ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա. Ս.-ն, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, շուրջ 178 միլիոն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով պետական անշարժ գույքն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ օտարել է իր հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ հիմնադրված կազմակերպությանը:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2013 թվականին հիմնադրվել է «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերությունը, որի բաժնետերեր են հանդիսացել վերը նշված պաշտոնատար անձ Ա. Ս.-ի և նրա մտերիմների հետ փոխկապակցված անձինք, այդ թվում՝ Ա. Ս.-ի կնոջ ղեկավարած մանկապարտեզի պահակ Լ. Գ.-ն: Վերջինս 2013 թ. հունիսի 26-ին դիմում է ներկայացրել Ա. Ս.-ին՝ խնդրելով պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Երևան քաղաքի Ներսիսյան 5 հասցեում գտնվող նախկին դպրոցի մասնաշենքերն օտարել նշված ընկերությանը:
Լ. Գ.-ի դիմումի հիման վրա և Ա. Ս.-ի կազմակերպմամբ վերը նշված անշարժ գույքից առանձնացվել են 1063.25 քմ ընդհանուր մակերեսով դպրոցի երկու մասնաշենքերը և դրանցով զբաղեցված՝ 0.303439 հա մակերեսով հողամասը, որի նկատմամբ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի կողմից 2013 թվականի օգոստոսի 7-ին գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Մինչ այդ՝ սկսած 2012 թվականից, Ա. Ս.-ի ղեկավարած վարչության կողմից մշակվել և որպես օրենսդրական նախաձեռնություն ներկայացվել է «Պետական գույքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որն ԱԺ-ի կողմից ընդունվել է 2014 թվականին: Նշված օրենքով պետական գույքի օտարման եղանակ է սահմանվել նաև ուղղակի վաճառքը՝ այն պայմանավորելով բացառապես գործարար (ներդրումային) ծրագիր ներկայացրած նախօրոք հայտնի գնորդի կամ տվյալ գույքի վարձակալի առկայությամբ: Մինչդեռ, անտեսելով ուղղակի եղանակով պետական գույքի օտարման իրավաչափությունը սահմանող հիշյալ դրույթները, «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերության կողմից օտարվող գույքի վարձակալ երբևէ չհանդիսանալու, ինչպես նաև՝ գործարար (ներդրումային) ծրագրի բացակայության պայմաններում, ելնելով ընկերության շահառուների հետ ունեցած հարաբերություններով պայմանավորված խմբային շահերից, Ա. Ս.-ն 2014 թ.-ից մշակել և 2015 թ. փետրվարի 12-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում իր զեկուցմամբ քննարկել է «Պետական գույքն օտարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը՝ առաջարկելով թույլատրել Երևան քաղաքի Ներսիսյան փողոցի 5 հասցեում գտնվող գույքը նախագծով որևէ հիմնավորում չպարունակող արտոնյալ պայմանով, ուղղակի վաճառքի եղանակով օտարել «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերությանը:
Միաժամանակ, կառավարության նույն նիստում նախագծի ներկայացման ընթացքում, գույքի օտարման օրինականության վերաբերյալ նիստի մասնակիցների մոտ հնարավոր կասկածներ չհարուցելու և իր հանցավոր մտադրությունը վերջնականորեն ավարտին հասցնելու դիտավորությամբ Ա. Ս.-ն «Պետական գույքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքի համապատասխան հոդվածի բովանդակության վերաբերյալ բանավոր ներկայացրել է խեղաթյուրված տվյալներ ու հայտնել, որ ուղղակի վաճառքի եղանակով գույք օտարելու դեպքում ներդրումային ծրագիր չի պահանջվում, ինչի արդյունքում ներկայացված նախագիծը հաստատվել և ընդունվել է:
Վերոգրյալի արդյունքում՝ ուղղակի վաճառքով օտարման ոչ ենթակա՝ 177.539.790 ՀՀ դրամ գնահատված շուկայական արժեքով անշարժ գույքը 2015 թվականի փետրվարի 12-ին ընդունված ՀՀ կառավարության որոշման հիման վրա օտարվել է «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերությանը, որն էլ հետագայում այն օտարել է 240.000.000 ՀՀ դրամով:
Այսպիսով՝ Ա. Ս.-ն հիշյալ անշարժ գույքը օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ՝ ուղղակի վաճառքով, օտարել է իր հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ հիմնադրված կազմակերպությանը, որի հետևանքով պետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի՝ 177.539.790 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով գույքը դուրս է եկել պետության գույքային ֆոնդից:
Նախաքննության ընթացքում Ա. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Ներկայացված մեղադրանքում վերջինս իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել և ամբողջությամբ վերականգնել պետությանը պատճառված վնասը:

The preliminary investigation carried out under the criminal proceedings investigated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia established that A.S., who held the position of head of the State Property Department under the Government of the Republic of Armenia, abusing his official powers, in violation of the procedure established by law, alienated state real estate at market value of about AMD 178 million to the organization founded in the name of a person interconnected with him.
