ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի գլխավոր հարկային տեսուչներ Վ. Ա.-ն և Հ. Կ.-ն խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, կաշառք տվողի մատնանշած անձի օգտին իրենց կողմից հովանավորչության, ինչպես նաև ապօրինի անգործություն կատարելու համար Ս. Ա.-ի օժանդակությամբ պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8 մլն ՀՀ դրամ կաշառք։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Ա.-ն և Հ. Կ.-ն 2024 թվականի մարտի 20-ին շինարարական ընկերություններից մեկի կողմից ՀՀ Արմավիրի մարզում գտնվող մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքների իրականացման վայրում հարկային ստուգումների ժամանակ հայտնաբերել են հարկային ընթացակարգով չհաշվառված առնվազն 9 աշխատակիցների, ինչպես նաև նշված շինարարական ընկերության և դրա հետ փոխկապակցված մեկ այլ ընկերության կողմից իրականացված տարբեր գործարքների ընթացքում դեռևս չպարզված հարկային տարբեր իրավախախտումներ:
Դրանից հետո Հ. Կ.-ն և Վ. Ա.-ն իրենց ընդհանուր ծանոթ Ս. Ա.-ի միջոցով հանդիպել են հիշյալ շինարարական երկու ընկերությունների տնօրենի ու փոխտնօրենի հետ և նրանց օգտին անգործություն կատարելու, այն է՝ հարկային ստուգումների ընթացքում հայտնաբերված չհաշվառված աշխատակիցների փաստը, ինչպես նաև տարբեր գործարքների ընթացքում չպարզված հարկային իրավախախտումները չարձանագրելու համար պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք՝ միևնույն ժամանակ խոստանալով հետագայում վերը նշված ընկերությունների համար խնդիրներ չստեղծել և հովանավորչության եղանակով պայմաններ ստեղծել անխոչընդոտ աշխատելու համար: Հիշյալ շինարարական ընկերությունների տնօրենն ու փոխտնօրենը, ինչպես նաև նույն ընկերությունների իրական շահառու հանդիսացող Կ. Հ.-ն տվել են իրենց համաձայնությունը՝ պաշտոնար անձանց տալ պահանջված կաշառքի գումարը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Վ. Ա.-ին և Հ. Կ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, Ս. Ա.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Կ. Հ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:
Մեղադրյալներից երեքի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, իսկ մեկի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:

По уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете РА, было доказано, что главные налоговые инспекторы Комитета государственных доходов РА В. А. и А. К., в составе группы, вступив в предварительный сговор, за покровительство в пользу лица, указанного взяткодателем, а также за совершение противоправного бездействия, при содействии С.А. потребовали взятку в особо крупном размере - на сумму 8 млн. драмов РА.
В частности, предварительным следствием установлено, что В. А. и А. К. 20 марта 2024 года в ходе налоговых проверок на объекте капитального ремонта детского сада в марзе Армавир РА одной из строительных компаний были обнаружены как минимум 9 сотрудников, не состоявших в учете в налоговом порядке, а также не выявленные до сих пор различные налоговые правонарушения, в ходе действий, осуществленных указанной строительной компанией и другой аффилированной с ней компанией.
После этого А. К. и В. А. через их общего знакомого С. А. встретились с директором и заместителем директора указанных двух строительных компаний и потребовали взятку в особо крупном размере, на сумму 8.000.000 драмов РА за совершение бездействия в их пользу, а именно, за то, чтобы не зарегистрировать факт наличия сотрудников, не состоявших в учете, выявленный в ходе налоговых проверок, а также за то, чтобы не протоколировать налоговые правонарушения, не выявленные при различных операция, при этом обещая не создавать проблем вышеупомянутым компаниям в будущем и путем покровительства создать условия для беспрепятственной работы. Директор и заместитель директора вышеупомянутых строительных компаний, а также К. А., который является реальным бенефициаром этих же компаний, дал согласие передать должностным лицам сумму требуемой взятки.
За вышеуказанные преступные деяния В. А. и А. К. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 435 Уголовного кодекса РА, С. А. - по пункту 3 части 3 статьи 46-435, а К. А. – по пунктами 1 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
В качестве меры пресечения в отношении троих обвиняемых был избран арест, а в отношении одного - домашний арест.