ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների և դրանց հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված լայնածավալ ապացուցողական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում բացահայտվել է Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի անդամի կողմից կաշառքի դիմաց զորակոչիկին պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու հերթական դեպքը, ինպես նաև կաշառքի միջնորդության պատրվակով զորակոչիկների ազգականներից տարբեր չափերի գումարներ ստանալու դեպքեր, որոնցում ներգրավված են եղել Երևանում գործող հիվանդանոցներից մեկի վիրաբուժական կլինիկայի ղեկավար Մ. Մ.-ն ու ակնաբուժական կլինիկայի ղեկավարի տեղակալ Հ. Շ.-ն:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2023 թվականի ձմեռային զորակոչի անցկացման համար ձևավորված Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի անդամ Հ. Շ.-ն Մ. Մ.-ի միջնորդությամբ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ակնաբուժական կլինիկայում հետազոտություն անցնող զորակոչիկ Գ. Մ.-ի հետ՝ վերջինիս պարտադիր զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցի լուծման համար 6000-ից 6500 ԱՄՆ դոլար կաշառք ստանալու շուրջ:
2023 թվականի նոյեմբերին, պայմանավորվածության համաձայն, զորակոչիկ Գ. Մ.-ն և նրա մտերիմ անձը 6000 ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը փոխանցել են Մ. Մ.-ին, ով նշված գումարից 4000 ԱՄՆ դոլարը տվել է Հ. Շ.-ին, իսկ մնացածը տնօրինել անձամբ:
Արդյունքում՝ զորակոչիկից կաշառք ստացած պաշտոնատար անձ Հ. Շ.-ն 2023 թվականի նոյեմբերի 15-ին կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի կազմում որպես ակնաբույժ մասնակցել է զորակոչիկի հետազոտմանը, որի արդյունքներով կազմված եզրակացությամբ Գ. Մ.-ն ճանաչվել է ոչ պիտանի և ազատվել պարտադիր զինվորական ծառայությունից:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է, որ Մ. Մ.-ն 2023 թվականի հոկտեմբերից 2024 թվականի հունվարն ընկած ժամանակահատվածում ևս երեք զորակոչիկների զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցը լուծելու նպատակով կաշառքի միջնորդության պատրվակով ստացել է տարբեր չափերի դրամական միջոցներ: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Մ. Մ.-ն, իրականում նպատակ չունենալով նշված զորակոչիկներին զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցով դիմել որևէ պաշտոնատար անձի, կաշառքի միջնորդության պատրվակով զորակոչիկների ազգականներից ստացել է ընդհանուր 4000 ԱՄՆ դոլար և 1.100.000 ՀՀ դրամ։
Արդյունքում՝ ՀՀ ՊՆ զորակոչային և զորահավաքային համալրման ծառայության տարածքային ստորաբաժանման համապատասխան բժշկական հանձնաժողովի կողմից նշված զորակոչիկներն ազատվել են պարտադիր զինվորական ծառայության 2023 թվականի ձմեռային զորակոչից:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Հ. Շ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով, Մ. Մ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 437-րդ հոդվածի 1-ին մասով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով /3 դրվագ/, իսկ Գ. Մ.-ին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով:

В результате мероприятий, осуществленных оперативно-розыскным управлением Антикоррупционного комитета РА, и широкомасштабных доказательных и других процессуальных действий, предпринятых по возбужденному на их основании уголовному делу, был раскрыт очередной случай освобождения призывника от обязательной военной службы за взятку членом Центральной медицинской комиссии, а также случаи получения различных сумм от родственников призывников под предлогом посредничества во взятке, в которых были замешаны руководитель хирургической клиники одной из больниц Еревана М.М. и заместитель заведующего офтальмологической клиникой О.Ш.
В частности, предварительным следствием было установлено, что член Центральной медицинской комиссии, сформированной для проведения зимнего призыва 2023 года, О.Ш., при посредничестве М.М., вступил в сговор с проходящим обследование в офтальмологической клинике призывником Г.М. о получении взятки в размере от 6,000 до 6,500 долларов США для решения вопроса об освобождении последнего от обязательной военной службы.
В ноябре 2023 года, согласно договоренности, призывник Г.М. и его близкий человек передали сумму в размере 6.000 долларов США М. М., который передал 4.000 долларов из указанной суммы О.Ш., а остальной суммой распорядился сам.
В результате, должностное лицо О.Ш, получившее взятку от призывника, 15 ноября 2023 года в составе Центральной медицинской комиссии в качестве врача-офтальмолога участвовал в обследовании призывника, по результатам которого Г.М. был признан непригодным и освобожден от обязательной военной службы.
Кроме того, предварительным следствием было установлено, что М. М., под предлогом посредничества во взятке с целью решения вопроса об освобождении от военной службы еще трех призывников, в период с октября 2023 года по январь 2024 года получал различные суммы денег. В частности, установлено, что М. М., фактически не имея намерения обращаться к какому-либо должностному лицу по поводу освобождения указанных призывников от военной службы, под предлогом посредничества во взятке получил от родственников призывников в общей сложности 4.000 долларов США и 1.100.000 драмов РА.
В результате, призывники, указанные соответствующей медицинской комиссией территориального подразделения призывной службы Министерства обороны РА, были освобождены от зимнего призыва обязательной военной службы 2023 года.
За вышеуказанные преступные деяния О.Ш. предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, М. М. - по части 1 статьи 437 Уголовного кодекса РА и части 2 статьи 440 Уголовного кодекса РА (3 эпизода), а Г.М. - по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.