ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի /ՍԱՏՄ/ պաշտոնատար անձինք կենդանիների արտահանման գործընթացում հայտնաբերած խախտումները չարձանագրելու դիմաց խմբով կաշառք են ստացել և կատարել պաշտոնեական կեղծիք: Քրեական վարույթի նախաքննությամբ բացահայտվել են նաև կոռուպցիոն բնույթի այլ հանցանքներ, այդ թվում՝ 8000 ԱՄՆ դոլար ապօրինի վարձատրություն ստանալու դեպքեր:
Մասնավորպես՝ պարզվել է, որ Ու. Ջ.-ն 2024 թվականի սեպտեմբեր-հոկտեմբերին նախաձեռնել է խոշոր եղջերավոր կենդանիներ արտահանելու գործընթաց, որի շրջանակում, սակայն, ունեցել է էական բացթողումներ։ Այսպես՝ նախքան արտահանումը կենդանիների 21-օրյա կարանտինացումը սկսելու և դրա նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու համար իրավասու պետական մարմնին ներկայացված դիմումում որպես արտահանման քանակ է նշել 580 գլուխ կենդանի, սակայն փաստացի կարանտինացվել է 345 գլուխ: Ընդ որում՝ կենդանիներից 50-ի վերաբերյալ կարանտինացման կետ կենդանիների տեղափոխման անասնաբուժական Ձև 1 վկայականն առկա չի եղել։
ՀՀ ՍԱՏՄ գլխավոր տեսուչներ Շ. Ս.-ն և Վ. Գ.-ն 2024 թվականի հոկտեմբերին համապատասխան կարանտինային կետ կատարած այցերից մեկի ընթացքում հայտնաբերել են վերը նշված խախտումները, սակայն դրանք չարձանագրելու դիմաց խմբով Ու. Ջ.-ից ստացել են 190.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Ավելին՝ Վ. Գ.-ի կողմից կազմվել է կեղծ տեղեկանք առ այն, որ կարանտինացման կետում գտնվում է 574 գլուխ կենդանի և առկա է Ձև 1 վկայականը: Հիշյալ կեղծ տեղեկանքն այնուհետև դրվել է պաշտոնական շրջանառության մեջ, և դրա հիման վրա թույլատրվել է կենդանիների խմբաքանակի արտահանումը։
Հետագայում պակասող գլխաքանակի առկայության վերաբերյալ կեղծ բովանդակությամբ տեղեկանք և անասնաբուժական Ձև 1 վկայական ստանալու համար Ու. Ջ.-ն դիմել է Արմավիրի համայնքապետարանի անասնաբույժ Ա. Դ.-ին, ով կաշառքի միջնորդության պատրվակով դրամական միջոց ստանալու համար Ու. Ջ.-ին հայտնել է, թե իբր Արմավիրի մարզի տեղական ինքնակառավարման մարմնի պաշտոնատար անձի հետ ձեռք է բերել պայմանավորվածություն՝ 50.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց տրամադրել պահանջվող կեղծ փաստաթղթերը: Ու. Ջ.-ն ընդունել է այդ առաջարկը, որից հետո Ա. Դ.-ն դիմել է իր որդուն՝ անասնաբույժ Գ. Դ.-ին, Ձև 1 վկայական տրամադրելու համար: Որդու կազմած կեղծ փաստաթուղթը Ա. Դ.-ն փոխանցել է Ու. Ջ.-ին և նրանից ստացել պահանջած 50.000 ՀՀ դրամը, որը որևէ պաշտոնատար անձի չի փոխանցել, այլ տնօրինել է անձամբ:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ արտահանման գործընթացում հնարավոր խոչընդոտներից խուսափելու համար Ու. Ջ.-ն դիմել է իր ծանոթ Լ. Ս.-ին, ով պատրաստակամություն է հայտնել 8000 ԱՄՆ դոլար ապօրինի վարձատրության դիմաց ապահովել ՍԱՏՄ կողմից արտահանման թույլտվությունների տրամադրումը: Արդյունքում՝ Լ Ս.-ի ակտիվ միջամտությամբ, Ու. Ջ-ն կարողացել է 2024 թվականի հոկտեմբերի 18-ին արտահանել կենդանիների խմբաքանակը և նույն օրը պահանջված ապօրինի վարձատրության գումարը տվել է Լ. Ս.-ին:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել 6 անձի՝ ՍԱՏՄ տեսուչներ Վ. Գ.-ին, Շ. Ս.-ին, անասնաբույժներ Ա. Դ.-ին, Գ. Դ.-ին, ինչպես նաև Ու. Ջ.-ին և Լ. Ս.-ին:

