«Համախմբենք ուժերը՝ կանխենք կոռուպցիան» համապետական արշավի շրջանակում Երևանի պետական համալսարանի Իրավագիտության ֆակուլտետի ուսանողներն այսօր հյուրընկալվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում: Ուսանողներին ընդունել է ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալ Մուշեղ Բաբայանը:
Արշավի շրջանակում 2024 թվականի դեկտեմբերի 3-ին մեկնարկած «Հակակոռուպցիոն իրազեկման շաբաթ»-ն իրականացնում է Արդարադատության նախարարությունը՝ ԱՄՆ ՄԶԳ-ի հետ համագործակցությամբ:
Ուսանողների հետ քննարկման ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալը խոսել է կոռուպցիայի պատճառների, հետևանքների, կոռուպցիայի դեմ պայքարի մեխանիզմների մասին, անդրադարձել երևույթի վտանգավորությանը, կոռուպցիայի վերաբերյալ հանրային ընկալումներին ու հասարակության կողմից այդ երևույթի նկատմամբ անհանդուրժողականության ձևավորման կարևորությանը:
«Կոռուպցիայի դեմ պայքարը ամենօրյա խնդիր է, և կարևոր է, որպեսզի այդ երևույթի դեմ պայքարող մարդու մեջ արմատացած լինի պետականության զգացումը: Այս ամենի հիմքում նախևառաջ մեծ նվիրումն է և հավատը կատարած աշխատանքի արդյունավետության նկատմամբ»,- նշել է Մուշեղ Բաբայանը:
Պատասխանելով ուսանողների հարցերին՝ Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարում խիստ կարևոր է նաև հանրային աջակցությունը, իրավապահ մարմինների գործունեության նկատմամբ հասարակության վստահության բարձրացումը, որն էլ մեծապես կախված է վերջիններիս աշխատանքի արդյունավետությունից:

В рамках общегосударственной кампании «Объединим силы, предотвратим коррупцию» студенты юридического факультета Ереванского государственного университета сегодня побывали в гостях в Антикоррупционном комитете РА.
«Неделя антикоррупционной осведомленности», стартовавшая в рамках кампании 3-го декабря 2024 года, проводится Министерством юстиции в сотрудничестве с АМР США.
В ходе обсуждения со студентами заместитель председателя Антикоррупционного комитета рассказал о причинах, последствиях коррупции, механизмах борьбы с коррупцией, коснулся опасности явления, общественного восприятия коррупции и важности формирования нетерпимости общества к этому явлению.
«Борьба с коррупцией - это ежедневная задача, и важно, чтобы в человеке, борющемся с этим явлением, укоренилось чувство государственности. В основе всего этого, прежде всего, заложена большая преданность делу и вера в эффективность проделанной работы», - отметил Мушег Бабаян.
Отвечая на вопросы студентов, заместитель председателя Антикоррупционного комитета подчеркнул, что в борьбе с коррупцией крайне важна также общественная поддержка, повышение доверия общества к деятельности правоохранительных органов, что во многом зависит от эффективности работы последних.