ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի գլխավոր հարկային տեսուչներ Վ. Ա.-ն և Հ. Կ.-ն խմբի կազմում, նախնական համաձայնությամբ, կաշառք տվողի մատնանշած անձի օգտին իրենց կողմից հովանավորչության, ինչպես նաև ապօրինի անգործություն կատարելու համար Ս. Ա.-ի օժանդակությամբ պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8 մլն ՀՀ դրամ կաշառք։
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Ա.-ն և Հ. Կ.-ն 2024 թվականի մարտի 20-ին շինարարական ընկերություններից մեկի կողմից ՀՀ Արմավիրի մարզում գտնվող մանկապարտեզի հիմնանորոգման աշխատանքների իրականացման վայրում հարկային ստուգումների ժամանակ հայտնաբերել են հարկային ընթացակարգով չհաշվառված առնվազն 9 աշխատակիցների, ինչպես նաև նշված շինարարական ընկերության և դրա հետ փոխկապակցված մեկ այլ ընկերության կողմից իրականացված տարբեր գործարքների ընթացքում դեռևս չպարզված հարկային տարբեր իրավախախտումներ:
Դրանից հետո Հ. Կ.-ն և Վ. Ա.-ն իրենց ընդհանուր ծանոթ Ս. Ա.-ի միջոցով հանդիպել են հիշյալ շինարարական երկու ընկերությունների տնօրենի ու փոխտնօրենի հետ և նրանց օգտին անգործություն կատարելու, այն է՝ հարկային ստուգումների ընթացքում հայտնաբերված չհաշվառված աշխատակիցների փաստը, ինչպես նաև տարբեր գործարքների ընթացքում չպարզված հարկային իրավախախտումները չարձանագրելու համար պահանջել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 8.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք՝ միևնույն ժամանակ խոստանալով հետագայում վերը նշված ընկերությունների համար խնդիրներ չստեղծել և հովանավորչության եղանակով պայմաններ ստեղծել անխոչընդոտ աշխատելու համար: Հիշյալ շինարարական ընկերությունների տնօրենն ու փոխտնօրենը, ինչպես նաև նույն ընկերությունների իրական շահառու հանդիսացող Կ. Հ.-ն տվել են իրենց համաձայնությունը՝ պաշտոնար անձանց տալ պահանջված կաշառքի գումարը:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Վ. Ա.-ին և Հ. Կ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, Ս. Ա.-ին՝ 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով, իսկ Կ. Հ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:
Մեղադրյալներից երեքի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանքը, իսկ մեկի նկատմամբ՝ տնային կալանքը:

Based on the criminal proceedings investigated in the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, it was justified that the chief tax inspectors of the State Revenue Committee of the Republic of Armenia V. A. and H. K., as part of a group, having entered into a preliminary agreement, for patronage in favor of the person indicated by the bribe giver, as well as for committing illegal inaction, with the assistance of S. A., demanded a bribe in a particularly large amount of AMD 8 million.
In particular, the preliminary investigation established that V. A. and H. K. on March 20, 2024, during tax audits in one of the construction companies, at a major overhaul site of a kindergarten in Armavir region of the Republic of Armenia, revealed at least 9 employees who were not registered for tax purposes, as well as various tax violations that had not been identified so far, in the course of activities carried out by the said construction company and another company affiliated with it.
Afterward, H.K. and V.A., through their mutual friend S.A., met with the director and the deputy director of the two construction companies and demanded a bribe in a particularly large amount of AMD 8,000,000, for committing inaction in their favor, namely, for not registering the fact of having employees who were not registered, revealed during tax audits, as well as for not recording tax violations that were not revealed during various operations while promising not to create problems for the above-mentioned companies in the future and to create conditions for unimpeded work through patronage. The director and the deputy director of the above-mentioned construction companies, as well as K. H., who is the beneficial owner of these same companies, agreed to transfer the amount of the required bribe to the officials.
For the above-mentioned criminal acts, V. A. and H. K. were charged under Article 435, Part 3, Clause 3 of the RA Criminal Code, S. A. - under Article 46-435, Part 3, Clause 3, and K. H. - under Article 436, Part 2, Clauses 1 and 3 of the RA Criminal Code.
Arrest was selected as a measure of restriction against three of the accused and home arrest for one of them.
The preliminary investigation under the criminal proceedings has been completed, and the materials of the proceedings have been sent to the court with the indictment for consideration on the merits.