ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկի հրաձգային գումարտակի հրամանատար Ա. Ա.-ն ՊՆ երեք այլ ծառայողների օժանդակությամբ հափշտակել է շուրջ կես միլիոն դրամ արժողությամբ դիզելային վառելիք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2024 թվականի ընթացքում պայմանագրային զինծառայող Ն. Պ.-ն Ա. Ա.-ի հանձնարարությամբ ՀՀ ՊՆ զորամասերից մեկի կարիքների համար նախատեսված դիզելային վառելիքից պարբերաբար 200-ական լիտր վաճառել է տարբեր անձանց և դրա դիմաց ստացած գումարները փոխանցել Ա. Ա.-ին: Մի դեպքում էլ, չկարողանալով կատարել հանձնարարությունը, դիզվառելիքը ինքն է վերցրել և գումարը փոխանցել Ա. Ա.-ին:
Բացի այդ, 2024 թվականի նոյեմբերին ՊՆ մեկ այլ աշխատակից Գ. Ո.-ն, դարձյալ Ա. Ա.-ի հանձնարարությամբ, նույն զորամասի կարիքների համար նախատեսված դիզելային վառելիքից 200 լիտր տվել է տեղի բնակավայրերից մեկում գործող շինանյութի խանութի սեփականատիրոջը՝ պարտքի դիմաց։
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ 2024 թվականի նոյեմբերի 20-ին Ա. Ա.-ն հանձնարարել է Ն. Պ.-ին և Գ. Ո.-ին՝ հիշյալ զորամասի կարիքների համար նախատեսված դիզելային վառելիքից ևս 400 լիտր վաճառել: Հանձնարարությունն իրագործելու նպատակով նշված օրը Ն. Պ.-ն և Գ. Ո.-ն այն տեղափոխել են պայմանագրային զինծառայող Հ. Ա.-ի առանձնատուն՝ վերջինիս հետ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ հիշյալ դիզվառելիքը նրան վաճառելու նպատակով, սակայն նույն օրը հայտնաբերվել և ձերբակալվել են ՀՀ ՊՆ ռազմական ոստիկանության ծառայողների կողմից։
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով, Ն. Պ.-ին՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Գ. Ո.-ին՝ 46-256-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Հ. Ա.-ին՝ 295-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, расследованному Анкоррупционным комитетом РА, установлено, что командир стрелкового батальона одной из воинских частей Министерства обороны РА - А. А., при содействии трех других сотрудников МО совершил хищение дизельного топлива на сумму около полумиллиона драмов.
В частности, предварительным следствием установлено, что в течение 2024 года военнослужащий-контрактник Н. П., по поручению А.А., периодически продавал различным лицам по 200 литров дизельного топлива, предназначенного для нужд одной из воинских частей МО РА, а полученные взамен деньги передавал А. А. В одном случае, не сумев выполнить поручение, он забрал дизельное топливо сам и передал деньги А. А.
Кроме того, в ноябре 2024 года еще один сотрудник Минобороны Г. В., вновь по указанию А. А., передал 200 литров дизельного топлива, предназначенного для нужд той же воинской части владельцу магазина стройматериалов, действующего в одном из местных населенных пунктов, в счет долга.
Предварительным следствием также установлено, что 20 ноября 2024 года А. А. поручил Н.П. и Г.В. продать еще 400 литров дизельного топлива, предназначенного для нужд указанной воинской части. Для выполнения поручения, по предварительному сговору, в указанный день, Н. П. и Г. В. привезли его в частный дом служащего-контрактника Г. А. - с целью продажи ему вышеуказанного дизельного топлива, однако, в тот же день они были обнаружены и арестованы сотрудниками Военной полиции Министерства обороны РА.
За вышеуказанные преступные деяния А. А. предъявлено обвинение по пунктам 2 и 3 части 2 статьи 256 Уголовного кодекса Республики Армения, Н. П. - по пункту 2 части 2 статьи 46-256, Г. В. - по пункту 2 часть 2 статьи 46-256, а Г. А. - по части 1 статьи 295.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, прокурором утверждено обвинительное заключение, материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.