ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով պարզվել է, որ Երևանի Կենտրոն վարչական շրջանի ղեկավարի աշխատակազմի ստորաբաժանումներից մեկի պետ Ա. Ա.-ն, իր տեղակալի և նույն ստորաբաժանման աշխատակից Հ. Ս.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, իրենց ծառայողական լիազորությունները և դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, կաշառք տվողի օգտին գործողություններ կատարելու համար ստացել են խոշոր չափերի կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ հիշյալ պաշտոնատար անձինք Ա. Շ.-ին Կենտրոն վարչական շրջանի տարբեր վայրերում բացօթյա առևտրով զբաղվելու թույլտվություն տրամադրելու գործընթացն առանց խոչընդոտների կազմակերպելու, այն է՝ Ա. Շ.-ի նախընտրած վայրերում սրճեփ սարքերը տեղադրելուն և գործունեություն ծավալելու թույլտվություն տրամադրելու համար նրանից պահանջել են խոշոր չափի՝ ընդհանուր՝ 2700 ԱՄՆ դոլար կաշառք, ինչին վերջինս տվել է իր համաձայնությունը:
Պայմանավորվածության համաձայն՝ Ա. Շ.-ն 2024 թվականի հուլիսի 28-ին Հ. Ս.-ին փոխանցել է 2700 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որն էլ վերը նշված պաշտոնատար անձինք հաջորդ օրը աշխատավայրում բաժանել են միմյանց միջև:
Խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար Կենտրոն վարչական շրջանի երեք պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով: Վերջիններիս կաշառք տալու համար Ա. Շ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Բոլոր մեղադրյալների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:

По уголовному производству, инициированному на основании мероприятий, осуществленных оперативно-следственным управлением Антикоррупционного комитета Республики Армения, было установлено, что начальник одного из отделов аппарата главы административного района Кентрон г. Ереван А. А., вступив в предварительный сговор со своим заместителем и сотрудником того же отдела А. С., в составе группы, используя свои должностные полномочия и вызванное ими влияние, получили взятку в крупном размере за совершение действий в пользу взяткодателя.
В частности, предварительным следствием установлено, что указанные должностные лица, с целью организации процесса выдачи А. Ш. разрешения на занятие уличной торговлей в различных местах административного района Кентрон без каких-либо препятствий, а именно: за установку кофемашин в местах, выбранных А. Ш., и предоставление разрешения на их эксплуатацию, они потребовали крупную взятку в размере 2700 долларов США, на которую последний согласился.
Согласно договоренности, 28 июля 2024 г. А. Ш. передал А.С. взятку в размере 2700 долларов США, которую указанные должностные лица разделили между собой на работе на следующий день.
За получение взятки в крупном размере троим должностным лицам административного района Кентрон предъявлено обвинение по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса Республики Армения. За дачу взятки последним А. Ш. предъявлено обвинение по части 1 статьи 436 Уголовного кодекса Республики Армения. В качестве меры пресечения в отношении всех обвиняемых избран арест.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, со стороны прокурора утверждено обвинительное заключение, материалы производства направлены в суд для рассмотрения по существу.
Примечание: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его виновность не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом Республики Армения, вступившим в законную силу приговором суда.