ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ Արարատի մարզի համայնքապետարաններից մեկի ղեկավարի տեղակալ Ա. Հ.-ն նույն համայնքապետարանի համապատասխան ստորաբաժանման պետ Հ. Դ.-ի հետ՝ խմբի կազմում, օգտագործելով ծառայողական լիազորությունները, մի շարք անձանց օժանդակությամբ, ինչպես նաև անձամբ, պահանջել և ստացել են տարբեր չափերի կաշառք:
Մասնավորապես՝ հիշյալ պաշտոնատար անձինք 2024 թվականի օգոստոսին իրենց մարզի բնակավայրերից մեկի վարչական ղեկավարի միջոցով համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասը նույն բնակավայրի բնակչին աճուրդ-վաճառքով, առանց մասերի բաժանելու, օտարելու համար ստացել են 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Պարզվել է նաև, որ Ա. Հ. -ն և Հ. Դ.-ն 2024 թ. մայիսից հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում նույն համայնքապետարանի աճուրդային հանձնաժողովի անդամի օժանդակությամբ ձևական աճուրդ-վաճառք կազմակերպելու միջոցով մարզի բնակավայրերից մեկում գտնվող՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող հողամասը բնակչին օտարելու համար նրանից պահանջել և ստացել են 70.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, 2024 թվականի հուլիսին նույն մարզում գտնվող հողամասում բնակելի տուն կառուցելու նախագիծ կազմելու և շինարարության թույլտվությունն անխոչընդոտ տրամադրելու համար Հ. Դ.-ն հողամասի սեփականատիրոջից պահանջել և ստացել է 150.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Պարզվել է նաև, որ վերը նշված պաշտոնատար անձինք 2024 թվականի հոկտեմբերի 11-ին մեկ այլ քաղաքացուց պահանջել և ստացել են 55.000 ՀՀ դրամ կաշառք՝ նույն համայնքի բնակավայրում վերջինիս պատկանող հողամասի նպատակային նշանակությունը փոխելու դիմաց:
Նախաքննությամբ հիմնավորվել է նաև, որ համայնքի ղեկավարի տեղակալ Ա. Հ.-ն 2024 թվականի հոկտեմբերի 22-ին կայանալիք՝ քաղաքին նվիրված տոնակատարության ժամանակ համայնքում բիզնես գործունեություն իրականացնող անձին մեդալով պարգևատրելու համար նրանից պահանջել և ստացել է 120.000 ՀՀ դրամ:
Խմբի կազմում կաշառք ստանալու համար վերը նշված պաշտոնատար անձանց՝ Ա. Հ.-ին և Հ. Դ.-ին, մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով և 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նշված երկու մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը: Եվս 8 անձի մեղադրանք է ներկայացվել կաշառք տալու և կաշառք ստանալուն օժանդակելու՝ ենթադրյալ հանցանքներ կատարելու հոդվածներով:

В ходе предварительного следствия, проведенного Антикоррупционным комитетом Республики Армения в рамках уголовного производства, установлено, что заместитель главы одного из муниципалитетов Араратской области Республики Армения А. А. вместе с главой соответствующего департамента того же муниципалитета А. Д., в составе группы, используя свои должностные полномочия, при содействии ряда лиц, а также лично, требовали и получали взятки в различных размерах.
В частности, в августе 2024 года указанные должностные лица через главу администрации одного из населенных пунктов своей области получили взятку в размере 150.000 драмов РА за отчуждение на аукционе жителю этого же населенного пункта земельного участка, находящегося в общинной собственности, без его раздела на части.
Также было установлено, что А. А. и А. Д. в период с мая по октябрь 2024 года, при содействии члена аукционной комиссии того же муниципалитета потребовали и получили взятку в размере 70.000 драмов РА от жителя с целью отчуждения посредством формального аукциона-продажи земельного участка, находящегося в собственности общины и расположенного в одном из населенных пунктов района.
Кроме того, в июле 2024 года А.Д., с целью составления проекта строительства жилого дома на земельном участке, расположенном в той же области и беспрепятственной выдачи разрешения на строительство, потребовал и получил от собственника земельного участка взятку в размере 150.000 драмов РА.
Также было установлено, что 11 октября 2024 года вышеуказанные должностные лица потребовали и получили взятку в размере 55.000 драмов РА от другого гражданина в обмен на изменение целевого назначения принадлежащего последнему земельного участка в том же населенном пункте.
Предварительным следствием также установлено, что заместитель главы общины А. А. потребовал и получил 120.000 драмов РА от лица, осуществляющего предпринимательскую деятельность в общине, за награждение медалью во время празднования, посвященного городу, 22 октября 2024 года.
За получение взяток в составе группы вышеуказанные должностные лица А. А. и А. Д., предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435, пункту 1 части 2 статьи 435, пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 и части 1 статьи 435 Уголовного кодекса Республики Армения. В отношении двух обвиняемых в качестве меры пресечения избран арест. Еще 8 лицам предъявлены обвинения по статьям, предусмотренным за совершение предполагаемых преступлений - даче взятки и пособничеству в получении взятки.