ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Երևանում շինարարական գործունեությամբ զբաղվող ընկերություններից մեկի տնօրեն Ա. Տ.-ն հիշյալ ընկերությանը պատկանող հողատարածքում կառուցապատման աշխատանքների իրականացման ընթացքում քաղաքաշինական հնարավոր խոչընդոտներից խուսափելու նպատակով պաշտոնատար անձանց փորձել է տալ 80 մլն ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Տ.-ն, բազմաբնակարան շենքի կառուցապատման համար տրված շինթույլտվության ժամկետը երկարաձգելու համար Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու նպատակով իր ծանոթ Գ. Գ.-ի միջոցով դիմել է Թ. Ա.-ին: Վերջինս, սակայն, նպատակ չունենալով հիշյալ հարցով դիմել որևէ պաշտոնատար անձի, կաշառքի միջնորդության պատրվակով դրամական միջոց ստանալու դիտավորությամբ, Գ. Գ.-ին վստահեցրել է, թե իբր Երևանի քաղաքապետարանի իրավասու պաշտոնատար անձանց շրջանում ունի ծանոթներ, որոնք 80 մլն ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց կարող են կազմակերպել վերը նշված հողատարածքում կառուցապատման հնարավոր խոչընդոտները վերացնելու հարցը:
Ընդունելով պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու առաջարկը՝ Ա. Տ.-ն Գ. Գ.-ին է փոխանցել պահանջված գումարի մի մասը՝ 40 մլն ՀՀ դրամը, որից 25 մլն ՀՀ դրամը, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, Գ. Գ.-ն 2022 թվականի դեկտեմբերի 6-ին փոխանցել է Թ. Ա.-ին: Վերջինս, սակայն, ստանալով նշված գումարը, այն որևէ պաշտոնատար անձի չի փոխանցել: Այսինքն՝ Ա. Տ.-ի կողմից պաշտոնատար անձանց առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալը, նրա կամքից անկախ հանգամանքներով չի իրագործվել:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Տ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Գ. Գ.-ին՝ 44-46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:
Հիշյալ երկու մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:
Թ. Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը և հայտարարվել հետախուզում:

Предварительным следствием, проведенным в Антикоррупционном комитете РА в рамках уголовного производства, было доказано, что директор одной из строительных компаний Еревана А. Т. покушался дать должностным лицам взятку в размере 80 млн драмов РА, с целью избежать возможных градостроительных препятствий во время строительных работ на участке, принадлежащей указанной компании.
В частности, предварительным следствием установлено, что А. Т., с целью дать взятку должностным лицам мэрии Еревана за продление срока действия разрешения на строительство, выданного на строительство многоквартирного дома, через своего знакомого Г. Г. обратился к Т. А. Последний, однако, не намереваясь обращаться с упомянутым вопросом к какому-либо должностному лицу, с умыслом получить денежные средства под предлогом посредничества во взятке, заверил Г. Г., что якобы у него есть знакомые среди компетентных должностных лиц мэрии Еревана, которые в обмен на взятку в размере 80 млн драмов РА могут организовать устранение возможных препятствий для строительства на вышеуказанной территории.
Приняв предложение дать взятку должностным лицам, А. Т. передал Г. Г. часть требуемой суммы в размере 40 млн драмов РА, из которых 25 млн драмов РА, согласно ранее достигнутой договоренности, 6 декабря 2022 года Г. Г. передал Т. А. Последний, однако, получив указанную сумму, никакому должностному лицу ее не передал. Другими словами, дача взятки в особо крупных размерах со стороны А. Т. должностным лицам не была осуществлена по независящим от него обстоятельствам.
За совершение вышеуказанных преступных деяний А. Т. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 46-436 Марза Лори, а Г. Г. – по пункту 3 части 2 статьи 44-46-436 Марза Лори.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении указанных двух обвиняемых завершено, материалы производства направлены в суд с обвинительным заключением - для рассмотрения по существу.
В отношении Т. А. возбуждено публичное уголовное преследование по части 2 статьи 440 Марза Лори. В качестве меры пресечения в отношении него был избран арест, и объявлен розыск.