ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ Գեղարքունիքի մարզի համայնքներից մեկի նախկին ղեկավար Լ. Ա.-ի ապօրինի գործողությունների, այդ թվում՝ յուրացման եղանակով հափշտակություն կատարելու հետևանքով համայնքապետարանին պատճառվել է ընդհանուր շուրջ 2,5 միլիոն ՀՀ դրամի վնաս:
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ վարձավճարի դիմաց բնակիչներին ոռոգման ջուր տրամադրելու նպատակով Լ. Ա.-ն իր միջոցների հաշվին կառուցել է խորքային հոր, որի էլեկտրաէներգիայի բաժանորդը 2009 թվականից հանդիսացել է համայնքապետարանը: Լ. Ա.-ն, պարտավորություն ունենալով յուրաքանչյուր ոռոգման սեզոնի ընթացքում խորքային հորի համար օգտագործված էլեկտրաէներգիայի գումարը վճարել բնակիչներից հավաքագրված միջոցներից, համայնքի ղեկավարի վստահությունը չարաշահելու եղանակով չի կատարել օգտագործված էլեկտրաէներգիայի դիմաց 1.422.658 ՀՀ դրամ գումարը պատշաճ վճարելու իր պարտավորությունները: Այսինքն՝ 2010-2016 թվականներին իր փոխարեն հիշյալ վճարումները կատարվել են համայնքապետարանի միջոցներից, որի հետևանքով գույքի այլ տիրապետողին՝ համայնքապետարանին, պատճառվել է խոշոր չափերով՝ 1.422.658 ՀՀ դրամի վնաս:
Բացի այդ, նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2018 թվականից 2021 թվականն ընկած ժամանակահատվածում Լ. Ա.-ն, կրկին զբաղեցնելով նույն համայնքի ղեկավարի պաշտոնը, անտեսել է օրենքով սահմանված՝ համայնքի բյուջեի միջոցները տնօրինելու և դրանց նպատակային օգտագործումն ապահովելու օրենսդրական պահանջը և 2019-2021 թվականների ընթացքում հիշյալ խորքային հորի համար օգտագործած ընդհանուր 1.711.805 դրամի էլեկտրաէներգիայի գումարից իր կողմից վճարել է միայն 674.000 ՀՀ դրամը: Մնացած՝ 1.037.805 ՀՀ դրամը հաշվարկվել և վճարվել է վերոհիշյալ ժամանակահատվածում համայնքապետարանին հատկացված և Լ. Ա.-ին վստահված միջոցներից: Այդ կերպ վերջինս, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը, յուրացման եղանակով հափշտակել է նշված գումարը:
Համայնքապետարանին խոշոր չափերի վնաս պատճառելու և յուրացման եղանակով խոշոր չափերով հափշտակություն կատարելու համար Լ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 184-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 179-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով:

The preliminary investigation carried out under the criminal proceedings, investigated in the RA Anti-Corruption Committee has justified that as a result of illegal actions by the former head of one of the communities of Gegharkunik marz L. A., including committing through embezzlement, the community administration suffered losses in the total amount of about 2.5 million AMD.
In particular, it was established that in order to provide residents with irrigation water against payment, L. A. built a deep well at his own expense, the electricity subscriber of which has been the community administration since 2009. L.A., having an obligation to pay the amount for the electricity consumed for the deep well during each irrigation season, from the funds collected from the residents, abusing the trust of the head of the community, did not fulfill his obligations to properly pay the amount for the consumed electricity in the amount of AMD 1,422,658. In other words, in 2010-2016, the above-mentioned payments were made from the funds of the community administration, as a result of which the other owner of the property - the community administration - suffered damages in a large amount – AMD 1,422,658.
In addition, the preliminary investigation established that during the period from 2018 to 2021, L.A., once again occupying the position of the head of the same community, ignored the legislative requirement to manage the community budget funds and ensure their targeted use determined by law, and during 2019-2021, out of the total amount of AMD 1,711,805 due for the said deep well, he paid only AMD 674,000 drams. The remaining amount of AMD 1,037,805 during the specified period was accrued and paid from the funds allocated to the community administration and entrusted to L.A. Thus, the latter, using his official position, committed embezzlement of the mentioned amount.
For causing damage to the community administration on large size and committing embezzlement in large size L. A. was charged under Article 184, Part 1 and Article 179, Part, 2, Clauses 1 and 3 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia.