ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Կ. Պ.-ն, հանդիսանալով Լոռու մարզի համայնքապետարաններից մեկի պաշտոնատար անձ, նույն մարզի գյուղերից մեկի մի խումբ բնակիչների սոցիալական անապահովության նպաստառու ձևակերպելու համար, վերջիններից որպես ապօրինի վարձատրություն և կաշառք պահանջել և պարբերաբար ստացել է նպաստի ամսական գումարներ, ընդհանուր՝ մոտ 1 մլն ՀՀ դրամ։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Կ. Պ.-ն 2016-2021 թթ. ընթացքում, Լոռու մարզի բնակավայրերից մեկի մի խումբ բնակիչների, նախատեսված հիմքերի բացակայության պայմաններում, սոցիալական անապահովության նպաստառու ձևակերպելու նպատակով վերջիններից տարբեր ժամանակահատվածներում որպես ապօրինի վարձատրություն և կաշառք պահանջել և պարբերաբար ստացել է 120 հազար ՀՀ դրամից մինչև 254.000 ՀՀ դրամ գումարներ:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Կ. Պ.-ն, 2022 թվականի նոյեմբերի 15-ից մինչև 2023 թվականի մայիսի 16-ը Լոռու մարզի նույն բնակչի օգտին ապօրինի գործողության, այն է՝ նախատեսված հիմքերի բացակայության պայմաններում վերջինիս նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու և նպաստ ստանալու գործընթացի իրականացման համար պահանջել և որպես կաշառք ստացել է նպաստի ամսական գումարներ՝ այդ կերպ օժանդակելով պետությունից խարդախությամբ խոշոր չափերով գումարների հափշտակությանը։
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Կ. Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 311․1-րդ հոդվածի 2-րդ մասի /3 դրվագ/, 311–րդ հոդվածի 1–ին մասով, ինչպես նաև ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435–րդ հոդվածի 2–րդ մասի 3–րդ կետով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-255–րդ հոդվածի 3–րդ մասի 2–րդ կետով /2 դրվագ/ և 46-255–րդ հոդվածի 1–ին մասով:

Based on preliminary investigation carried out in the RA Anti-Corruption Committee under the criminal proceedings it was justified that K.P., being an official of one of the municipal departments of Lori region, with the purpose to register a group of residents of one of the villages of the same region as beneficiaries of social security, demanded from them and regularly received monthly allowances totaling about AMD 1 million as illegal remuneration and bribes.
In particular, it was found out that in 2016-2021, K.P., with the aim to register a group of residents of one of the populated areas of Lori region as beneficiaries of social security, in the absence of established grounds, at various times demanded illegal remuneration and bribes from the latter and regularly received amounts from AMD 120,000 to AMD 254,000.
In addition, the preliminary investigation established that K.P., within the period from November 15, 2022 to May 16, 2023, demanded and received monthly allowances as a bribe for an illegal act in favor of the same resident of Lori region, that is, for including the latter in the list of beneficiaries in the absence of the stipulated grounds, thereby facilitating the embezzlement of large amounts of money from the state through fraud.
For the above-mentioned criminal acts, K. P. was charged under Article 311.1, Part 2 /3 episodes/, Article 311, Part 1 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia, as well as Article 435, Part 2, Part 3 of the Criminal Code of the Republic of Armenia, Article 46-255, Part 3, Clause 2 /2 episodes/ of the RA Criminal Code and Article 46-255, Part 1 of the RA Criminal Code.
The damage caused has been fully recovered during the preliminary investigation.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed, and the materials of the proceedings have been sent to the court with an indictment for consideration on the merits.