ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված բազմադրվագ քրեական վարույթով կատարված ապացուցողական և վարութային այլ գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է պարեկների կողմից մի շարք վարորդների նկատմամբ վարչական իրավախախտման վերաբերյալ 286 կեղծ արձանագրություններ կազմելու շուրջ 50 դեպք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ոստիկանության պարեկային ծառայության Շիրակի մարզի գումարտակի ծառայողները 2023-2024 թվականների ընթացքում՝ տարբեր ժամանակահատվածներում, տրանսպորտային միջոցներ վարած մի շարք անձանց կողմից որևէ իրավախախտում կատարված չլինելու պայմաններում, առանց նրանց մասնակցության վերջիններիս նկատմամբ կազմել են վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ կեղծ արձանագրություններ: Յուրաքանչյուր դեպքում պարեկները կազմել են մինչև 15 կեղծ արձանագրություն, որոնց հիման վրա էլ որոշումներ են կայացվել հիշյալ վարորդներին 5000-100․000 ՀՀ դրամով տուգանելու վերաբերյալ՝ դրանք մուտքագրելով փաստաթղթերի գրանցման տեղեկատվական համակարգ: Ընդհանուր առմամբ՝ կազմվել է վարչական իրավախախտման վերաբերյալ 286 կեղծ արձանագրություն:
Պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով մեղադրանք է ներկայացվել 19 պարեկի, որոնցից 2-ի նկատմամբ քրեական հետապնդումը դադարեցնելու որոշում է կայացվել գործուն զղջալու հիմքով:
17 մեղադրյալի վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է: Վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ դատախազի կողմից հասատվել և ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

В результате доказательных и иных процессуальных действий, осуществленных в рамках многосоставного уголовного производства, возбужденного Антикоррупционным комитетом Республики Армения на основании материалов, полученных из Управления внутренней безопасности и борьбы с коррупцией Министерства внутренних дел Республики Армения, выявлено около 50 фактов составления сотрудниками патрульной службы 286 ложных протоколов об административных правонарушениях в отношении ряда водителей.
В частности, предварительным следствием установлено, что сотрудники батальона патрульной службы полиции марза Ширак, в течение 2023-2024 годов, в разные периоды составляли ложные протоколы об административных правонарушениях в отношении ряда лиц, управлявших транспортными средствами, без их участия, несмотря на то, что правонарушений с их стороны не было. В каждом случае патрульные составили до 15 ложных протоколов, на основании которых принимались решения о наложении штрафа на вышеуказанных водителей в размере от 5.000 до 100.000 драмов РА, с внесением их в информационную систему регистрации документов. Всего было составлено 286 ложных протоколов об административных правонарушениях.
За совершение должностного подлога 19 сотрудникам патрульной службы предъявлено обвинение по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА, в отношении 2 из них принято постановление о прекращении уголовного преследования в связи с деятельным раскаянием.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении 17 обвиняемых завершено. Материалы производства с обвинительным заключением утверждены прокурором и направлены в суд - для рассмотрения по существу.