In particular, the preliminary investigation established that in 2013, “Kids Care” limited liability company was founded, the shareholders of which were persons interconnected with the above-mentioned official A.S. and his close people, including L.G., the security guard of the kindergarten headed by A.S.’s wife. The latter, on June 26, 2013, submitted an application to A.S. asking to expropriate the buildings of the former public school, located at 5, Nersisyan St., Yerevan, to the said company.
Based on the application of L.G. and organized by A.S. two school buildings with a total area of 1063.25 sq.m. and the land plot they occupied with an area of 0.303439 hectares were separated from the above-mentioned real estate, to which the ownership right the Republic of Armenia was registered on August 7, 2013 by the RA Cadastre Committee.
Prior to this, starting 2012, the department headed by A.S. developed and presented as a legislative initiative the draft RA Law “On State Property Management”, which was adopted by the National Assembly in 2014. In accordance with the mentioned law, direct sale was also defined as a method of expropriation of state property, conditioning it solely on the presence of a previously known buyer or lessee of the property who presented a business (investment) plan. Meanwhile, ignoring the aforementioned provisions defining the legality of expropriation of state property in a direct way, under the conditions of never being a lessee of the property expropriated by Kids Care LLC, as well as in the absence of a business (investment) plan, based on group interests determined by relations with the beneficiaries of the company, A.S., since 2014, developed and at the meeting of the RA Government held on February 12, 2015, in his report he discussed the draft decision of the RA Government “On the Expropriation of State Property”, proposing to allow the expropriation of property located at 5 Nersisyan Street, Yerevan, through the direct sale to Kids Care LLC on preferential terms without grounds in the project.
Moreover, during the presentation of the project at the same government meeting, in order not to raise possible doubts among the meeting participants regarding the legality of the expropriation of property and to finally complete his criminal intent, A.S. verbally presented distorted data on the content of the relevant Article of the RA Law “On State Property Management” and stated that in the case of expropriation of property through direct sale, an investment plan is not required, as a result of which the presented project was approved and adopted.
As a result of the above, real estate with an estimated market value of AMD 177,539,790, not subject to direct sale, based on the decision of the RA Government adopted on February 12, 2015, was alienated to Kids Care LLC, which subsequently alienated it for AMD 240,000,000.
Thus, A.S., in violation of the procedure established by law, alienated the specified real estate through the direct sale to an organization created in the name of persons interconnected with him, as a result of which state-owned property with a market value of AMD 177,539,790 was withdrawn from the state property fund.
During the preliminary investigation, A.S. was charged under Article 308, Part 2 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia. The latter pleaded fully guilty to the charges and fully compensated the damage caused to the state.
The preliminary investigation of the criminal proceedings has been completed, the materials of the proceedings have been sent to the court with an indictment for consideration on the merits.