ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի համայնքներից մեկի նախկին ղեկավար Լ. Ա.-ի ապօրինի գործողությունների, այդ թվում՝ յուրացման եղանակով հափշտակություն կատարելու հետևանքով համայնքապետարանին պատճառվել է ընդհանուր շուրջ 2,5 միլիոն ՀՀ դրամի վնաս:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ վարձավճարի դիմաց բնակիչներին ոռոգման ջուր տրամադրելու նպատակով Լ. Ա.-ն իր միջոցների հաշվին կառուցել է խորքային հոր, որի էլեկտրաէներգիայի բաժանորդը 2009 թվականից հանդիսացել է համայնքապետարանը: Լ. Ա.-ն, պարտավորություն ունենալով յուրաքանչյուր ոռոգման սեզոնի ընթացքում խորքային հորի համար օգտագործված էլեկտրաէներգիայի գումարը վճարել բնակիչներից հավաքագրված միջոցներից, համայնքի ղեկավարի վստահությունը չարաշահելու եղանակով չի կատարել օգտագործված էլեկտրաէներգիայի դիմաց 1.422.658 ՀՀ դրամ գումարը պատշաճ վճարելու իր պարտավորությունները: Այսինքն՝ 2010-2016 թվականներին իր փոխարեն հիշյալ վճարումները կատարվել են համայնքապետարանի միջոցներից, որի հետևանքով գույքի այլ տիրապետողին՝ համայնքապետարանին, պատճառվել է խոշոր չափերով՝ 1.422.658 ՀՀ դրամի վնաս:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2018 թվականից 2021 թվականն ընկած ժամանակահատվածում Լ. Ա.-ն, կրկին զբաղեցնելով նույն համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, անտեսել է օրենքով սահմանված՝ համայնքի բյուջեի միջոցները տնօրինելու և դրանց նպատակային օգտագործումն ապահովելու օրենսդրական պահանջը և 2019-2021 թվականների ընթացքում հիշյալ խորքային հորի համար օգտագործած ընդհանուր 1.711.805 դրամի էլեկտրաէներգիայի գումարից իր կողմից վճարել է միայն 674.000 ՀՀ դրամը: Մնացած՝ 1.037.805 ՀՀ դրամը հաշվարկվել և վճարվել է վերոհիշյալ ժամանակահատվածում համայնքապետարանին հատկացված և Լ. Ա.-ին վստահված միջոցներից: Այդ կերպ վերջինս, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, յուրացման եղանակով հափշտակել է նշված գումարը:
Համայնքապետարանին խոշոր չափերի վնաս պատճառելու և յուրացման եղանակով խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար Լ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 184-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:

Предварительным следствием, проведенным в рамках уголовного производства, рассматриваемого в Антикоррупционном комитете РА, было обосновано, что результате незаконных действий со стороны бывшего главы одной из общин Гегаркуникского марза РА Л. А., в том числе совершение грабежа путем растраты, администрации общины нанесен ущерб на общую сумму около 2,5 млн драмов РА.
В частности, установлено, что в целях обеспечения жителей оросительной водой за арендную плату, Л. А. построил за свой счет глубокий колодец, абонентом электроэнергии которого с 2009 года являлась администрация общины. Л. А., имея обязательство платить сумму за электроэнергию, потребляемую для глубокого колодца в течение каждого поливного сезона, из средств, собранных с жителей, злоупотребляя доверием главы общины, не выполнил свои обязательства по надлежащей оплате суммы за потребляемую электроэнергию в размере 1.422.658 драмов РА. Иными словами, в 2010-2016 годах вышеуказанные выплаты осуществлялись из средств администрации общины, в результате чего другому владельцу имущества - администрации общины – был нанесен ущерб в крупном размере – 1.422.658 драмов РА.
Кроме того, предварительным следствием установлено, что в период с 2018 по 2021 год Л. А., в очередной раз заняв должность главы той же общины, проигнорировал законодательное требование распоряжаться средствами бюджета общины и обеспечивать их целевое использование, определенное законом, и в течение 2019-2021 годов из общей суммы электроэнергии, использованной для упомянутого глубокого колодца, в размере 1.711.805 драмов РА, выплатил только 674.000 драмов РА. Остальная сумма 1.037.805 драмов РА в указанный период была начислена и выплачена из средств, выделенных администрации общины и вверенных Л. А.. Таким образом, последний, используя свое служебное положение, совершил грабеж путем растраты указанной суммы.
За нанесение ущерба администрации общины в крупном размере и совершение хищения в крупных размерах путем растраты. Л. А. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 184 и пунктам 1 и 3 части 2 статьи 179 бывшего Уголовного кодекса Республики Армения.