ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ԿԱ պետական գույքի կառավարման վարչության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Ա. Ս.-ն, չարաշահելով իր պաշտոնեական լիազորությունները, շուրջ 178 միլիոն ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով պետական անշարժ գույքն օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ օտարել է իր հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ հիմնադրված կազմակերպությանը:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ 2013 թվականին հիմնադրվել է «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերությունը, որի բաժնետերեր են հանդիսացել վերը նշված պաշտոնատար անձ Ա. Ս.-ի և նրա մտերիմների հետ փոխկապակցված անձինք, այդ թվում՝ Ա. Ս.-ի կնոջ ղեկավարած մանկապարտեզի պահակ Լ. Գ.-ն: Վերջինս 2013 թ. հունիսի 26-ին դիմում է ներկայացրել Ա. Ս.-ին՝ խնդրելով պետական սեփականություն հանդիսացող՝ Երևան քաղաքի Ներսիսյան 5 հասցեում գտնվող նախկին դպրոցի մասնաշենքերն օտարել նշված ընկերությանը:
Լ. Գ.-ի դիմումի հիման վրա և Ա. Ս.-ի կազմակերպմամբ վերը նշված անշարժ գույքից առանձնացվել են 1063.25 քմ ընդհանուր մակերեսով դպրոցի երկու մասնաշենքերը և դրանցով զբաղեցված՝ 0.303439 հա մակերեսով հողամասը, որի նկատմամբ ՀՀ կադաստրի կոմիտեի կողմից 2013 թվականի օգոստոսի 7-ին գրանցվել է Հայաստանի Հանրապետության սեփականության իրավունքը:
Մինչ այդ՝ սկսած 2012 թվականից, Ա. Ս.-ի ղեկավարած վարչության կողմից մշակվել և որպես օրենսդրական նախաձեռնություն ներկայացվել է «Պետական գույքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքի նախագիծը, որն ԱԺ-ի կողմից ընդունվել է 2014 թվականին: Նշված օրենքով պետական գույքի օտարման եղանակ է սահմանվել նաև ուղղակի վաճառքը՝ այն պայմանավորելով բացառապես գործարար (ներդրումային) ծրագիր ներկայացրած նախօրոք հայտնի գնորդի կամ տվյալ գույքի վարձակալի առկայությամբ: Մինչդեռ, անտեսելով ուղղակի եղանակով պետական գույքի օտարման իրավաչափությունը սահմանող հիշյալ դրույթները, «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերության կողմից օտարվող գույքի վարձակալ երբևէ չհանդիսանալու, ինչպես նաև՝ գործարար (ներդրումային) ծրագրի բացակայության պայմաններում, ելնելով ընկերության շահառուների հետ ունեցած հարաբերություններով պայմանավորված խմբային շահերից, Ա. Ս.-ն 2014 թ.-ից մշակել և 2015 թ. փետրվարի 12-ին կայացած ՀՀ կառավարության նիստում իր զեկուցմամբ քննարկել է «Պետական գույքն օտարելու մասին» ՀՀ կառավարության որոշման նախագիծը՝ առաջարկելով թույլատրել Երևան քաղաքի Ներսիսյան փողոցի 5 հասցեում գտնվող գույքը նախագծով որևէ հիմնավորում չպարունակող արտոնյալ պայմանով, ուղղակի վաճառքի եղանակով օտարել «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերությանը:
Միաժամանակ, կառավարության նույն նիստում նախագծի ներկայացման ընթացքում, գույքի օտարման օրինականության վերաբերյալ նիստի մասնակիցների մոտ հնարավոր կասկածներ չհարուցելու և իր հանցավոր մտադրությունը վերջնականորեն ավարտին հասցնելու դիտավորությամբ Ա. Ս.-ն «Պետական գույքի կառավարման մասին» ՀՀ օրենքի համապատասխան հոդվածի բովանդակության վերաբերյալ բանավոր ներկայացրել է խեղաթյուրված տվյալներ ու հայտնել, որ ուղղակի վաճառքի եղանակով գույք օտարելու դեպքում ներդրումային ծրագիր չի պահանջվում, ինչի արդյունքում ներկայացված նախագիծը հաստատվել և ընդունվել է:
Վերոգրյալի արդյունքում՝ ուղղակի վաճառքով օտարման ոչ ենթակա՝ 177.539.790 ՀՀ դրամ գնահատված շուկայական արժեքով անշարժ գույքը 2015 թվականի փետրվարի 12-ին ընդունված ՀՀ կառավարության որոշման հիման վրա օտարվել է «Քիդս Քեը» ՍՊ ընկերությանը, որն էլ հետագայում այն օտարել է 240.000.000 ՀՀ դրամով:
Այսպիսով՝ Ա. Ս.-ն հիշյալ անշարժ գույքը օրենքով սահմանված կարգի խախտմամբ՝ ուղղակի վաճառքով, օտարել է իր հետ փոխկապակցված անձանց անվամբ հիմնադրված կազմակերպությանը, որի հետևանքով պետությանը պատկանող առանձնապես խոշոր չափերի՝ 177.539.790 ՀՀ դրամ շուկայական արժեքով գույքը դուրս է եկել պետության գույքային ֆոնդից:
Նախաքննության ընթացքում Ա. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Ներկայացված մեղադրանքում վերջինս իրեն լիովին մեղավոր է ճանաչել և ամբողջությամբ վերականգնել պետությանը պատճառված վնասը:

Предварительным следствием, проведенным в рамках уголовного производства, расследованного в Антикоррупционном комитете РА, установлено, что А.С., занимавший должность начальника управления государственного имущества при Правительстве РА, злоупотребляя своими служебными полномочиями, в нарушение установленного законом порядка, отчуждал государственное недвижимое имущество рыночной стоимостью около 178 миллионов драмов РА организации, созданной на имя связанного с ним лица.
