ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են զորակոչիկներին պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու նպատակով հիմքեր ստեղծելու համար մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալու, տալու, պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու փորձի, ինչպես նաև կաշառքի պատրվակով գումար ստանալու և կոռուպցիոն բնույթի այլ հանցանքներ կատարելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Գ. Մ.-ն մտադրվել է պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու միջոցով կազմակերպել օրենսդրությամբ սահմանված հիմքերի բացակայության պայմաններում իր որդու՝ զինվորական ծառայությունից ազատելու գործընթացը և այդ նպատակով դիմել է իր մտերիմ, ՀՀ ՊՆ նախկին աշխատակից Բ. Հ.-ին, ով համաձայնել է օժանդակել համապատասխան պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու հարցում: Դրանից հետո, տեղեկանալով, որ իր ծանոթի ընկերը՝ Ա. Մ.-ն, մտերիմ հարաբերություններ ունի Երևանում գործող բժշկական կենտրոնների մեկի բժիշկ Ս. Հ.-ի հետ, իր ծանոթի միջոցով դիմել է Ա. Մ.-ին՝ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու գործընթացը վերոհիշյալ բուժհաստատության բժիշկների միջոցով կազմակերպելու համար:
Այդ նպատակով Ա. Մ.-ն հանդիպել է բժիշկ Ս. Հ.-ի հետ, ով պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել զորակոչիկին կեղծ հիվանդության հիմքով 13.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում տրամադրելու հարցը: Այնուհետև զորակոչիկի հայրը 2023 թվականի հունիսի 17-ին Բ. Հ.-ին փոխանցել է հիշյալ կաշառքի գումարը, որը վերջինս իր հերթին փոխանցել է Ա. Մ.-ին:
2023 թվականի հուլիսի 26-ին Բ. Հ.-ն Ա. Մ.-ին տեղեկացրել է, որ նրա որդուն տարկետում են տրամադրել զինվորական ծառայության զորակոչից: Սակայն քննությամբ պարզվել է, որ Ս. Հ.-ն զորակոչիկին զինվորական ծառայությունից վերջնականապես ազատելու գործընթացը կազմակերպելու համար իրականում որևէ իրավասու պաշտոնատար անձի չի դիմել և կաշառքի միջնորդության պատրվակով պայմանավորված գումարը՝ 13.000 ԱՄՆ դոլարը, Ա. Մ.-ից չի պահանջել ու ստացել, իսկ վերջինս այդ գումարն օգտագործել է սեփական կարիքների համար՝ դրանք տանուլ տալով խաղատանը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ մեկ այլ զորակոչիկ 2023 թվականի ամառային զորակոչի շրջանակում հետազոտման նպատակով, ուղեգրվել է վերը նշված նույն բժշկական կենտրոն, որտեղ Ա. Մ.-ն կրկին հանդիպել է Ս. Հ.-ին և քննարկումներ ունեցել վերջինիս հետ, ապա զորակոչիկի հորը՝ Ա. Պ.-ին տեղեկացրել, որ հնարավոր է նրա որդու՝ զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցը վերջնական լուծում ստանա:
Դրանից հետո Ա. Մ.-ն Ս. Հ.-ին ներկայացրել է կաշառք ստանալու առաջարկ՝ բժշկական անհրաժեշտ հետազոտությունները շարունակելու և զորակոչից ազատելու նպարակով հիմքեր ստեղծելու համար, ինչը բժիշկ Ս. Հ.-ն ընդունել է և 2023 թվականի հուլիսի 3-ին Ա. Մ.-ի միջոցով ստացել զորակոչիկի հոր կողմից տրված 300 ԱՄՆ դոլար կաշառքը:
Բացի այդ, հիշյալ քրեական վարույթով կատարված նախաքննության ընթացքում բացահայտվել է պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու դիմաց «B» և «C» կարգերի վարորդական վկայական տրամադրելու երկու դեպք: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ն Ա. Մ.-ից ու ևս մեկ անձից Ա. Ա.-ի միջոցով ստացել է ընդհանուր 600.000 ՀՀ դրամ կաշառք՝ որի դիմաց ՃՈ տեսուչը, առանց հիշյալ անձանց՝ տրանսպորտային միջոց վարելու տեսական գիտելիքներն ու գործնական հմտությունները ստուգելու, վերջիններիս տրամադրել է վարորդական վկայականներ:
Վերը նշված հանցավոր արաքների կատարման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել 8 անձի՝ այդ թվում՝ Ա. Մ.-ին, բժշկական կենտրոնի բժիշկ Ս. Հ.-ին, վերջիններիս օժանդակած Բ. Հ.-ին և Ս. Մ.-ին, ինպես նաև ՃՈ տեսուչ Ս. Կ.-ին:

В ходе предварительного следствия, проведенного по многоэпизодному уголовному производству, расследуемому в Антикоррупционном комитете РА, были раскрыты случаи получения, дачи взяток в частном секторе, попытки подкупа должностных лиц, а также получения денег под предлогом взятки и совершения других преступлений коррупционного характера с целью создания оснований для освобождения призывников от обязательной срочной военной службы.
