ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Ս.-ն, պաշտոնատար անձանց կաշառք տալու միջնորդության պատրվակով, ժամկետային զինծառայողից և վերջինիս մորից ստացել է խոշոր չափերի՝ 1.500.000 ՀՀ դրամ և 90.000 ՀՀ դրամի խմիչք:
Մասնավորապես՝ Երևանի բնակիչ Կ. Պ.-ն 2024 թվականի հունվարին ՀՀ ՊՆ կենտրոնական կլինիկական զինվորական հոսպիտալ տեղափոխված ժամկետային զինծառայող Ա. Մ.-ին զինվորական հետագա ծառայությունից ազատելու խնդրանքով դիմել է իր ծանոթ Վ. Ս.-ին՝ միաժամանակ տեղեկացնելով, որ հիշյալ հարցը լուծելու համար Ա. Մ.-ն և նրա մայրը պատրաստ են կաշառք տալ:
Տեղեկանալով զինծառայողի և նրա մոր կողմից կաշառք տալու պատրաստակամության մասին, սակայն իրականում նպատակ չունենալով նշված հարցով դիմել որևէ պաշտոնատար անձի, կաշառքի միջնորդության պատրվակով գումար ստանալու դիտավորությամբ Վ. Ս.-ն Կ. Պ.-ին վստահեցրել է, թե իբր իր ծանոթ պաշտոնատար անձանց 3.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք տալու դիմաց հնարավոր է կազմակերպել Ա. Մ.-ին հետագա զինվորական ծառայությունից ազատելու հարցը:
Ա. Մ.-ն և նրա մայրը, տեղյակ չլինելով Վ. Ս.-ի իրական մտադրության մասին, 2024 թվականի հունվարի 11-ից փետրվարի 19-ն ընկած ժամանակահատվածում, Կ. Պ.-ի միջնորդությամբ Վ. Ս.-ին են փոխանցել խոշոր չափերի՝ 1.500.000 ՀՀ դրամ և 90.000 ՀՀ դրամի խմիչք:
Նախաքննության ընթացքում Վ. Ս.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 440-րդ հոդվածի 2-րդ մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել տնային կալանքը:

Предварительным следствием, проведенным в рамках уголовного производства, расследованного в Антикоррупционном комитете РА, было установлено, что В.С., под предлогом посредничества в даче взятки должностным лицам, получил от солдата-срочника и его матери сумму в крупном размере 1.500.000 драмов РА и напиток на сумму 90.000 драмов РА.
В частности, житель Еревана К.П. обратился к своему знакомому В.С. с просьбой освободить от дальнейшей военной службы призывника А.М., переведенного в Центральный клинический военный госпиталь Министерства обороны РА в январе 2024 года, в то же время сообщив, что для решения указанного вопроса А.М. и его мать готовы дать взятку.
Узнав о готовности военнослужащего и его матери дать взятку, но фактически не имея намерения обращаться к какому-либо должностному лицу по указанному вопросу, с умыслом получить деньги под предлогом посредничества во взятке, В.С. заверил К. П., что якобы в обмен на уплату взятки в размере 3.000 долларов США знакомым ему должностным лицам можно организовать освобождение А.М. от дальнейшей военной службы.
А.М. и его мать, не зная об истинном намерении В.С., в период с 11 января по 19 февраля 2024 года при посредничестве К. П. передали В.С. сумму в крупном размере 1.500.000 драмов РА и напиток на сумму 90.000 драмов РА.
В ходе предварительного следствия В.С. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 440 Уголовного Кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении него был избран домашний арест.