ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կազմավորման երրորդ տարեդարձի և Հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակցի մասնագիտական տոնի կապակցությամբ այսօր կազմակերպվել է միջոցառում, որին ներկա է եղել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
ՀՀ վարչապետը շնորհավորել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կազմավորման երրորդ տարեդարձի և կոմիտեի ծառայողի օրվա առիթով, շնորհակալություն հայտնել այս ընթացքում կատարած աշխատանքի համար. «Իհարկե, հասկանալի է, որ նոր համակարգ ձևավորելը շատ բարդ և մարտահրավերներով լի աշխատանք է: Այս ընթացքում՝ վերջին երեք տարիներին, Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կայացման գործում շատ մեծ և լուրջ ջանքեր են գործադրվել: Բայց նաև հետևյալը պիտի նկատեմ, որ որևէ համակարգի կայացման ավարտն ազդարարելու կետ չկա»,- ասել է վարչապետը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ չպետք է սպասել, որպեսզի կայացման և անցումային շրջաններն անցնեն, որպեսզի առաքելությունը կատարված համարվի, քանի որ կայացման կետ չկա, և պետք է անընդհատ ձգտել կատարելագործման, զարգացման:
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը, անդրադառնալով կառույցի կազմավորման ուղղությամբ կատարված աշխատանքներին, փաստել է, որ հիմնական գործունեությանը զուգահեռ՝ համալրվել է Կոմիտեի անձնակազմը, բարելավվել են աշխատանքային պայմանները, կատարելագործվել օպերատիվ աշխատանքում կիրառվող հմտությունները։ Ըստ Սասուն Խաչատրյանի՝ այդ աշխատանքներն այսօր էլ շարունակվում են ամենօրյա ռեժիմով։ Նրա խոսքով՝ 2021 թվականից սկսած՝ ամեն հաջորդող տարում, Կոմիտեի կողմից իրականացվել է ավելի մեծ ծավալի աշխատանք, որը հիմնականում պայմանավորված է կադրերի աստիճանական համալրմամբ, օպերատիվ և քննչական կարողությունների զարգացմամբ։
Կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է քննված քրեական վարույթների վիճակագրական ցուցանիշները` նշելով, որ 2024 թ. 9 ամիսների ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչները նախաքննություն են իրականացրել 1896 քրեական վարույթով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 1477 վարույթի դիմաց։ Նույն ժամանակահատվածում ավարտված վարույթները կազմել են 629՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 363-ի դիմաց։ Այսինքն՝ սույն թվականի 9 ամիսների ընթացքում քննվել են 419–ով կամ 24.8 %-ով ավելի վարույթներ, իսկ ավարտված վարույթների քանակը աճել է 266-ով կամ 73,3 %-ով։
Ավարտված վարույթներից մեղադրական եզրակացությամբ դատարան են ուղարկվել 114–ը 250 անձանց վերաբերյալ։ Թեև նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ դատարան ուղարկված վարույթների թիվը նվազել է 20-ով կամ 15 %-ով, իսկ դատի տրված անձանց քանակը 36-ով կամ 12,6 %-ով, սակայն, ըստ Կոմիտեի նախագահի, այս վիճակագրական տվյալներն ամենևին չեն վկայում քննության արդյունավետության նվազման մասին։ Նշված նվազումը պայմանավորված է բացառապես այս տարվա հաշվետու ժամանակահատվածում ոչ ռեաբիլիտացիոն հիմքերով, հիմնականում գործուն զղջալու պատճառաբանությամբ քրեական հետապնդումից հրաժարվելու դեպքերի մեծ աճով։
Հակակոռուպցիոն կոմիտեի նախագահը անդրադարձել է նաև կոռուպցիոն գործերով մեղադրական դատավճիռներին՝ ներկայացնելով մի քանի վիճակագրական տվյալներ ոչ միայն քննարկվող ժամանակահատվածի, այլ նաև նախորդ երկու տարիների կտրվածքով։
