«Թրանսփարենսի Ինթերնեշնլ հակակոռուպցիոն կենտրոն» (ԹԻՀԿ) հասարակական կազմակերպության «Հակակոռուպցիոն դպրոց» ծրագրի շրջանակներում Փամբակ և Ապարան խոշորացված համայնքների ՏԻՄ աշխատակիցների և համայնքային ծառայողների համար ճանաչողական այց էր կազմակերպվել ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտե, որտեղ նրանց ընդունել է Կոմիտեի նախագահ Սասուն Խաչատրյանը:
Հանդիպման ընթացքում Կոմիտեի նախագահը ներկայացրել է Հակակոռուպցիոն կոմիտեի շուրջ երեք տարվա գործունեության արդյունքները, խոսել կոռուպցիայի տեսակների ու պատճառների, տարբեր բնագավառներում առկա կոռուպցիոն ռիսկերի ու հետևանքների, դրանց դեմ պայքարի մեխանիզմների մասին:
Պատասխանելով ՏԻՄ աշխատակիցներին ու համայնքային ծառայողներին հետաքրքրող հարցերին՝ Սասուն Խաչատրյանն անդրադարձել է կոռուպցիոն բացահայտումների ցուցանիշներին, ինչպես նաև հակակոռուպցիոն պայքարի համար էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքների, այդ թվում՝ հասարակության կողմից այդ երևույթի նկատմամբ անհանդուրժողականության ձևավորմանն ու պատժի անխուսափելիության սկզբունքի կարևորությանը:

Within the framework of the “Anti-Corruption School” program of the “Transparency International Anti-Corruption Center” (TIAC) public organization, an awareness visit was organized for local governance employees and community servants of Pambak and Aparan communities to the RA Anti-Corruption Committee, where they were received by the Chairman of the Committee Sasun Khachatryan.
During the meeting, the Chairman of the Committee presented the results of the three-year activity of the Anti-Corruption Committee, spoke about the types and causes of corruption, corruption risks in various areas and their consequences, as well as mechanisms for combating them.
Answering questions of interest to local governance employees and community servants, Sasun Khachatryan touched upon the indicators of disclosure of corruption cases, as well as a number of circumstances that are of significant importance for combating corruption, including the formation of public intolerance to this phenomenon and the importance of the principle of the inevitability of punishment.