ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ ընտրակաշառք տալու, ստանալու, ինչպես նաև ընտրության ժամանակ բարեգործության արգելքը խախտելու առերևույթ հանցագործությունների վերաբերյալ ՀՀ ՆԳՆ քրեական ոստիկանությունից և Ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված հաղորդումների հիման վրա:
Ստացված տվյալների համաձայն՝ ընտրողին առաջարկվել է ընտրակաշառք՝ Գյումրիի ավագանու արտահերթ ընտրություններում առաջադրված կուսակցության օգտին քվեարկելու պայմանով: Տվյալներ են ստացվել նաև նույն համայնքի ավագանու ընտրություններում առաջադրված կուսակցության անդամի, ինչպես նաև լիազոր ներկայացուցչի կողմից բարեգործության անվան տակ ընտրողներին որպես ապրանք վառելափայտ տալու, փողոցների խճապատման աշխատանքներ կատարելու, տարազների և այլ գույքի ձեռքբերման համար գումար խոստանալու մասին:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կողմից Քրեական ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության հետ ձեռնարկվում են անհրաժեշտ միջոցառումներ՝ նշված դեպքերի բոլոր հանգամանքները պարզելու և դրանցում ներգրավված անձանց հստակ շրջանակը բացահայտելու ուղղությամբ:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեն ընտրական գործընթացի բոլոր մասնակիցներին հորդորում է դրսևորել պատասխանատու վարքագիծ, զերծ մնալ ընտրությունների բնականոն գործընթացը խաթարող հակաօրինական գործելաոճից և հավաստիացնում, որ իրավասու այլ մարմինների հետ ձեռնարկելու է համարժեք գործողություններ կոռուպցիոն բնույթի նմանօրինակ արարքները բացահայտելու և չեզոքացնելու ուղղությամբ: Միաժամանակ Կոմիտեն ակնկալում է ազատ ու թափանցիկ ընտրություններ անցկացնելու հարցում շահագրգիռ քաղաքացիների համագործակցությունն իրավապահ մարմինների հետ, այդ թվում՝ հանցավոր ընտրախախտումների վերաբերյալ տեղեկություններն անհապաղ վերջիններիս հայտնելու եղանակով:

Антикоррупционный комитет РА возбудил уголовные производства по фактам дачи и получения избирательных взяток, а также нарушения запрета на благотворительность во время выборов на основании сообщений, полученных из Уголовной полиции МВД РА и Службы национальной безопасности.
Согласно полученной информации, избирателю была предложена избирательная взятка при условии голосования за партию, выдвинутую на внеочередных выборах в Совет старейшин Гюмри. Также получена информация о предоставлении избирателям дров в качестве товара под видом благотворительности, выполнения работ по мощению улиц, обещании денег для покупки национальных костюмов и другого имущества со стороны члена партии, выдвинутого на выборах в Совет старейшин той же общины, а также доверенного лица.
Антикоррупционный комитет РА совместно с Уголовной полицией и Службой национальной безопасности принимает необходимые меры по выяснению всех обстоятельств вышеуказанных случаев и установлению четкого круга лиц, причастных к ним.
Антикоррупционный комитет призывает всех участников избирательного процесса проявить ответственное поведение, воздерживаться от противоправных действий, нарушающих нормальный ход выборов, и заверяет, что примет совместно с другими компетентными органами равноправные меры по выявлению и нейтрализации подобных фактов коррупционного характера. В то же время, Комитет рассчитывает на то, что граждане, заинтересованные в проведении свободных и прозрачных выборов, будут сотрудничать с правоохранительными органами, в том числе путем незамедлительного сообщения им сведений о преступных правонарушениях в ходе выборов.