ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտում քննվող քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ ՀՀ Արարատի մարզի համայնքերից մեկի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ս. Բ.-ն, տեղեկացված լինելով տնտեսական գործունեություն ծավալող խոշոր ընկերություններից մեկի սեփականատեր Դ. Ղ.-ի կողմից նույն մարզի Շահումյան համայնքում գտնվող և ընկերությանը սեփականության իրավունքով պատկանող հողամասերում առանց համապատասխան թույլտվության 265961,82 քմ մակերեսով ջերմոցային համալիր կառուցելու մասին, անձնական շահագրգռվածությունից ելնելով, Դ. Ղ.-ի դրդմամբ իր պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ: Մասնավորապես՝ Դ. Ղ.-ն մեկ այլ ընկերության տնօրեն Ա. Բ.-ի օժանդակությամբ համայնքապետին ներկայացրել է վերը նշված հողամասերը շինություններով ծանրաբեռնված չլինելու վերաբերյալ ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ պարունակող փաստաթղթեր: Դրանց հիման վրա համայնքի ղեկավար Ս. Բ.-ն, խախտելով ՀՀ կառավարության համապատասխան որոշման պահանջները, վերը նշված ինքնակամ կառույցի օրինականացման համար սահմանված՝ 438 մլն 837 հազ. ՀՀ դրամ վճարը համայնքի բյուջե մուծելու վերաբերյալ հողամասի սեփականատեր Դ. Ղ.-ին առաջարկություն ներկայացնելու փոխարեն, 2018 թվականի դեկտեմբերի 12-ին կայացրած որոշմամբ ՍՊ ընկերությանը թույլատրել է վերը նշված հողամասերում իրականացնել ջերմոցային համալիրի կառուցման շինարարական աշխատանքներ:
Այնուհետև հանցավոր դիտավորությունն ավարտին հասցնելու նպատակով 2021 թվականի օգոստոսի 23-ին Ս. Բ.-ն դարձյալ կազմել է պաշտոնական կեղծ փաստաթուղթ հանդիսացող՝ ջերմոցային համալիրը շահագործման պատրաստ լինելու մասին ավարտական ակտը՝ այդ կերպ հիմքեր ստեղծելով նշված ինքնակամ շինությունն առանց համապատասխան վճարի օրինականացնելու համար, որի հետևանքով առանձնապես խոշոր չափերով՝ 438 մլն 837 հազ. ՀՀ դրամը չի մուտքագրվել համայնքապետարանի բյուջե:
Նախաքննության ընթացքում պարզվել է նաև, որ վերը նշված ՍՊԸ-ի կողմից կառուցվող ջերմոցային տնտեսության նկատմամբ տեխնիկական հսկողություն իրականացնող անձը ՍՊԸ-ի տնօրենի դրդմամբ, 2021 թվականի օգոստոսի 20-ին կազմել է ավարտված շինարարական օբյեկտը շահագործման ընդունող հանձնաժողովի կեղծ ակտ այն մասին, որ 12.12.2018 թվականին ընկերությանը տրված ջերմոցային համալիր կառուցելու շինթույլտվության հիման վրա իրականացվող աշխատանքները սկսվել են 21.01.2019 թվականին և ավարտվել՝ 30.09.2019 թվականին, այնինչ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ տվյալ ջերմոցային համալիրի կառուցման աշխատանքներն ավարտվել են դեռևս 2018 թվականի ապրիլ-հունիս ամիսների ընթացքում:
Նախաքննության ընթացքում ՍՊԸ տնօրեն Դ. Ղ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, 38-314-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, Ա. Բ.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 38-308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 325-րդ հոդվածի 1-ին մասով, իսկ համայնքի ղեկավար Ս. Բ.-ին՝ ՀՀ նախկին քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 314-րդ հոդվածի 1-ին մասով /2 դրվագ/:
2024 թվականի հունիսի 11-ին մեղադրյալ Դ. Ղ.-ի կողմից ամբողջությամբ վերականգնվել է հանցագործությամբ պատճառված վնասը՝ շուրջ 439 միլիոն ՀՀ դրամը:
2024 թվականի հունիսի 17-ին միջնորդություններ են ներկայացվել հսկող դատախազին հիշյալ մեղադրյալների նկատմամբ քրեական հետապնդումները քրեական պատասխանատվության ենթարկելու վաղեմության ժամկետներն անցնելու և գործուն զղջալու հիմքով դադարեցնելու մասին, որոնք բավարարվել են:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству в Антикоррупционном комитете РА, получены доказательства того, что С.Б., занимающий должность главы одной из общин марза Арарат РА, будучи проинформированным о строительстве владельцем одного из крупных компаний, осуществляющих экономическую деятельность Д. Г. тепличного комплекса площадью 265961,82 квадратных метров на земельных участках, находящихся в общине Шаумян того же марза и в собственности той же компании, без надлежащего разрешения, исходя из личной заинтересованности, по подстрекательству Д. Г. использовал свое служебное положение против интересов службы. В частности, при содействии директора другой компании А. Б., Д. Г. представил руководителю общины документы, содержащие заведомо ложные сведения о том, что указанные участки не обременены постройками. На их основании глава общины С. Б., нарушив требования соответствующего постановления Правительства РА, вместо того, чтобы предложить собственнику участка Д. Г. выплатить в бюджет общины сумму за легализацию вышеуказанной добровольной постройки 438 миллионов 837 тысяч драмов РА, постановлением от 12 декабря 2018 года Обществу с ограниченной ответственностью было разрешено осуществлять строительные работы по строительству тепличного комплекса на вышеуказанных участках.
После этого, для завершения преступного умысла, 23 августа 2021 года С. Б. вновь составил официальный ложный документ - акт о готовности тепличного комплекса к эксплуатации, создав тем самым основания для легализации указанной добровольной постройки без соответствующей оплаты, в результате чего сумма в особо крупных размерах 438 млн. 837 тысяч драмов РА не была зачислена в бюджет общины.
В ходе предварительного следствия также установлено, что лицо, осуществляющее технический контроль за теплицей, строящейся вышеуказанным ООО, по принуждению директора ООО, 20 августа 2021 года составило ложный акт комиссии по приему завершенного объекта строительства к эксплуатации, в котором указано, что работы на основании выданного 12 декабря 2018 года предприятию разрешения на строительство тепличного комплекса начались 21.01.2019 и завершились 30.09.2019, в то время как предварительным следствием подтверждено, что строительные работы по данному тепличному комплексу были завершены в апреле-июне 2018 года.
В ходе предварительного следствия директору ООО Д. Г. было предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-308, части 1 статьи 38-314 и части 1 статьи 325 бывшего Уголовного кодекса РА. А. Б. - по части 2 статьи 38-308 и части 1 статьи 325 бывшего Уголовного кодекса РА, а главе общины С. Б. - по части 2 статьи 308 и части 1 статьи 314 /2 эпизода/ прежнего Уголовного кодекса РА.
11 июня 2024 года со стороны обвиняемого Д. Г. полностью возмещен причиненный преступлением ущерб около 439 млн драмов РА.
17 июня 2024 года надзирающему прокурору были поданы ходатайства об истечении срока давности по привлечению к ответственности указанных фигурантов и прекращении дела по причине деятельного раскаяния, которые были удовлетворены.