ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված բազմադրվագ քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության (ՔՏՀԱ) տեսչական մարմնի պաշտոնատար անձանց կողմից ծանրաքաշ տրանսպորտային միջոցների վարորդներից կաշառք ստանալու և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու շուրջ երեք տասնյակ դեպքեր, որոնց հետևանքով հիշյալ վարորդների նկատմամբ օրենքով սահմանված կարգով վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ չեն կազմվել, և պետական բյուջե չի վճարվել ավելի քան 11 միլիոն դրամի տուգանք:
Մասնավորապես՝ ՀՀ ՔՏՀԱ տեսչական մարմնի աշխատակից Ա. Ղ.-ն, 2023-2024 թվականների ընթացքում ընդգրկված լինելով Երևան-Մեղրի Մ-2 մայրուղու Սիսիան համայնքի հատվածում տեղադրված ծանրաքաշ մեքենաների կշռման անշարժ հենակետի հերթափոխում, տարբեր բեռնատար տրանսպորտային միջոցների վարորդների նկատմամբ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ օրենքով սահմանված կարգով արձանագրություններ չկազմելու համար նրանցից ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր ընկերոջ՝ Դ. Տ.-ի և մի շարք այլ անձանց օժանդակությամբ, ստացել է ընդհանուր 770.000 ՀՀ դրամ և 100 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Ստացված կաշառքի գումարների դիմաց Ա. Ղ.-ի կողմից իր ծառայողական պարտականությունները չկատարելու հետևանքով պետության օրինական շահերին պատճառվել է էական վնաս, այն է` վարչական իրավախախտումներ կատարած վարորդների նկատմամբ օրենքով նվազագույնը 200.000 ՀՀ դրամ տուգանք սահմանված լինելու պարագայում վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություններ չեն կազմվել, վարորդները վարչական պատասխանատվության չեն ենթարկվել, ավելին՝ շարունակել են երթևեկել գերբեռնված տրանսպորտային միջոցներով, իսկ պետական բյուջե չի մուտքագրվել ընդհանուր՝ 9.600.000 ՀՀ դրամ տուգանքի գումար:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ նույն տեսչական մարմնի Սյունիքի տարածքային բաժնի մեկ այլ աշխատակից՝ Հ. Մ.-ն, 2024 թվականի ընթացքում ընդգրկված լինելով վերը նշված անշարժ հենակետի հերթափոխում, բեռնատար տրանսպորտային միջոցների վարորդներից ստացած կաշառքի դիմաց վերջիններիս նկատմամբ վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ արձանագրություններ չի կազմել, որի հետևանքով պետական բյուջե չի մուտքագրվել ընդհանուր՝ 1.800.000 ՀՀ դրամ տուգանքի գումար:
Մի շարք դեպքերում էլ Հ. Մ.-ն իր մտերիմ Վ. Հ.-ի դրդմամբ չի կատարել ծառայողական պարտականությունները: Պարզվել է նաև, որ Վ. Հ.-ն, իր հերթին, գերբեռնված բեռնատար տրանսպորտային միջոցի վարորդից կաշառքի միջնորդության պատրվակով գումար է ստացել:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (27 դրվագ) և 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (30 դրվագ), Հ. Մ.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (4 դրվագ), Դ. Տ.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով (8 դրվագ) և Վ. Հ.-ին՝ 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով (2 դրվագ):

Предварительным следствием, проведенным в рамках расследуемого Антикоррупционным комитетом РА уголовного производства по нескольким эпизодам, раскрыто около трех десятков случаев получения взяток от водителей большегрузных транспортных средств и злоупотребления служебными полномочиями должностными лицами Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности (ГТПБ) РА, в результате чего в отношении указанных водителей не были составлены протоколы об административных правонарушениях в порядке, установленном законом, а в государственный бюджет не выплачен штраф в размере свыше 11 миллионов драмов РА.
В частности, сотрудник Инспекционного органа ГТПБ РА А. Г., в 2023-2024 годах будучи включенным в смену стационарной базы взвешивания большегрузных транспортных средств, установленной на участке общины Сисиан автодороги М-2 Ереван-Мегри, за несоставление протоколов об административных правонарушениях в отношении водителей различных грузовых транспортных средств в порядке, предусмотренном законом, как лично, так и при содействии своего друга Д. Т. и ряда других лиц, получил взятки в общей сложности на сумму 770,000 драмов РА и 100 долларов США.
В результате неисполнения своих служебных обязанностей со стороны А. Г. в обмен на полученную взятку, законным интересам государства был причинен существенный ущерб, а именно, при установленном законом штрафе в размере не менее 200,000 драмов РА по отношению к водителям, совершившим административные правонарушения, протоколы об административном правонарушении не составлялись, водители не привлекались к административной ответственности, более того, они продолжали ездить на перегруженных транспортных средствах, а общая сумма штрафа в размере 9,600,000 драмов РА не была зачислена в государственный бюджет.
В ходе предварительного следствия также выяснилось, что другой сотрудник Сюникского районного отдела того же инспекционного органа А. М., в течение 2024 года будучи включенным в смену вышеуказанной стационарной базы, в обмен на взятки, полученные им от водителей-дальнобойщиков, не составлял протоколов об административных правонарушениях в их отношении, в результате чего в государственный бюджет не была зачислена сумма штрафа в размере 1.800.000 драмов РА.
Также в ряде случаев, А. М., по подстрекательству своего друга В. А., не выполнял свои служебные обязанности. Также было установлено, что В. А., в свою очередь, получил деньги от водителя перегруженного грузового транспортного средства под предлогом посредничества во взятке.
За вышеуказанные преступные деяния А. Г. предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 (27 эпизодов) и части 1 статьи 441 (30 эпизодов) Уголовного кодекса РА, А. М. по пункту 3 части 2 статьи 435 и части 1 статьи 441 (4 эпизода), Д. Т. - по пункту 3 части 2 статьи 46-435 (8 эпизодов), а В. А. - по части 2 статьи 440 и части 1 статьи 46-441 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА.