ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի պաշտոնատար անձի կողմից ԻԻՀ քաղաքացիներից տարբեր չափերով կաշառք պահանջելու և ստանալու դեպքեր:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ ՊԵԿ Մեղրիի մաքսակետի մաքսային տեսուչ Վ. Մ.-ն 2024 թվականի ապրիլի 5-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից տարբեր տեսակի և քանակությամբ ապրանքներ ՀՀ տեղափոխող բեռնատարների 11 վարորդների իրավունքները ոտնահարելու սպառնալիքով նրանցից պարբերաբար կաշառք է ստացել: Մասնավորապես՝ ՊԵԿ մաքսային տեսուչը նշված վարորդների բեռնատար տրանսպորտային միջոցներն ու բեռները անհարկի սպասեցնելու և այդ կերպ ԵԱՏՄ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով ուղեկցող փաստաթղթերում և էլեկտրոնային տեղեկատվական համակարգում նշումներ կատարելու գործընթացում խոչընդոտներ ստեղծելու սպառնալիքով նրանցից պահանջել և ստացել է մանր չափի կաշառք:
Կաշառք ստանալու համար ՊԵԿ մաքսային տեսուչ Վ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 4-րդ կետով (11 դրվագ):

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, полученных от Службы национальной безопасности РА, раскрыты случаи требования о получения взятки в различных размерах от граждан ИРИ со стороны должностного лица Комитета государственных доходов РА.
Предварительным следствием установлено, что таможенный инспектор таможенного пункта Мегри КГД РА В. М., в период с 5 по 10 апреля 2024 года, под угрозой ущемления прав 11 водителей грузовиков, перевозивших различные виды и количества товаров из Исламской Республики Иран в Армению, регулярно получал от них взятки. В частности, таможенный инспектор КГД, под угрозой излишней задержки транспортных средств указанных водителей и груза, и тем самым создания препятствия в процессе внесения заметок в сопроводительные документы и в электронную информационную систему в порядке, установленном законодательством ЕАЭС, потребовал и получил от них взятку в небольшом размере.
За получение взятки, инспектору таможни КГД В. М. было предъявлено обвинение по пункту 4 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА (11 эпизодов).