ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտում քննվող քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Արարատի մարզի համայնքերից մեկի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ս. Բ.-ն, տեղեկացված լինելով տնտեսական գործունեություն ծավալող խոշոր ընկերություններից մեկի սեփականատեր Դ. Ղ.-ի կողմից նույն մարզի Շահումյան համայնքում գտնվող և ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերում առանց համապատասխան թույլտվության 265961,82 քմ մակերեսով ջերմոցային համալիր կառուցելու մասին, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, Դ. Ղ.-ի դրդմամբ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ: Մասնավորապես՝ Դ. Ղ.-ն մեկ այլ ընկերության տնօրեն Ա. Բ.-ի օժանդակությամբ համայնքապետին ներկայացրել է վերը նշված հողամասերը շինություններով ծանրաբեռնված չլինելու վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր: Դրանց հիման վրա համայնքի ղեկավար Ս. Բ.-ն, խախտելով ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման պահանջները, վերը նշված ինքնակամ կառույցի օրինականացման համար սահմանված՝ 438 մլն 837 հազ. ՀՀ դրամ վճարը համայնքի բյուջե մուծելու վերաբերյալ հողամասի սեփականատեր Դ. Ղ.-ին առաջարկություն ներկայացնելու փոխարեն, 2018 թվականի դեկտեմբերի 12-ին կայացրած որոշմամբ ՍՊ ընկերությանը թույլատրել է վերը նշված հողամասերում իրականացնել ջերմոցային համալիրի կառուցման շինարարական աշխատանքներ:
Այնուհետև հանցավոր դիտավորությունն ավարտին հասցնելու նպատակով 2021 թվականի օգոստոսի 23-ին Ս. Բ.-ն դարձյալ կազմել է պաշտոնական կեղծ փաստաթուղթ հանդիսացող՝ ջերմոցային համալիրը շահագործման պատրաստ լինելու մասին ավարտական ակտը՝ այդ կերպ հիմքեր ստեղծելով նշված ինքնակամ շինությունն առանց համապատասխան վճարի օրինականացնելու համար, որի հետևանքով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 438 մլն 837 հազ. ՀՀ դրամը չի մուտքագրվել համայնքապետարանի բյուջե:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ վերը նշված ՍՊԸ-ի կողմից կառուցվող ջերմոցային տնտեսության նկատմամբ տեխնիկական հսկողություն իրականացնող անձը ՍՊԸ-ի տնօրենի դրդմամբ, 2021 թվականի օգոստոսի 20-ին կազմել է ավարտված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձնաժողովի կեղծ ակտ այն մասին, որ 12.12.2018 թվականին ընկերությանը տրված ջերմոցային համալիր կառուցելու շինթույլտվության հիման վրա իրականացվող աշխատանքները սկսվել են 21.01.2019 թվականին և ավարտվել՝ 30.09.2019 թվականին, այնինչ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ տվյալ ջերմոցային համալիրի կառուցման աշխատանքներն ավարտվել են դեռևս 2018 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսների ընթացքում:
Նախաքննության ընթացքում ՍՊԸ տնօրեն Դ. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա. Բ.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ համայնքի ղեկավար Ս. Բ.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/:
2024 թվականի հունիսի 11-ին մեղադրյալ Դ. Ղ.-ի կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է հանցագործությամբ պատճառված վնասը՝ շուրջ 439 միլիոն ՀՀ դրամը:
2024 թվականի հունիսի 17-ին միջնորդություններ են ներկայացվել հսկող դատախազին հիշյալ մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումները քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցնելու և գործուն զղջալու հիմքով դադարեցնելու մասին, որոնք բավարարվել են:

The preliminary investigation carried out at the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia under the criminal proceedings obtained evidence that S.B., holding the position of the head of one of the communities in Ararat marz of the Republic of Armenia, being informed about the construction of a greenhouse complex by the owner of one of the large companies engaged in economic activities D.G. on an area of 265,961.82 square meters of land plots located in Shahumyan community of the same marz and owned by the same company, without proper permission, based on personal interest, at the instigation of D.G., used his official position against the interests of the service. In particular, with the assistance of the director of another company, A.B., D.G. presented documents to the head of the community containing deliberately false information that the indicated areas were not encumbered with buildings. On their basis, the head of the community S.B., violating the requirements of the relevant decision of the RA Government, instead of submitting a proposal to the owner of the plot D.G. to pay the amount of AMD 438 million 837 thousand to the community budget for the legalization of the above voluntary construction, in accordance with the decision dated December 12, 2018, the limited liability company was allowed to carry out works on the construction of the greenhouse complex on the above sites.
Afterwards, in order to complete the criminal intent, on August 23, 2021, S.B. again drew up an official false document – a completion act on the readiness of the greenhouse complex for operation, thereby creating grounds for legalizing the specified voluntary construction without appropriate payment, as a result of which a particularly large amount of AMD 438 million 837 thousand was not entered into the budget of the community.
It was also established in the course of the preliminary investigation, that the person exercising technical control over the greenhouse under construction by the above-mentioned LLC, at the instigation of the director of the LLC, on August 20, 2021, drew up a false act of the commission accepting the completed construction project into operation, which indicated that based on the permit issued to the company on December 12, 2018 for the construction of a greenhouse complex, started on January 21, 2019 and ended on September 30, 2019, whereas the preliminary investigation confirmed that the construction works of the given greenhouse complex were completed during the months of April-June 2018.
In the course of the preliminary investigation, the director of the LLC D.G. was charged under Article 38-308, Part 2, Article 38-314, Part 1 and Article 325, Part 1 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia. A. B. - under Article 38-308, Part 2 of and Article 325 part 1 of the former Criminal Code of the Republic of Armenia, and the head of the community S. B. - under Article 308, Part 2 and Article 314, Part 1 /2 episodes/ of the former Criminal Code of the Republic of Armenia.
On June 11, 2024, the accused D.G. fully recovered the damage caused by the crime in the amount of about AMD 439 million.
On June 17, 2024, motions were submitted to the supervising prosecutor related to the expiration of the statute of limitations for holding these accused accountable and closing the case due to active repentance, which were satisfied.