По уголовному производству, инициированному на основании мероприятий, осуществленных оперативно-следственным управлением Антикоррупционного комитета Республики Армения, установлено, что должностные лица Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Республики Армения (ИОБПП) получили взятку в составе группы за непротоколирование нарушений, выявленных при экспорте животных и совершили должностной подлог. Предварительным следствием по уголовному производству были установлены также другие преступления коррупционного характера, в том числе, факты получения незаконного вознаграждения в размере 8.000 долларов США.
В частности, было установлено, что У. Дж. инициировал процесс экспорта крупного рогатого скота в сентябре-октябре 2024 года, в рамках которого, однако, имелись существенные недостатки. Так, в заявлении, поданном в компетентный государственный орган для инициирования и контроля 21-дневного карантина животных перед вывозом, в качестве количества животных, подлежащих вывозу, было указано 580 животных, однако, фактически карантину подверглось 345 животных. При этом, ветеринарное свидетельство Форма 1 на перемещение животных на 50 животных в карантинном пункте отсутствовало.
Главные инспекторы Инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов РА Ш. С. и В. Г. во время одного из посещений соответствующего карантинного пункта в октябре 2024 года выявили указанные нарушения, однако за то, чтобы не зарегистрировать их, в группе получили от У. Дж. взятку в размере 190.000 драмов РА. Более того, со стороны В. Г. была составлена поддельная справка о том, что в карантинном пункте находится 574 животных и имеется свидетельство Форма 1. Указанная поддельная справка была введена в официальный оборот, и на ее основании был разрешен вывоз партии животных.
Позже, для получения поддельной справки и ветеринарного свидетельства Форма 1 о наличии недостающего поголовья, У. Дж. обратился к ветеринарному врачу Муниципалитета Армавир А. Д., который с целью получения денежных средств под предлогом содействия в даче взятки, сообщил У. Дж., что якобы договорился с должностным лицом органа местного самоуправления Армавирской области о предоставлении требуемых поддельных документов в обмен на взятку в размере 50,000 драмов РА. У. Дж. принял предложение, после чего, А. Д. обратился к своему сыну - ветеринарному врачу Г. Д., для выдачи свидетельства Форма 1. Поддельный документ, составленный сыном, А. Д. передал У. Дж. и получил от него запрошенные 50,000 драмов РА, которые он не передал ни одному должностному лицу, а распорядился ими лично.
Кроме того, предварительное следствие также установило, что в целях избежания возможных препятствий в процессе экспорта У. Дж. обратился к своему знакомому Л. С., который выразил готовность обеспечить выдачу экспортных разрешений со стороны ИОБПП в обмен на незаконное вознаграждение в размере 8,000 долларов США. В результате, при активном содействии Л. С., У. Дж. 18 октября 2024 года удалось вывезти партию животных, и в тот же день он передал Л. С. требуемую сумму незаконного вознаграждения.
За вышеуказанные преступные деяния 6 лицам предъявлены обвинения по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Армения: инспекторам ИОБПП В. Г., Ш. С., ветеринарам А. Д., Г. Д., а также У. Дж. и Л. С.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено. Прокурором утверждено обвинительное заключение, материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.