ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված մի շարք քրեական վարույթներով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների կողմից կաշառքի դիմաց դատապարտյալներին և կալանավորներին արգելված իրեր փոխանցելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակից Ա. Ս.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նույն ՔԿՀ-ի դատապարտյալի հետ՝ 465.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց վերջինիս արգելված իրեր՝ բջջային հեռախոսներ ու այլ սարքավորումներ փոխանցելու շուրջ: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Ա. Ս.-ն յուրաքանչյուր բջջային հեռախոս հիմնարկի տարածք տեղափոխելու և դատապարտյալին փոխանցելու համար նրանից որպես կաշառք պետք է ստանար 20.000 - 40.000 ՀՀ դրամ:
Իր հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով Ա. Ս.-ն հանդիպել է դատապարտյալի մտերիմներին, ովքեր 2022 թվականի հուլիսից նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում կանխիկ և անկանխիկ եղանակով որպես կաշառք նրան են փոխանցել ընդհանուր 465.000 ՀՀ դրամ, որի դիմաց հիշյալ պաշտոնատար անձը արգելված իրեր է տեղափոխել քրեակատարողական հիմնարկ և փոխանցել դատապարտյալին:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված մեկ այլ քրեական վարույթով էլ պարզվել է, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակից Խ. Մ.-ն դարձյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նույն ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորի հետ՝ կաշառքի դիմաց վերջինիս բջջային հեռախոսներ փոխանցելու շուրջ: Կաշառքի գումարը ստանալուց հետո Խ. Մ.-ն 2024 թվականի փետրվարի 11-ին բջջային հեռախոսներն իր հետ տարել է Արմավիր ՔԿՀ, սակայն դրանք կալանավորին փոխանցել չի հաջողվել, քանի որ ՔԿՀ-ի համապատասխան աշխատակիցների կողմից իրականացված զննության արդյունքում բջջային հեռախոսները հայտնաբերվել և վերցվել են:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված հերթական քրեական վարույթով էլ պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ կազմակերպության «Վանաձոր» ստորաբաժանման բուժքույրը, քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել 100.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց վերջինիս համար արգելված իրեր՝ բջջային հեռախոսներ և լիցքավորման սարքեր ՔԿՀ տարածք տեղափոխելու շուրջ: Պայմանավորվածությունը, սակայն, ավարտին չի հասցվել, քանի որ աշխատանքի ներկայանալիս բուժքույրը «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների կողմից ենթարկվել է անձնական խուզարկության, որի ժամանակ հիշյալ արգելված իրերը նրա մոտից հայտնաբերվել ու վերցվել են։
Կաշառք ստանալու համար համապատասխան հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել «Արմավիր» ՔԿՀ երկու պաշտոնատար անձանց և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի բուժքրոջը, իսկ վերջիններիս կաշառք տալու համար մեղադրանքներ են ներկայացվել երկու դատապարտյալի և մեկ կալանավորի:
Քրեական վարույթներով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Предварительным следствием, осуществленным по ряду уголовных производств, возбужденных в Антикоррупционном комитете РА, были раскрыты случаи передачи осужденным и арестованным запрещенных предметов сотрудниками уголовно-исполнительных учреждений.
В частности, в ходе предварительного следствия были получены достаточные доказательства того, что сотрудник отдела безопасности уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» МЮ РА А.С. вступил в сговор с осужденным того же УИУ о передаче последнему запрещенных предметов - мобильных телефонов и других устройств в обмен на взятку в размере 465,000 драмов РА. По уговору, за перенос каждого сотового телефона в помещение учреждения и передачу его осужденному А. С. должен был получить взятку в размере от 20,000 до 40,000 драмов РА.
Для реализации своего преступного намерения, А. С. встретился с близкими осужденного, которые в период с июля по ноябрь 2022 года передали ему в качестве взятки в наличной и безналичной форме в общей сложности 465,000 драмов РА, в обмен на которые указанное должностное лицо перевезло запрещенные предметы в уголовно-исполнительное учреждение и передало их осужденному.
Еще по одному уголовному производству, расследованному в Антикоррупционном комитете, установлено, что сотрудник службы безопасности уголовно-исполнительного учреждения «Армавир» Х. М. также вступил в сговор с арестованным, содержащимся в том же учреждении, о передаче ему мобильных телефонов в обмен на взятку. Получив взятку, Х.М. 11 февраля 2024 года перевез с собой мобильные телефоны в УИУ «Армавир», однако передать их арестованному не удалось, так как в результате осмотра, проведенного соответствующими сотрудниками УИУ, мобильные телефоны были обнаружены и изъяты.
В ходе очередного уголовного производства, расследованного в Антикоррупционном комитете, установлено, что медсестра отделения "Ванадзор" ГНКО«Центр уголовно-исполнительной медицины» Министерства здравоохранения РА вступила в сговор с осужденным уголовно-исполнительного учреждения о переносе запрещенных предметов - мобильных телефонов и зарядных устройств - на территорию УИУ в обмен на взятку в размере 100,000 драмов РА. Однако сговор не был осуществлен, поскольку по прибытию на работу, медсестра подверглась личному досмотру со стороны сотрудников уголовно-исполнительного учреждения «Ванадзор», в ходе которого у нее были обнаружены и изъяты вышеупомянутые запрещенные предметы.
Двум должностным лицам УИУ «Армавир» и медсестре ГНКО «Центра уголовно-исполнительной медицины» предъявлено обвинение во взяточничестве, а двум осужденным и одному арестованному предъявлено обвинение в даче взятки.