Ըստ կոմիտեի նախագահի՝ այս տարվա 9 ամիսների ընթացքում մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված գործերից 21-ով կայացվել են մեղադրական դատավճիռներ, արդարացման դատավճիռներ չեն կայացվել։
2023 թվականին մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված 169 գործերից մեղադրական դատավճիռ է կայացվել 73-ով, 2022թ.-ին մեղադրական եզրակացությամբ դատարան ուղարկված 85 քրեական գործերից մեղադրական դատավճիռ է կայացվել 47-ով:
Անդրադառնալով վերականգնված գումարներին՝ Կոմիտեի նախագահը նշել է, որ քննվող՝ ընթացիկ և ավարտված քրեական վարույթներով միայն 2024 թվականի ընթացքում՝ հոկտեմբերի 1-ի դրությամբ, պետությանը և համայնքին պատճառված ընդհանուր վնասից դրամական տեսքով փաստացի վերականգնվել է 628.257.462 ՀՀ դրամ, որից պետությանը՝ 305.891.952 ՀՀ դրամ, համայնքին՝ 322.365.510 ՀՀ դրամ: Անշարժ գույքերի տեսքով վերականգնվել է 823.387.025 ՀՀ դրամ:
Միայն այս տարվա 9 ամիսներին քննված քրեական 7 վարույթներով բացահայտվել է կաշառք ստանալու 59 դրվագ՝ վարորդական վկայականներ տրամադրելու գործընթացը կազմակերպելու համար։ Ըստ Սասուն Խաչատրյանի՝ դեռևս բազմաթիվ են կոռուպցիոն դրսևորումները զինվորական ծառայության զորակոչի գործընթացքում։ Այս տարվա ընթացքում Կոմիտեում քննվել է կաշառքի դիմաց զինվորական ծառայության զորակոչից խուսափելուն օժանդակելու վերաբերյալ 34 քրեական վարույթ, 6 քրեական վարույթ 23 անձի վերաբերյալ մեղադրական եզրակացությամբ արդեն իսկ ուղարկվել է դատարան։ Դատի են տրվել պաշտպանության նախարարության բարձրաստիճան ծառայողներ, բժիշկներ։ Բացահայտվել են կոռուպցիոն բազմաթիվ դեպքեր թե՛ պետական կառավարման, թե՛ տեղական ինքնակառավարման համակարգերում։
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ վարչապետին և ՀՀ կառավարությանը Հակակոռուպցիոն կոմիտեի կայացման գործում ներդրած ջանքերի համար՝ Կոմիտեի նախագահը վստահեցրել է, որ կրկնապատկելու են ջանքերը, աշխատելու ավելի շատ ու ավելի լավ՝ կոռուպցիայից զերծ երկիր ունենալու համար։
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի կազմավորման երրորդ տարեդարձի կապակցությամբ, իրավակարգի և օրինականության ամրապնդման գործում ներդրած ավանդի, ինչպես նաև բարեխիղճ և արդյունավետ աշխատանքի համար ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով ու արժեքավոր նվերով պարգևատրել են ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի մի շարք աշխատակիցներ:

В связи с трехлетием образования Антикоррупционного комитета РА и профессиональным праздником сотрудника Антикоррупционного комитета сегодня было организовано мероприятие, на котором присутствовал Премьер-министр РА Никол Пашинян.
Премьер-министр РА поздравил Антикоррупционный комитет по случаю трехлетия его создания и дня работника комитета, поблагодарил за проделанную за этот период работу. "Безусловно, понятно, что формирование новой системы - очень сложная и ответственная задача. За последние три года большие и серьезные усилия были приложены в становлении Антикоррупционного комитета. Но должен также отметить, что нет смысла объявлять о завершении формирования какой-либо системы", - сказал Премьер-министр. По словам Никола Пашиняна, не следует ждать, пока период становления и переходный период будут считаться завершенными, потому что точки становления нет, и мы должны постоянно стремиться к совершенствованию, развитию.
Председатель Антикоррупционного комитета РА Сасун Хачатрян, коснувшись работ, проведенных в направлении формирования структуры, заявил, что параллельно с основной деятельностью пополнился состав комитета, улучшились условия работы, а также усовершенствованы навыки, используемые в оперативной работе. По словам Сасуна Хачатряна, эти работы и сегодня продолжаются на ежедневной основе. По его словам, начиная с 2021 года в каждый последующий год комитетом проводился больший объем работы, что в основном связано с постепенным набором кадров, развитием оперативно-розыскного потенциала.
Председатель комитета представил статистические показатели расследованных уголовных производств, отметив, что за 9 месяцев 2024 года следователи Антикоррупционного комитета провели предварительное следствие по 1896 уголовным производствам по сравнению с 1477 производствами за аналогичный период прошлого года. За тот же период завершены следствия по 629 производствам по сравнению с 363 за тот же период прошлого года. Иными словами, за 9 месяцев текущего года было расследовано на 419 производств или на 24,8% больше, а количество завершенных производств выросло на 266, или на 73,3%.
Из завершенных производств 114 в отношении 250 человек были направлены в суд с обвинительным заключением. Хотя количество направленных в суд дел сократилось по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 20, или на 15%, а количество лиц, к которым предъявлены иски, на 36, или на 12,6%, тем не менее, по словам председателя комитета, эти статистические данные отнюдь не свидетельствуют о снижении эффективности расследования. Указанное снижение связано исключительно с нереабилитируемыми обстоятельствами, в основном с резким увеличением за отчетный период текущего года случаев отказа от уголовного преследования преимущественно на основании активного раскаяния.
Председатель Антикоррупционного комитета также коснулся обвинительных приговоров по коррупционным делам, приведя некоторые статистические данные не только за обсуждаемый период, но и за два предыдущих года.
По словам председателя комитета, за 9 месяцев текущего года из дел, направленных в суд с обвинительным заключением, обвинительные приговоры вынесены по 21 делу, оправдательных приговоров не вынесено.
В 2023 году из 169 дел, направленных в суд с обвинительным заключением, обвинительные приговоры вынесены в 73 случаях, из 85 уголовных дел, направленных в суд с обвинительным заключением в 2022 году, обвинительные приговоры вынесены в 47 случаях.
Касаясь взысканных сумм, председатель комитета отметил, что только в течение 2024 года, по состоянию на 1 октября, по текущим и завершенным уголовным производствам из общего ущерба, причиненного государству и обществу, фактически было возмещено в денежной форме 628,257,462 драмов РА, из них государству – 305,891,952 драмов, общине – 322,365,510 драмов. В виде имущества возмещено 823,387,025 драмов РА.
Только за 9 месяцев текущего года по 7 уголовным производствам раскрыто 59 эпизодов получения взяток за организацию процесса выдачи водительских удостоверений. По словам Сасуна Хачатряна, по-прежнему существует много проявлений коррупции в процессе призыва на военную службу. За этот год в Комитете проведено следствие по 34 уголовным производствам о содействии уклонению от призыва на военную службу в обмен на взятку, 6 уголовных производств в отношении 23 человек уже направлены в суд с обвинительным заключением. Поданы иски в суд в отношении высокопоставленных должностных лиц Министерства обороны, врачей. Множество случаев коррупции выявлено как в системе государственного управления, так и в системе местного самоуправления.
Поблагодарив Премьер-министра и Правительство РА за усилия, вложенные в создание Антикоррупционного комитета, председатель комитета заверил, что они удвоят свои усилия, будут работать еще больше и лучше, чтобы страна была свободной от коррупции.
По случаю трехлетия создания Антикоррупционного комитета РА ряд сотрудников Антикоррупционного комитета были награждены памятной медалью Премьер-министра РА и ценным подарком за вклад в укрепление правовой системы и законности, а также за добросовестный и эффективный труд.