ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ N զորամասի հրամանատար Տ. Մ.-ն, պատասխանատու լինելով գնդի նյութական միջոցների պահպանության համար, խմբի կազմում հափշտակել է իր տիրապետմանը հանձնված 2 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ գույք:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Տ. Մ.-ն զորամասի հաշվեկշռում առկա 2 մլն ՀՀ դրամ արժողությամբ գույք հափշտակելու դիտավորությամբ, հանձնարարել է նույն զորամասի ավտոմոբիլային ջոկի վարորդ Գ. Դ.-ին և պահեստապետ Կ. Ա.-ին զորամասի պահեստից հանել ընդհանուր 10 տոննա դյուրալյումինից պատրաստված զրահատեխնիկայի շարժիչի՝ օգտագործման համար ոչ պիտանի պահեստամասերն ու վաճառել:
Մասնավորապես՝ Տ. Մ.-ի հանձնարարությամբ զորամասի ինժեները, տեղյակ չլինելով ավտոմեքենայի շահագործման իրական նպատակի և երթուղու մասին, կազմել է կեղծ ուղեգրեր, որոնց հիման վրա Գ. Դ.-ն և Կ. Ա.-ն զրահատեխնիկայի շարժիչի՝ օգտագործման համար ոչ պիտանի պահեստամասերը բարձել են զորամասին ամրակցված բեռնատարը և 2024 թվականի փետրվարի 2-ից մայիսի 3-ն ընկած ժամանակահատվածում տեղափոխել Կոտայքի մարզի բնակավայրերից մեկը, որտեղ հիշյալ պահեստամասերը բեռնաթափել են Գ. Դ.-ին պատկանող հողամասերի տարածքում: Այնուհետև վերջինս, հիշյալ պահեստամասերը վաճառելու՝ Տ. Մ.-ի ապօրինի հանձնարարությունը կատարելու նպատակով, պայմանավորվածություն է ձեռք բերել մետաղի ջարդոն ընդունող անձի հետ և հափշտակված պահեստամասերը՝ մեկ կիլոգրամը 400 ՀՀ դրամով, վաճառել նրան: Արդյունքում՝ ստացված 4 մլն ՀՀ դրամից 3 մլն դրամը Գ. Դ.-ն տվել է Տ. Մ.-ին, իսկ գումարի մնացած մասը՝ 1 մլն ՀՀ դրամը, տնօրինել են ինքն ու պահեստապետ Կ. Ա.-ն: Վերջիններիս կողմից հիշյալ 1 մլն դրամը նախաքննության ընթացքում ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Տ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Գ. Դ.-ին՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, իսկ Կ. Ա.-ին՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, находящемуся на рассмотрении Антикоррупционного комитета РА, установлено, что командир N-ской воинской части Министерства обороны РА Т. М., отвечая за охрану материальных средств полка, в составе группы совершил хищение вверенного ему имущества на сумму 2 млн драмов РА.
Предварительным следствием установлено, что Т. М., с целью хищения имущества из баланса воинской части на сумму 2 млн драмов РА, поручил водителю автоотряда той же воинской части Г. Д. и заведующему складом К. А. вывезти со склада воинской части и реализовать в общей сложности 10 тонн непригодных для использования запасных частей к бронетехнике, изготовленных из дюралюминия.
В частности, по указанию Т. М., инженер воинской части, не зная истинного назначения и маршрута следования автомобиля, составил поддельные проездные документы, на основании которых Г. Д. и К. А. в период с 2 февраля по 3 мая 2024 года погрузили негодные к использованию запасные части двигателя бронетехники на грузовой автомобиль, прикрепленный к воинской части, и вывезли их в населенный пункт Котайкской области, где указанные запасные части были выгружены на участке земель, принадлежащих Г. Д.. После этого, последний, для выполнения незаконного поручения Т. М. продать вышеупомянутые запчасти, договорился с лицом, принимавшим металлолом, и продал ему похищенные запчасти по 400 драмов РА за килограмм. В результате, из полученных 4 млн драмов РА 3 млн драмов Г. Д. передал Т. М., а оставшейся суммой в 1 млн драмов распорядились он и заведующий складом К. А. Указанная сумма в 1 миллион драмов РА была полностью восстановлена последними в ходе предварительного следствия.
За вышеуказанные преступные деяния Т. М. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256 и части 1 статьи 445 Уголовного кодекса Республики Армения, Г. Д. - по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 46-256, а К. А. - по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 46-256 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, прокурором утверждено обвинительное заключение, материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.