ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված տվյալների հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Ա. Վ.-ն. զբաղեցնելով ՀՀ պաշտպանության նախարարության տարածքային ստորաբաժանումներից մեկի զորակոչի բաժնի պետի պաշտոնը, ՊՆ մեկ այլ տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար Ա. Հ.-ի և ՊՆ մի շարք այլ պաշտոնատար անձանց հետ խմբի կազմում, Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի նկատմամբ ունեցած ազդեցությունն օգտագործելու եղանակով, զորակոչի ենթակա անձանց պարտադիր ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու կամ զորակոչը հետաձգելու համար նրանց հարազատներից պահանջել և ստացել են խոշոր ու առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 50.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ Ա. Վ.-ն, վերը նշված անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ, ձմեռային զորակոչի ենթակա զորակոչիկի զինվորական ծառայության մեկնելը 6 ամսով անխոչընդոտ հետաձգելու համար 2024 թվականի հունվարին վերջինիս ազգականից պահանջել և ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 25.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք: Արդյունքում՝ Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացության հիման վրա, զորակոչիկին տրամադրվել է տարկետում մեկ տարի ժամկետով:
Քրեական վարույթով կատարված ապացուցողական և այլ վարութային գործողությունների արդյունքում պարզվել է նաև, որ Ա. Վ.-ն և ՊՆ տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար Ա. Հ.-ն, ՊՆ մեկ այլ տարածքային ստորաբաժանման ղեկավար Ս. Հ.-ի և վերջինիս վարորդ Գ. Գ.-ի օժանդակությամբ, ևս մեկ զորակոչիկի զինվորական ծառայությունից անխոչընդոտ ազատելու համար վերջինիս հորից որպես կաշառք պահանջել և ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով՝ 15.000 ԱՄՆ դոլար: Արդյունքում՝ նշված զորակոչիկը Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի որոշմամբ ազատվել է պարտադիր զինվորական ծառայությունից:
Բացի այդ, Ա. Վ.-ն մեկ այլ զորակոչիկի պարտադիր զինվորական ծառայությունից անխոչընդոտ ազատելու համար իր ծանոթից 2024 թվականի հունվարի 19-ին ընդունել է խոշոր չափերով՝ 5.000 ԱՄՆ դոլար գումար կաշառք տալու առաջարկը, որից հետո նշված զորակոչիկը, Կենտրոնական բժշկական հանձնաժողովի եզրակացության համաձայն, ճանաչվել է սահմափակ պիտանի և այդ հիմքով վերջինիս պարտադիր զինվորական ծառայության մեկնելը հետաձգվել է մինչև հաջորդ զորակոչ:
Պարզվել է նաև, որ Ա. Վ.-ն Ա. Հ.-ի և ՊՆ տարածքային ստորաբաժանման ակնաբույժ Լ. Հ.-ի հետ, ձմեռային զորակոչի ենթակա մեկ այլ զորակոչիկի զինվորական ծառայությունից անխոչընդոտ վերջնական ազատելու համար, 2024 թվականի հունվարին զորակոչիկի հորից որպես կաշառք պահանջել և ստացել են 5.000 ԱՄՆ դոլար, որից հետո ՊՆ Կենտրոնական տարածքային հանձնաժողովի կողմից զորակոչիկը ճանաչվել է զինվորական ծառայության համար ոչ պիտանի և ազատվել պարտադիր զինվորական ծառայությունից:
Խոշոր և առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու համար ՊՆ տարածքային ստորաբաժանման զորակոչի բաժնի պետ Ա. Վ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով /երկու դրվագ/, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 2-րդ, 3-րդ կետերով, 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով:
Կաշառք ստանալու, տալու և կաշառք տալուն օժանդակելու համար նախաքննության ընթացքում մեղադրանքներ են ներկայացվել ևս 8 անձի, այդ թվում՝ տարածքային ստորաբաժանումների ղեկավարներ Ա. Հ.-ին և Ս. Հ.-ին:
Մեղադրյալներից 4-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
9 մեղադրյալների վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Предварительным следствием по уголовному производству, инициированному в Антикоррупционном комитете РА на основании данных, полученных от Службы национальной безопасности РА, было обосновано, что А. В., занимая должность начальника призывного отдела одного из территориальных подразделений Министерства обороны РА, в группе с начальником другого территориального подразделения Министерства обороны А. А. и рядом других должностных лиц Министерства обороны, используя свое влияние на Центральную медицинскую комиссию, за освобождение призывников от обязательной военной службы или за отсрочку призыва, требовал и получал от их родственников взятки в крупных и особо крупных размерах на общую сумму 50.000 долларов США.
В частности, в ходе предварительного следствия было установлено, что А. В., вступив в предварительный сговор с указанными лицами, в январе 2024 года, в целях отсрочки прохождения воинской службы призывника, подлежащего зимней военной срочной службы, сроком на 6 месяцев, потребовал и получил от его родственника взятку в особо крупном размере – 25.000 долларов США. В итоге, на основании заключения Центральной медицинской комиссии призывнику была предоставлена отсрочка сроком на один год.
В результате доказательных и иных процессуальных действий, проведенных в рамках уголовного производства, также установлено, что А. В. и начальник территориального подразделения Минобороны А.А., при содействии начальника другого территориального подразделения Минобороны С. А. и водителя последнего Г. Г., с целью беспрепятственного освобождения еще одного призывника от военной службы, потребовали и получили от его отца взятку в особо крупном размере – 15.000 долларов США. В результате, по решению Центральной медицинской комиссии указанный призывник был освобожден от обязательной военной службы.
Кроме того, 19 января 2024 года А.В. принял от своего знакомого предложение крупной взятки в размере 5.000 долларов США за беспрепятственное освобождение от обязательной военной службы еще одного призывника, после чего указанный призывник, согласно заключению Центрального медицинского комиссией, был признан годным в ограниченной мере, и на этом основании его отъезд на обязательную военную службу был отсрочен до следующего призыва.
Также было установлено, что А. В., вместе с А. А. и офтальмологом территориального подразделения Минобороны Л. А., за полное освобождение от военной службы еще одного призывника, подлежащего зимнему призыву, в январе 2024 года потребовали и получили от отца призывника 5.000 долларов США в качестве взятки, после чего Центральная территориальная комиссия Минобороны признала призывника негодным к военной службе и освободила его от обязательной военной службы.
Начальнику призывного отдела территориального подразделения Минобороны А. В. было предъявлено обвинение в получении взятки в крупном и особо крупном размере по пункту 3 части 3 статьи 435 Уголовного кодекса РА (два эпизода), по пунктам 1, 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА, пунктам 2 и 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия обвинения в получении, даче и содействии даче взяток были предъявлены еще 8 лицам, в том числе - руководителям областных подразделений А. А. и С. А.
В качестве меры пресечения по отношению к 4 обвиняемым был применен арест.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении девяти обвиняемых завершено, материалы производства направлены в суд с обвинительным заключением - для рассмотрения по существу.