ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված մի շարք քրեական վարույթներով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են քրեակատարողական հիմնարկների աշխատակիցների կողմից կաշառքի դիմաց դատապարտյալներին և կալանավորներին արգելված իրեր փոխանցելու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել առ այն, որ ՀՀ ԱՆ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակից Ա. Ս.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նույն ՔԿՀ-ի դատապարտյալի հետ՝ 465.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց վերջինիս արգելված իրեր՝ բջջային հեռախոսներ ու այլ սարքավորումներ փոխանցելու շուրջ: Պայմանավորվածության համաձայն՝ Ա. Ս.-ն յուրաքանչյուր բջջային հեռախոս հիմնարկի տարածք տեղափոխելու և դատապարտյալին փոխանցելու համար նրանից որպես կաշառք պետք է ստանար 20.000 - 40.000 ՀՀ դրամ:
Իր հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով Ա. Ս.-ն հանդիպել է դատապարտյալի մտերիմներին, ովքեր 2022 թվականի հուլիսից նոյեմբերն ընկած ժամանակահատվածում կանխիկ և անկանխիկ եղանակով որպես կաշառք նրան են փոխանցել ընդհանուր 465.000 ՀՀ դրամ, որի դիմաց հիշյալ պաշտոնատար անձը արգելված իրեր է տեղափոխել քրեակատարողական հիմնարկ և փոխանցել դատապարտյալին:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված մեկ այլ քրեական վարույթով էլ պարզվել է, որ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի անվտանգության ապահովման բաժնի աշխատակից Խ. Մ.-ն դարձյալ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել նույն ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորի հետ՝ կաշառքի դիմաց վերջինիս բջջային հեռախոսներ փոխանցելու շուրջ: Կաշառքի գումարը ստանալուց հետո Խ. Մ.-ն 2024 թվականի փետրվարի 11-ին բջջային հեռախոսներն իր հետ տարել է Արմավիր ՔԿՀ, սակայն դրանք կալանավորին փոխանցել չի հաջողվել, քանի որ ՔԿՀ-ի համապատասխան աշխատակիցների կողմից իրականացված զննության արդյունքում բջջային հեռախոսները հայտնաբերվել և վերցվել են:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված հերթական քրեական վարույթով էլ պարզվել է, որ ՀՀ առողջապահության նախարարության «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ կազմակերպության «Վանաձոր» ստորաբաժանման բուժքույրը, քրեակատարողական հիմնարկի դատապարտյալի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել 100.000 ՀՀ դրամ կաշառքի դիմաց վերջինիս համար արգելված իրեր՝ բջջային հեռախոսներ և լիցքավորման սարքեր ՔԿՀ տարածք տեղափոխելու շուրջ: Պայմանավորվածությունը, սակայն, ավարտին չի հասցվել, քանի որ աշխատանքի ներկայանալիս բուժքույրը «Վանաձոր» քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցների կողմից ենթարկվել է անձնական խուզարկության, որի ժամանակ հիշյալ արգելված իրերը նրա մոտից հայտնաբերվել ու վերցվել են։
Կաշառք ստանալու համար համապատասխան հոդվածներով մեղադրանքներ են ներկայացվել «Արմավիր» ՔԿՀ երկու պաշտոնատար անձանց և «Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի բուժքրոջը, իսկ վերջիններիս կաշառք տալու համար մեղադրանքներ են ներկայացվել երկու դատապարտյալի և մեկ կալանավորի:
Քրեական վարույթներով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթների նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

Preliminary investigations carried out under a number of criminal proceedings initiated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia revealed cases of transfer of prohibited items to convicted and arrested persons by penitentiary employees.
In particular, in the course of the preliminary investigation, sufficient evidence was obtained that an employee of the security department of Armavir penitentiary institution of the Ministry of Justice of the Republic of Armenia A.S. entered into an agreement with a convict of the same penitentiary institution to transfer prohibited items - mobile phones and other devices - to the latter against a bribe in the amount of AMD 465,000. Based on the agreement, A.S. was to receive a bribe in the amount of AMD 20,000 - 40,000 for transferring each mobile phone to the premises of the institution and handing it over to the convicted person.
In order to realize his criminal intention, A.S. met with the relatives of the convict, who, within the period from July to November 2022, gave him a total of AMD 465,000 as a bribe both in cash and non-cash form, in exchange for which the said official transferred the prohibited items to the penitentiary institution and handed them over to the convict.
In the course of another criminal proceeding carried out by the Anti-Corruption Committee, it was established that the security officer of Armavir penitentiary institution, Kh. M., also entered into an agreement with an arrested person held in the same institution to transfer him mobile phones in exchange for a bribe. Having received the bribe, on February 11, 2024, Kh. M. took mobile phones with him to Armavir penitentiary institution, however, it was not possible to hand them over to the arrested person, since as a result of an inspection carried out by the relevant employees of the penitentiary institution, the mobile phones were discovered and taken.
In the course of the next criminal proceeding, carried out by the Anti-Corruption Committee, it was established that the nurse of “Vanadzor” department of the SNCO “Center for Penitentiary Medicine” of the Ministry of Health of the Republic of Armenia entered into an agreement with a convict of the penitentiary institution to transfer prohibited items - mobile phones and chargers - to the territory of the penitentiary institution against a bribe in the amount of AMD 100,000. However, the conspiracy was not completed, since upon arrival at work the nurse was subjected to a personal search by employees of Vanadzor penitentiary institution, where the above-mentioned prohibited items were discovered and confiscated from her.
Two officials of Armavir penitentiary and a nurse of the SNCO “Center for Penitentiary Medicine” were charged with bribery, and two convicted and one arrested were charged with giving bribes.