В частности, предварительным следствием было установлено, что в 2013 году было основано Общество с ограниченной ответственностью «Кидс Кеа», акционерами которой являлись лица, взаимосвязанные с вышеупомянутым должностным лицом А.С. и его близкими, в том числе - охраник детского сада, возглавляемого женой А. С., Л. Г. Последний 26 июня 2013 г. подал А.С. заявление с просьбой экспроприировать указанной компании корпуса бывшей государственной школы, расположенной по адресу: г. Ереван, ул. Нерсисяна 5.
На основании заявления Л. Г. и по организации А.С. два корпуса школы общей площадью 1063,25 кв.м. и занимаемый ими земельный участок площадью 0,303439 га были отделены от вышеуказанной недвижимости, по отношению которого 7 августа 2013 года со стороны Комитета кадастра РА было зарегистрировано право собственности Республики Армения.
До этого, начиная с 2012 года, возглавляемым А. С. ведомством был разработан и представлен в качестве законодательной инициативы проект закона РА "Об управлении государственным имуществом", который в 2014 году был принят Национальным собранием. В соответствии с упомянутым законом в качестве способа экспроприации государственного имущества была определена также прямая продажа, обусловив ее исключительно наличием заранее известного покупателя или арендатора данного имущества, представившего бизнес (инвестиционный) план. При этом, игнорируя вышеуказанные положения, определяющие законность экспроприации государственного имущества прямым путем, в условиях, когда ООО «Кидс Кеа» никогда не было арендатором экспроприированного имущества, а также отсутствия бизнес (инвестиционного) плана, на основании групповых интересов, определяемых отношениями с бенефициарами компании, А. С. с 2014 года разработал и на состоявшемся 12 февраля 2015 г. заседании Правительства РА в своем докладе обсудил проект постановления Правительства РА "Об экспроприации государственного имущества", предложив разрешить экспроприацию имущества, расположенного по улице Нерсисяна, 5, г. Ереван, путем прямой продажи ООО "Кидс Кеа" на льготных условиях без обоснования по проекту.
При этом, в ходе презентации проекта на том же заседании правительства, с целью не вызывать возможных сомнений у участников заседания относительно законности экспроприации имущества и окончательно завершить свой преступный умысел, А.С. в устной форме представил искаженные данные о содержании соответствующей статьи Закона РА «Об управлении государственным имуществом» и заявил, что в случае экспроприации имущества путем прямой продажи инвестиционный план не требуется, в результате чего представленный проект был одобрен и принят.
В результате вышеизложенного недвижимое имущество расчетной рыночной стоимостью 177,539,790 драмов РА, не подлежащее прямой продаже, на основании принятого 12 февраля 2015 г. решения правительства РА было отчуждено ООО "Кидс Кеа", которое впоследствии отчуждало его за 240.000.000 драмов РА.
Таким образом, А. С., в нарушение установленного законом порядка, отчуждал указанное недвижимое имущество путем прямой продажи организации, созданной на имя связанных с ним лиц, в результате чего имущество, принадлежащее государству, рыночной стоимостью 177.539.790 драмов РА было выведено из фонда имущества государства.
В ходе предварительного следствия А.С. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 308 бывшего Уголовного кодекса РА. В предъявленном обвинении последний признал себя полностью виновным и в полном объеме возместил причиненный государству ущерб.