ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Կ. Պ.-ն, հանդիսանալով Լոռու մարզի համայնքապետարաններից մեկի պաշտոնատար անձ, նույն մարզի գյուղերից մեկի մի խումբ բնակիչների սոցիալական անապահովության նպաստառու ձևակերպելու համար, վերջիններից որպես ապօրինի վարձատրություն և կաշառք պահանջել և պարբերաբար ստացել է նպաստի ամսական գումարներ, ընդհանուր՝ մոտ 1 մլն ՀՀ դրամ։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Կ. Պ.-ն 2016-2021 թթ. ընթացքում, Լոռու մարզի բնակավայրերից մեկի մի խումբ բնակիչների, նախատեսված հիմքերի բացակայության պայմաններում, սոցիալական անապահովության նպաստառու ձևակերպելու նպատակով վերջիններից տարբեր ժամանակահատվածներում որպես ապօրինի վարձատրություն և կաշառք պահանջել և պարբերաբար ստացել է 120 հազար ՀՀ դրամից մինչև 254.000 ՀՀ դրամ գումարներ:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Կ. Պ.-ն, 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ից մինչև 2023 թվականի մայիսի 16-ը Լոռու մարզի նույն բնակչի օգտին ապօրինի գործողության, այն է՝ նախատեսված հիմքերի բացակայության պայմաններում վերջինիս նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու և նպաստ ստանալու գործընթացի իրականացման համար պահանջել և որպես կաշառք ստացել է նպաստի ամսական գումարներ՝ այդ կերպ օժանդակելով պետությունից խարդախությամբ խոշոր չափերով գումարների հափշտակությանը։
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Կ. Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311․1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի /3 դրվագ/, 311–րդ հոդվածի 1–ին մասով, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435–րդ հոդվածի 2–րդ մասի 3–րդ կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-255–րդ հոդվածի 3–րդ մասի 2–րդ կետով /2 դրվագ/ և 46-255–րդ հոդվածի 1–ին մասով:

Предварительным следствием, осуществленным в Антикоррупционном комитете РА в рамках уголовного производства, было доказано, что К. П., будучи должностным лицом одного из муниципальных управлений Марза Лори, с целью оформить группу жителей одного из сел того же района в качестве бенефициаров социального обеспечения, в качестве незаконного вознаграждения и взяток требовал от них и регулярно получал суммы ежемесячного пособия на общую сумму около 1 млн драмов РА.
В частности, установлено, что К. П. в 2016-2021 гг. с целью оформления группы жителей одного из населенных пунктов марза Лори в качестве бенефициаров социального обеспечения, при отсутствии установленных оснований, в разное время требовал от последних незаконного вознаграждения и взяток и регулярно получал суммы от 120 тысяч драмов РА до 254 тысяч драмов РА.
Кроме того, предварительным следствием установлено, что К. П., в период с 15 ноября 2022 года по 16 мая 2023 года в качестве взятки за противоправное действие в пользу того же жителя Марза Лори, то есть, для включения последнего в список бенефициаров при отсутствии предусмотренных оснований, требовал и получал в качестве взятки суммы ежемесячных пособий, тем самым способствуя хищению крупных денежных сумм у государства путем мошенничества.
За вышеуказанные преступные деяния К. П. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 311.1 /3 эпизода/, части 1 статьи 311 прежнего Уголовного кодекса РА, а также по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, по пункту 2 части 3 статьи 46-255 УК РА /2 эпизода/ и части 1 статьи 46-255 Уголовного кодекса РА.