В частности, было установлено, что Г. М. намеревался путем дачи взятки должностным лицам в отсутствии определенных законодательством оснований, организовать процесс освобождения своего сына от военной службы и с этой целью обратился к своему близкому, бывшему сотруднику МО РА - Б. Г., который согласился содействовать в вопросе дачи взятки соответствующим должностным лицам.
После этого, узнав, что друг его знакомого, А. М., имеет близкие отношения с С. Г.- врачом одного из медицинских центров, действующих в Ереване, через своего знакомого, обратился к А. М. для организации процесса освобождения от обязательной военной службы через врачей вышеупомянутого медучреждения.
С этой целью А. М. встретился с врачом С. Г., который выразил готовность обсудить вопрос о предоставлении призывнику отсрочки от обязательной военной службы на основании ложной болезни в обмен на взятку в размере 13.000 долларов США. Далее, отец призывника 17-го июня 2023 года передал Б. Г. сумму указанной взятки, которую последний, в свою очередь, передал А. М.
26-го июля 2023 г. Б. Г. сообщил А. М., что его сыну была предоставлена отсрочка от призыва на военную службу. Однако, следствием было установлено,что С. Г. для организации процесса окончательного освобождения призывника от военной службы в действительности не обращался к какому-либо компетентному должностному лицу, и сумму, обусловленную предлогом посредничества во взятке – 13.000 долларов США, не требовал и не получал от А.М., а последний использовал эти деньги для собственных нужд, проиграв их в казино.
Кроме того, предварительным следствием было установлено, что другой призывник с целью обследования в рамках летнего призыва 2023 года был направлен в тот же упомянутый выше медицинский центр, где А. М. снова встретился с С. Г. и провел переговоры с последним, а затем сообщил отцу призывника, А. П., что, возможно, вопрос об освобождении его сына от военной службы получит окончательное решение.
После этого А. М. представил С. Г. предложение о получении взятки за продолжение необходимых медицинских обследований и создание оснований для освобождения от призыва, а врач С. Г. принял предложение и 3-го июля 2023 г. через А. М. получил взятку в размере 300 долларов, данную отцом призывника.
Кроме того, в ходе предварительного следствия, проведенного по упомянутому уголовному производству, были раскрыты два случая выдачи водительских прав категорий «В» и «С» в обмен на получение взятки должностным лицом. В частности, было установлено, что в течение 2023 года старший инспектор службы «Дорожная полиция» полиции МВД РА - С. К. от А. М. и еще одного лица, посредством А. А., получил взятку в общей сложности в размере 600.000 драмов РА, за которую инспектор дорожной полиции, без проверки теоретических знаний и практических навыков вышеупомянутых лиц по вождению транспортного средства, выдал им водительские права.
За совершение вышеуказанных преступных деяний обвинения по различным статьям Уголовного кодекса РА предъявлены 8 лицам, в том числе - А. М., врачу медицинского центра С. Г., пособнику последних Б. Г. и С.М., а также инспектору Дорожной полиции - С. К.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, и материалы производства с обвинительным заключением направлены в суд для рассмотрения по существу.