ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են զորակոչիկներին պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու նպատակով հիմքեր ստեղծելու համար մասնավոր ոլորտում կաշառք ստանալու, տալու, պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու փորձի, ինչպես նաև կաշառքի պատրվակով գումար ստանալու և կոռուպցիոն բնույթի այլ հանցանքներ կատարելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Գ. Մ.-ն մտադրվել է պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու միջոցով կազմակերպել օրենսդրությամբ սահմանված հիմքերի բացակայության պայմաններում իր որդու՝ զինվորական ծառայությունից ազատելու գործընթացը և այդ նպատակով դիմել է իր մտերիմ, ՀՀ ՊՆ նախկին աշխատակից Բ. Հ.-ին, ով համաձայնել է օժանդակել համապատասխան պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու հարցում: Դրանից հետո, տեղեկանալով, որ իր ծանոթի ընկերը՝ Ա. Մ.-ն, մտերիմ հարաբերություններ ունի Երևանում գործող բժշկական կենտրոնների մեկի բժիշկ Ս. Հ.-ի հետ, իր ծանոթի միջոցով դիմել է Ա. Մ.-ին՝ պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու գործընթացը վերոհիշյալ բուժհաստատության բժիշկների միջոցով կազմակերպելու համար:
Այդ նպատակով Ա. Մ.-ն հանդիպել է բժիշկ Ս. Հ.-ի հետ, ով պատրաստակամություն է հայտնել քննարկել զորակոչիկին կեղծ հիվանդության հիմքով 13.000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի դիմաց պարտադիր զինվորական ծառայությունից տարկետում տրամադրելու հարցը: Այնուհետև զորակոչիկի հայրը 2023 թվականի հունիսի 17-ին Բ. Հ.-ին փոխանցել է հիշյալ կաշառքի գումարը, որը վերջինս իր հերթին փոխանցել է Ա. Մ.-ին:
2023 թվականի հուլիսի 26-ին Բ. Հ.-ն Ա. Մ.-ին տեղեկացրել է, որ նրա որդուն տարկետում են տրամադրել զինվորական ծառայության զորակոչից: Սակայն քննությամբ պարզվել է, որ Ս. Հ.-ն զորակոչիկին զինվորական ծառայությունից վերջնականապես ազատելու գործընթացը կազմակերպելու համար իրականում որևէ իրավասու պաշտոնատար անձի չի դիմել և կաշառքի միջնորդության պատրվակով պայմանավորված գումարը՝ 13.000 ԱՄՆ դոլարը, Ա. Մ.-ից չի պահանջել ու ստացել, իսկ վերջինս այդ գումարն օգտագործել է սեփական կարիքների համար՝ դրանք տանուլ տալով խաղատանը:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ մեկ այլ զորակոչիկ 2023 թվականի ամառային զորակոչի շրջանակում հետազոտման նպատակով, ուղեգրվել է վերը նշված նույն բժշկական կենտրոն, որտեղ Ա. Մ.-ն կրկին հանդիպել է Ս. Հ.-ին և քննարկումներ ունեցել վերջինիս հետ, ապա զորակոչիկի հորը՝ Ա. Պ.-ին տեղեկացրել, որ հնարավոր է նրա որդու՝ զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցը վերջնական լուծում ստանա:
Դրանից հետո Ա. Մ.-ն Ս. Հ.-ին ներկայացրել է կաշառք ստանալու առաջարկ՝ բժշկական անհրաժեշտ հետազոտությունները շարունակելու և զորակոչից ազատելու նպարակով հիմքեր ստեղծելու համար, ինչը բժիշկ Ս. Հ.-ն ընդունել է և 2023 թվականի հուլիսի 3-ին Ա. Մ.-ի միջոցով ստացել զորակոչիկի հոր կողմից տրված 300 ԱՄՆ դոլար կաշառքը:
Բացի այդ, հիշյալ քրեական վարույթով կատարված նախաքննության ընթացքում բացահայտվել է պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու դիմաց «B» և «C» կարգերի վարորդական վկայական տրամադրելու երկու դեպք: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ 2023 թվականի ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության ավագ տեսուչ Ս. Կ.-ն Ա. Մ.-ից ու ևս մեկ անձից Ա. Ա.-ի միջոցով ստացել է ընդհանուր 600.000 ՀՀ դրամ կաշառք՝ որի դիմաց ՃՈ տեսուչը, առանց հիշյալ անձանց՝ տրանսպորտային միջոց վարելու տեսական գիտելիքներն ու գործնական հմտությունները ստուգելու, վերջիններիս տրամադրել է վարորդական վկայականներ:
Վերը նշված հանցավոր արաքների կատարման համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի տարբեր հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել 8 անձի՝ այդ թվում՝ Ա. Մ.-ին, բժշկական կենտրոնի բժիշկ Ս. Հ.-ին, վերջիններիս օժանդակած Բ. Հ.-ին և Ս. Մ.-ին, ինպես նաև ՃՈ տեսուչ Ս. Կ.-ին:

