ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ Կ. Չ.-ն, զբաղեցնելով Տավուշի մարզի համայնքներից մեկի վարչական ղեկավարի պաշտոնը և հանդիսանալով պաշտոնատար անձ, կատարել է պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Կ. Չ.-ն 2024 թվականի փետրվարին համայնքապետարան է ներկայացրել իր ստորագրությամբ վավերացված՝ Տավուշի մարզի բնակավայրերից մեկի 20-ից 51 տարեկան բնակիչներ հանդիսացող ՀՀ զինապարտ քաղաքացիների անվանացուցակ, որի մեջ եղել է նաև իր որդու տվյալները: Կ. Չ.-ն, սակայն, մտադրված լինելով ազատել որդուն ՀՀ պաշտպանության նախարարության կողմից կազմակերպվող 25-օրյա վարժական հավաքներից, կեղծ նշում է կատարել վերջինիս՝ Ռուսաստանի Դաշնությունում գտնվելու մասին այն դեպքում, երբ որդին այդ պահին գտնվել է Հայաստանի Հանրապետությունում: Այնուհետև ակնհայտ կեղծ տեղեկատվություն պարունակող փաստաթուղթը Կ. Չ.-ն ուղարկել է համայնքապետարան, որից հետո այն դրվել է պաշտոնական շրջանառության մեջ:
Վերը նշված հանցավոր արարքի համար Կ. Չ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով:

По уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете РА, установлено, что К. Ч., занимая должность административного главы одной из общин марза Тавуш и являясь должностным лицом, совершил служебный подлог.
В частности, предварительным следствием установлено, что К. Ч. в феврале 2024 года представил в администрацию общины поименный список граждан РА, проживающих в одном из населенных пунктов марза Тавуш, в возрасте от 20 лет до 51 года, заверенный его подписью, в который также были внесены сведения о его сыне. Однако, К. Ч., с намерением освободить сына от 25-дневного учебного сбора, организованного Министерством обороны РА, сделал ложную заметку о пребывании последнего в Российской Федерации, в то время как его сын в это время находился в Республике Армения. После этого, документ, содержащий заведомо ложные сведения, был направлен К. Ч. в администрацию общины, после чего был введен в официальный оборот.
За вышеупомянутое преступное деяние К. Ч. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 445 Уголовного кодекса РА.