ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության (ՔՏՀԱ) տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց կողմից ծանրաքաշ տրանսպորտային միջոցների վարորդներից կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու շուրջ երեք տասնյակ դեպքեր, որոնց հետևանքով հիշյալ վարորդների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ չեն կազմվել, և պետական բյուջե չի վճարվել ավելի քան 11 միլիոն դրամի տուգանք:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի աշխատակից Ա. Ղ.-ն, 2023-2024 թվականների ընթացքում ընդգրկված լինելով Երևան-Մեղրի Մ-2 մայրուղու Սիսիան համայնքի հատվածում տեղադրված ծանրաքաշ մեքենաների կշռման անշարժ հենակետի հերթափոխում, տարբեր բեռնատար տրանսպորտային միջոցների վարորդների նկատմամբ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենքով սահմանված կարգով արձանագրություններ չկազմելու համար նրանցից ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր ընկերոջ՝ Դ. Տ.-ի և մի շարք այլ անձանց օժանդակությամբ, ստացել է ընդհանուր 770.000 ՀՀ դրամ և 100 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Ստացված կաշառքի գումարների դիմաց Ա. Ղ.-ի կողմից իր ծառայողական պարտականությունները չկատարելու հետևանքով պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս, այն է` վարչական իրավախախտումներ կատարած վարորդների նկատմամբ օրենքով նվազագույնը 200.000 ՀՀ դրամ տուգանք սահմանված լինելու պարագայում վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չեն կազմվել, վարորդները վարչական պատասխանատվության չեն ենթարկվել, ավելին՝ շարունակել են երթևեկել գերբեռնված տրանսպորտային միջոցներով, իսկ պետական բյուջե չի մուտքագրվել ընդհանուր՝ 9.600.000 ՀՀ դրամ տուգանքի գումար:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ նույն տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի մեկ այլ աշխատակից՝ Հ. Մ.-ն, 2024 թվականի ընթացքում ընդգրկված լինելով վերը նշված անշարժ հենակետի հերթափոխում, բեռնատար տրանսպորտային միջոցների վարորդներից ստացած կաշառքի դիմաց վերջիններիս նկատմամբ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ չի կազմել, որի հետևանքով պետական բյուջե չի մուտքագրվել ընդհանուր՝ 1.800.000 ՀՀ դրամ տուգանքի գումար:
Մի շարք դեպքերում էլ Հ. Մ.-ն իր մտերիմ Վ. Հ.-ի դրդմամբ չի կատարել ծառայողական պարտականությունները: Պարզվել է նաև, որ Վ. Հ.-ն, իր հերթին, գերբեռնված բեռնատար տրանսպորտային միջոցի վարորդից կաշառքի միջնորդության պատրվակով գումար է ստացել:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (27 դրվագ) և 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (30 դրվագ), Հ. Մ.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ), Դ. Տ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (8 դրվագ) և Վ. Հ.-ին՝ 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ):

The preliminary investigation carried out within the framework of the criminal proceedings investigated in the Anti-Corruption Committee of RA on numerous episodes, revealed about three dozen cases of bribe-taking from heavy vehicle drivers and abuse of powers by officials of the Urban, Technical and Fire Safety Inspection Body (UTFS) of RA, as a result of which administrative violation reports were not protocoled against the said drivers in the order prescribed by law, and a penalty of over AMD 11 million was not paid to the state budget.
In particular, A. Gh., the employee of UTFS Inspection Body of RA, in 2023-2024 being included in the shift of the stationary weighing base for heavy vehicles installed on the sector of Sisian community of the M-2 Yerevan-Meghri highway, for not protocoling the administrative violations of drivers of various cargo vehicles in the order prescribed by law, both personally and with the assistance of his friend D. T. and some other persons, received bribes in the total amount of AMD 770,000 and USD 100.
As a result of the non-fulfillment of official duties by A.G. in exchange for the bribe received, significant damage was caused to the legal interests of the state, namely, despite the penalty established by law in the amount of at least AMD 200,000 for drivers who committed administrative violations, administrative violations were not recorded, the drivers were not brought to administrative responsibility, moreover, they continued to drive overloaded vehicles, and the total penalty of AMD 9,600,000 was not transferred to the state budget.
During the preliminary investigation, it was also revealed that H. M., another employee of Syunik marz department of the same inspection body, in 2024 being included in the shift of the above-mentioned stationary base, in exchange for bribes received from truck drivers, did not draw up protocols on administrative violations against them, as a result of which the penalty amounting to AMD 1,800,000 was not credited to the state budget.
Also, in some cases, H. M. did not fulfill his official duties at the instigation of his friend V. H. It was also established that V. H., in his turn, received money from the driver of an overloaded cargo vehicle under the pretext of mediating in a bribe.
For the above-mentioned criminal acts, A. G. was charged under Article 435, Part 2, Clause 3 (27 episodes) and Article 441, Part 1 (30 episodes) of the RA Criminal Code, H. M. was charged under Article 435, Part 2, Clause 3 and Article 441, Part 1 (4 episode), D. T. was charged under Article 46-435, Part 2, Clause 3 (8 episodes) and V. H. was charged under Article 440, Part 2 of Article 440 and Article 46-441, Part 1 (2 episodes).
The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed, and the materials of the proceedings have been sent to the court with the indictment for consideration on the merits.