The preliminary investigation conducted in the criminal proceedings involving a number of counts, investigated by the RA Anti-Corruption Committee revealed cases of receiving and giving bribes in the private sector, attempting to bribe officials, as well as receiving money under the pretext of bribery and committing other corruption-related crimes in order to create grounds for exempting conscripts from compulsory military service.
In particular, it was found out that G. M. intended to organize the process of exempting his son from military service by bribing officials in the absence of grounds established by law, for which he turned to his close person B. H., a former officer of the RA Ministry of Defense, who agreed to assist in bribing the relevant officials. After that, having learned that his friend, A. M., has close relations with S. H., a doctor from one of the medical centers operating in Yerevan, he turned to A. M. for organizing the process of exemption from compulsory military service through the doctors of the aforementioned medical facility.
For this purpose, A. M. met with doctor S. H., who said he was willing to discuss the issue of granting the draftee a deferment from compulsory military service in exchange for a bribe of USD 13,000 on the basis of a fake illness. Then, on June 17, 2023, the draftee’s father transferred the aforementioned bribe to B. H., who in turn transferred it to A. M.
On July 26, 2023, B. H. informed A. M. that his son had been granted a deferment from military service. However, the investigation revealed that S. H. did not actually apply to any competent official to organize the process of finally releasing the draftee from military service and that did not actually demand and receive the amount agreed upon under the pretext of mediation for a bribe, namely USD 13,000, from A. M., while the latter used that money for his own needs, losing it at the casino.
In addition, the preliminary investigation revealed that another conscript was referred to the same medical center mentioned above for examination within the framework of the 2023 summer conscription, where A. M. again met with S. H. and had discussions with the latter, then informed the conscript’s father, A. P., that it was possible that the issue of his son’s exemption from military service would be finally resolved.
After that, A. M. proposed bribery to S. H. to continue the necessary medical examinations and create grounds for exemption from military service, which doctor S. H. accepted and on July 3, 2023, through A. M., received a bribe of USD 300 from the conscript’s father.
In addition, during the preliminary investigation conducted in the aforementioned criminal proceedings, two cases of an official providing a “B” and “C” category driver’s license in exchange for a bribe were revealed. In particular, it was revealed that during 2023, S. K., senior inspector of the “Road Police” Service of the RA MIA Police received a total of 600,000 AMD bribe from A. M. and another person with mediation of A. A., in exchange for which the traffic police inspector, without checking the theoretical knowledge and practical skills of the aforementioned persons in driving a vehicle, issued them driving licenses.
8 persons including A. M., the doctor of the medical center S. H., the latter’s assistants B. H. and S. M., as well as the traffic police inspector S. K., were charged under various articles of the Criminal Code of the Republic of Armenia for the above-mentioned criminal acts.
The preliminary investigation in the criminal proceedings has been completed, and the materials of the proceedings with the indictment have been sent to the court for examination on the merits.