ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների և դրանց հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված լայնածավալ ապացուցողական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է, որ ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության «Ճանապարհային ոստիկանություն» ծառայության գրանցման-հաշվառման և քննական կենտրոններից մեկի տեսուչ Վ. Հ.-ն, նույն կենտրոնի պետ Ա. Պ.-ի հետ խմբի կազմում, իսկ որոշ դեպքերում՝ նաև առանձին, իր մտերիմ Գ. Հ.-ի միջոցով, վարորդական վկայական ստանալու համար դիմած 25 անձանից ձևական բնույթ կրող տեսական և գործնական քննություններ ընդունելու դիմաց պարբերաբար ստացել է տարբեր չափերի, ընդհանուր՝ շուրջ 5 մլն ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ հիմնավորվել է, որ Ա. Պ.-ն և Վ. Հ.-ն, իրենց ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով 25 անձանց օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու, այն է՝ համապատասխան գիտելիքների և հմտությունների բացակայության պայմաններում նրանց վարորդական վկայական տալու համար անհրաժեշտ տեսական և գործնական քննությունները կազմակերպելու դիմաց Վ. Հ.-ի հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող Գ. Հ.-ի միջոցով 2023 թվականի փետրվարից հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում պարբերաբար ստացել են 180.000-ից 320.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Բացի այդ, Վ. Հ.-ն վերը նշված նույն ժամանակահատվածում իր ծառայողական լիազորություններն օգտագործել է ի վնաս պետական և ծառայողական շահերի, ոչ պատշաճ է կատարել իր ծառայողական պարտականությունները, ինչպես նաև կատարել է պաշտոնեական կեղծիքներ, իսկ չորս դեպքերով՝ դրդել է պաշտոնատար անձանց չարաշահել իրենց ծառայողական լիազորությունները:
Վերը նշված հանցավոր արարքների կատարման համար Ա. Պ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով /19 դրվագ/, Վ. Հ.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով /19 դրվագ/, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով /6 դրվագ/, 441-րդ հոդվածի 1-ին մասով /21 դրվագ/, 46-441-րդ հոդվածի 1-ին մասով /4 դրվագ/ և 445-րդ հոդվածի 1-ին մասով /25 դրվագ/, իսկ Գ. Հ.-ին՝ 46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով /25 դրվագ/ և 44-46-436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով /2 դրվագ/:
Քրեական վարույթի շրջանակում մեղադրանքներ են ներկայացվել նաև Ա. Պ.-ին և Վ. Հ.-ին կաշառք տված անձանց: Հիշյալ բոլոր մեղադրյալների վերաբերյալ քննված երեք տարբեր վարույթներով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են ՀՀ հակակոռուպցիոն դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

В результате мероприятий, проведенных оперативно-следственным отделом Антикоррупционного комитета РА, а также масштабных доказательных и других административных операций, проведенных по возбужденным на их основании уголовным производствам, установлено, что инспектор одного из регистрационно-учетных и экзаменационных центров службы «Дорожная полиция» Полиции МВД РА В. А., в группе с руководителем того же центра А. П., а в некоторых случаях и отдельно, через своего близкого друга Г. А., от 25 человек, подавших заявления на получение водительских прав, регулярно получал взятки различного размера на общую сумму около 5 млн драмов РА в обмен на сдачу теоретических и практических экзаменов формального характера.
В частности, было обосновано, что А. П. и В. А., используя свои служебные полномочия для совершения противоправных действий в пользу 25 лиц, а именно, за организацию необходимых теоретических и практических экзаменов с целью предоставления им водительских прав при отсутствии соответствующих знаний и навыков, через Г.А., находящегося в близких отношениях с В.А., в период с февраля по октябрь 2023 года регулярно получали взятки в размере от 180.000 до 320.000 драмов РА.
Кроме того, В. А., в тот же указанный выше период использовал свои служебные полномочия в ущерб государственным и служебным интересам, ненадлежащим образом исполнял свои служебные обязанности, а также совершал служебные подлоги, а в четырех случаях подстрекал должностных лиц к злоупотреблению служебными полномочиями.
За совершение вышеуказанных преступных деяний А. П. было предъявлено обвинение по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА /19 эпизодов/, В. А. - по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 /19 эпизодов/, пункту 3 части 2 статьи 435 /6 эпизодов/, части 1 статьи 441 /21 эпизод/, части 1 статьи 46-441 /4 эпизода/ и части 1 статьи 445 /25 эпизодов/, а Г. А. - по пункту 3 части 2 статьи 46-436 /25 эпизодов/ и пункту 3 части 2 статьи 44-46-436 /2 эпизода/.
В рамках уголовного производства также предъявлены обвинения лицам, давшим взятку А. П. и В. А. Предварительное следствие по трем отдельным производствам в отношении всех упомянутых обвиняемых завершено, материалы производства направлены в Антикоррупционный суд РА с обвинительным заключением для рассмотрения по существу.