ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի աշխատակիցներ Գ. Փ.-ն և Վ. Ք.-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, տարբեր տնտեսվարող սուբյեկտների օգտին դրսևորած թողտվության և հովանավորչության համար նրանցից պահանջել և ստացել են յուրաքանչյուր դեպքում մինչև 90.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ վերը նշված պաշտոնատար անձինք 2023 թվականի օգոստոսից հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում՝ իրենց գործառույթներն իրականացնելու ընթացքում, ավտոգազալցման կայանների տնօրենների, հասարակական սպասարկման օբյեկտների սեփականատերերի, որոշ դեպքերում՝ դրանց պատասխանատու անձանց օգտին թողտվության, հովանավորչության և այլ ապօրինի գործողություն կատարելու, մասնավորապես՝ հիշյալ կառույցներում առկա հրդեհային անվտանգության կանոնների խախտումները չարձանագրելու, հակահրդեհային անվտանգության կանոններին համապատասխանելու վերաբերյալ դրական եզրակացություն տալու դիմաց որպես կաշառք պահանջել և ստացել են տարբեր չափերի գումարներ:
Գ. Փ-ին և Վ. Ք.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետերով /8 դրվագ /, իսկ վերը նշված ընկերություններից մեկի տնօրեն Մ. Ս.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, полученных из Службы национальной безопасности РА, было обосновано, что сотрудники Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности РА ГП и ВК, по предварительному сговору, в составе группы, за попустительство и покровительство в пользу различных хозяйствующих субъектов требовали и получали от них взятки в размере до 90.000 драмов РА в каждом случае.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что вышеуказанные должностные лица в период с августа по октябрь 2023 года, при исполнении своих обязанностей потворствовали, покровительствовали и совершали иные противоправные действия в интересах директоров автозаправочных станций, владельцев объектов общественного обслуживания, а в отдельных случаях - их ответственных лиц, а именно: за непротоколирование нарушений действующих правил пожарной безопасности в указанных структурах и дачу положительного заключения о соблюдении правил пожарной безопасности они потребовали и получили различные суммы денег в качестве взятки.
Г.П. и В.К. были предъявлены обвинения по пунктам 1 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА (8 эпизодов), а директору одной из вышеупомянутых компаний М.С. - по пункту 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.