ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ չափագրման ծառայություններ մատուցող ընկերության տնօրենն օժանդակել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալուն, ինչպես նաև անձամբ կաշառք է տվել ՊՆ պաշտոնատար անձին:
Այսպես՝ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման համար քաղաքացու կողմից ՀՀ կադաստրի կոմիտե ներկայացված դիմումը քաղաքաշինական փաստաթղթերին չհամապատասխանելու հիմքով մերժվելուց հետո վերջինս հարցի լուծման համար դիմել է վերը նշված ընկերության տնօրենին: Նա էլ, իր հերթին, դիմել է Կադաստրի կոմիտեի պաշտոնատար անձին, ով խնդիրը կարգավորելու համար պահանջել է 1.500 ԱՄՆ դոլար ապօրինի վարձատրություն: Հարցի շուրջ համաձայնության գալուց հետո պաշտոնյան քաղաքացուն ուղղորդել է նոր դիմում ներկայացնել կոմիտե՝ այլ հիմքերով:
2024 թվականի նոյեմբերի 14-ին քաղաքացին պահանջված 1.500 ԱՄՆ դոլարը տվել է ընկերության տնօրենին, ով նույն օրը 1.000 ԱՄՆ դոլարը Կադաստրի կոմիտեի աշխատակցի միջոցով փոխանցել է վերը նշված պաշտոնատար անձին, իսկ մնացած գումարը տնօրինել է անձամբ: Արդյունքում՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը կատարվել է:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ նույն ընկերության տնօրենն իր աշխատակցին հերթական վարժական հավաքին մասնակցելուց ազատելու համար 2024 թվականի հոկտեմբերին 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք է տվել ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանման պետին: Արդյունքում՝ վերը նշված աշխատակիցը փաստացի ազատվել է վարժական հավաքներից:
Ապօրինի վարձատրություն տալու, ստանալու, դրան օժանդակելու, ինչպես նաև կաշառք տալու և ստանալու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանք է ներկայացվել 6 անձի, այդ թվում՝ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի և ՊՆ պաշտոնյաներին, ինչպես նաև ընկերության տնօրենին: Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

The criminal proceedings initiated on the basis of the activities carried out by the operative-investigative department of the RA Anti-Corruption Committee, established that the director of a company providing measurement services facilitated the receipt of illegal rewards by the deputy head of the relevant department of the RA Cadastre Committee, as well as personally bribed an official of the Ministry of Defense.
Thus, after the application submitted by a citizen to the RA Cadastre Committee for the purpose of state registration of the right to real estate was rejected on the basis of non-compliance with urban planning documents, the latter turned to the director of the aforementioned company, for solution to the issue, who, in turn, addressed to an official of the Cadastre Committee, who demanded an illegal payment of USD 1,500 to resolve the issue. Having reached an agreement, the official recommended the citizen to submit a new application to the committee on other grounds.
On November 14, 2024, the citizen passed the requested USD 1,500 over to the director of the company, who on the same day transferred USD 1,000 to the above-mentioned official through an employee of the Cadastre Committee, and personally disposed of the remaining amount. As a result, on November 19, 2024, the state registration of the right to real estate was carried out.
In addition, the preliminary investigation revealed that the director of the same company gave a bribe in the amount of AMD 100,000 to the head of the territorial unit of the Conscription and Mobilization Service of the RA Ministry of Defense in order to exempt his employee from participating in the regular training exercises.
Six persons, including officials of the RA Cadastre Committee and Ministry of Defense, as well as the director of the company, were charged under the relevant articles of the RA Criminal Code for giving, receiving, assisting and abetting illegal remuneration, as well as giving and receiving a bribe. The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed. The indictment has been approved by the prosecutor, and the materials of the proceedings have been sent to the RA Anti-Corruption Court.