ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ չափագրման ծառայություններ մատուցող ընկերության տնօրենն օժանդակել է ՀՀ կադաստրի կոմիտեի համապատասխան ստորաբաժանման ղեկավարի տեղակալի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալուն, ինչպես նաև անձամբ կաշառք է տվել ՊՆ պաշտոնատար անձին:
Այսպես՝ անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցման համար քաղաքացու կողմից ՀՀ կադաստրի կոմիտե ներկայացված դիմումը քաղաքաշինական փաստաթղթերին չհամապատասխանելու հիմքով մերժվելուց հետո վերջինս հարցի լուծման համար դիմել է վերը նշված ընկերության տնօրենին: Նա էլ, իր հերթին, դիմել է Կադաստրի կոմիտեի պաշտոնատար անձին, ով խնդիրը կարգավորելու համար պահանջել է 1.500 ԱՄՆ դոլար ապօրինի վարձատրություն: Հարցի շուրջ համաձայնության գալուց հետո պաշտոնյան քաղաքացուն ուղղորդել է նոր դիմում ներկայացնել կոմիտե՝ այլ հիմքերով:
2024 թվականի նոյեմբերի 14-ին քաղաքացին պահանջված 1.500 ԱՄՆ դոլարը տվել է ընկերության տնօրենին, ով նույն օրը 1.000 ԱՄՆ դոլարը Կադաստրի կոմիտեի աշխատակցի միջոցով փոխանցել է վերը նշված պաշտոնատար անձին, իսկ մնացած գումարը տնօրինել է անձամբ: Արդյունքում՝ 2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին անշարժ գույքի նկատմամբ իրավունքի պետական գրանցումը կատարվել է:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ նույն ընկերության տնօրենն իր աշխատակցին հերթական վարժական հավաքին մասնակցելուց ազատելու համար 2024 թվականի հոկտեմբերին 100.000 ՀՀ դրամ կաշառք է տվել ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանման պետին: Արդյունքում՝ վերը նշված աշխատակիցը փաստացի ազատվել է վարժական հավաքներից:
Ապօրինի վարձատրություն տալու, ստանալու, դրան օժանդակելու, ինչպես նաև կաշառք տալու և ստանալու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանք է ներկայացվել 6 անձի, այդ թվում՝ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի և ՊՆ պաշտոնյաներին, ինչպես նաև ընկերության տնօրենին: Քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Դատախազի կողմից հաստատվել է մեղադրական եզրակացությունը, և վարույթի նյութերն ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան:

По уголовному производству, инициированному на основании мероприятий, проведенных оперативно-следственным отделом Антикоррупционного комитета РА, установлено, что директор компании, оказывающей услуги по обмеру, содействовал получению незаконного вознаграждения со стороны заместителя начальника соответствующего подразделения Комитета кадастра РА, а также лично дал взятку должностному лицу Министерства обороны.
Так, после того, как заявление, поданное гражданином в Комитет кадастра РА с целью государственной регистрации права на недвижимое имущество, было отклонено на основании несоответствия градостроительным документам, последний обратился к директору вышеупомянутой компании, который, в свою очередь, обратился к должностному лицу Комитета кадастра, который для разрешения вопроса потребовал незаконную выплату в размере 1.500 долларов США. Достигнув соглашения, чиновник порекомендовал гражданину подать в комитет новое заявление по другим основаниям.
14 ноября 2024 года гражданин передал требуемые 1.500 долларов США директору компании, который в тот же день, через сотрудника комитета Кадастра передал 1.000 долларов США вышеупомянутому чиновнику, а оставшейся суммой распорядился лично. В результате, 19 ноября 2024 года государственная регистрация права на недвижимое имущество была осуществлена.
Кроме того, в ходе предварительного следствия было установлено, что директор той же компании дал взятку в размере 100.000 драмов РА руководителю территориального подразделения службы призывного и мобилизационного укомплектования МО РА, чтобы освободить своего сотрудника от участия в очередных сборах.
Шести лицам, в том числе: должностным лицам Комитета кадастра и Министерства обороны РА, а также директору компании, предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса РА за дачу, получение, пособничество и подстрекательство к незаконному вознаграждению, а также за дачу и получение взятки.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Обвинительное заключение утверждено прокурором, материалы производства направлены в Антикоррупционный суд РА.