթն իրականացնող մարմնին հասցեագրված բազմաթիվ հարցումները՝ տեղեկացնում ենք, որ նշված վարույթների շրջանակներում քրեական հետապնդումներ են հարուցվել 8 անձի, այդ թվում՝ Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում առաջադրված քաղաքական ուժերի ներկայացուցիչների ու համակիրների նկատմամբ: Հիշյալ բոլոր անձինք ձերբակալվել են ընտրակաշառք տալու, ստանալու, խմբով ընտրակաշառք տալու նախապատրաստության, ինչպես նաև ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու մեղադրանքներով:
Նախաքննության ընթացքում խուզարկություններ են կատարվել Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում առաջադրված երկու կուսակցությունների գրասենյակներում և մի շարք անձանց բնակարաններում, որոնց արդյունքում հայտնաբերվել են վարույթի համար նշանակություն ունեցող փաստաթղթեր, այդ թվում՝ քաղաքացիների անձնագրային տվյալներ ու ձեռագիր նշումներ պարունակող ցուցակներ:
Ձերբակալվածներից 3-ը տվել են խոստովանական ցուցմունքներ՝ վերը նշված հանցավոր արարքները կատարելու վերաբերյալ և աջակցել նախաքննական մարմնին: Հաշվի առնելով մեղադրյալների օրինական վարքագիծն ապահովող և դրան խոչընդոտող բոլոր հանգամանքները՝ նրանցից 2-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը, իսկ մնացած 6-ի նկատմամբ վարչական հսկողությունը որպես խափանման միջոց կիրառելու միջնորդություններ են ներկայացվել ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան՝ այնպիսի սահմանափակումների կիրառմամբ, որպիսիք կապահովեն ընտրական գործընթացում և նախաքննության փուլում վերջիններիս պատշաճ վարքագիծը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն իրավապահ այլ մարմինների հետ համատեղ հետևողական է լինելու ընտրությունների բնականոն գործընթացը խաթարող նմանօրինակ ենթադրյալ հանցագործությունների դեպքերը բացահայտելու, դրանք նախականխելու ուղղությամբ:

Принимая во внимание большой общественный резонанс по уголовным производствам, инициированным Антикоррупционным комитетом РА по делам о даче и получении избирательных взяток, а также нарушений запрета на благотворительность во время выборов, а также многочисленные обращения средств массовой информации в адрес органа, осуществляющего производство, сообщаем, что в рамках указанных производств возбуждены уголовные преследования в отношении 8 лиц, в том числе представителей и сторонников политических сил, выдвинутых на внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри. Все указанные лица были арестованы по обвинению в даче и получении предвыборных взяток, групповой подготовке к даче предвыборных взяток, а также в нарушении запрета на благотворительность во время выборов.
В ходе предварительного следствия были проведены обыски в офисах двух партий, выдвинутых на внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри, и в квартирах ряда лиц, в результате которых были обнаружены важные для производства документы, в том числе списки, содержащие паспортные данные граждан и рукописные записи.
Трое из задержанных дали признательные показания по указанным преступным деяниям и содействовали органу дознания. Принимая во внимание все обстоятельства, обеспечивающие законное поведение обвиняемых и препятствующие ему, в отношении двоих из них в качестве меры пресечения применена подписка о невыезде, а в отношении остальных 6 были поданы ходатайства о применении административного контроля в качестве меры пресечения в Антикоррупционный суд РА с применением таких ограничений, которые обеспечили бы их надлежащее поведение в ходе избирательного процесса и на стадии предварительного следствия.
Антикоррупционный комитет вместе с другими правоохранительными органами будет последовательно выявлять и предотвращать случаи подобных предполагаемых преступлений, нарушающих нормальный избирательный процесс.