ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Խ. Խ.-ն տարբեր ժամանակահատվածներում մարզպետարանի և Շիրակի մարզի համայնքապետարանների հետ պայմանագրեր կնքած՝ կառուցապատման ու ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ իրականացնող մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներից ստացել է ընդհանուր 1.700.000 ՀՀ դրամ կաշառք, ընդ որում, երկու դեպքում՝ մարզպետարանի մեկ այլ պաշտոնատար անձի հետ խմբի կազմում:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Խ. Խ.-ն, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, վերը նշված ընկերությունների կողմից Շիրակի մարզի տարբեր համայնքներում իրականացվող սուբվենցիոն և այլ ծրագրերի շրջանակներում ավարտված շինարարական օբյեկտների ավարտական ակտերը ստորագրելու, վճարվելիք գումարի չափն ավելացնելու, ինչպես նաև կատարողական ակտերի ստորագրման և կնքման գործընթացներն իրականացնելու համար ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր ղեկավարած ստորաբաժանման գլխավոր մասնագետ Մ. Ա.-ի միջոցով, 2023թ. հոկտեմբերից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, հիշյալ աշխատանքները կատարած ընկերությունների ներկայացուցիչներից, այդ թվում՝ նրանցից մեկի հետ փոխկապակցված Արթիկի համայնաքապետարանի պաշտոնյա Ա.Հ.-ից, պահանջել և որպես կաշառք ստացել է 100.000-ից 1.000.000 ՀՀ դրամ (ընդհանուր՝ 1.700.000 ՀՀ դրամ):
Կաշառք ստանալու համար Շիրակի մարզպետարանի պաշտոնատար անձանցից Խ. Խ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ), 435-րդ հոդված 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (3 դրվագ) , իսկ Մ. Ա.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ): Վերջիններիս կաշառք տված ընկերությունների 6 ներկայացուցիչներին էլ մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նախաքննության ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի միջնորդությունների հիման վրա Խ. Խ.-ի, Մ. Ա.-ի և Ա. Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, որը հետագայում դատարանի որոշմամբ փոխարինվել է տնային կալանքով:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, полученных от Службы национальной безопасности РА, обосновано, что руководитель одного из подразделений областной администрации марза Ширак Х. Х. получил взятки на общую сумму 1,700,000 драмов РА от представителей ряда строительных и дорожно-строительных компаний, заключивших в разное время контракты с администрацией и общин марза Ширак, при этом, в двух случаях - в составе группы с другим должностным лицом администрации марза.
Предварительным следствием установлено, что Х. Х., используя свои служебные полномочия, за подписание актов завершения строительства объектов, завершенных в рамках субвенционных и других программ, реализуемых вышеуказанными компаниями в различных общинах марза Ширак, увеличения размера подлежащей выплате суммы, а также осуществления процессов подписания и скрепления печатями исполнительных актов, как лично, так и при посредничестве главного специалиста подведомственного ему подразделения - М. А., в период с октября по декабрь 2023 года потребовал от представителей компаний, выполнявших указанные работы, в том числе - от должностного лица муниципалитета Артика А.А., аффилированного с одной из них, и получил в качестве взятки от 100,000 до 1,000,000 драмов РА (всего 1,700,000 драмов РА).
За получение взятки должностным лицам администрации марза Ширак Х. Х. предъявлено обвинение по пункту 1 части 2 статьи 435 (2 эпизода), пункту 2 части 2 статьи 435 и части 1 статьи 435 (3 эпизода) Уголовного кодекса РА, а М. А. - по пункту 1 части 2 статьи 435 (2 эпизода). Всем 6 представителям компаний, давшим взятку последним, предъявлено обвинение по части 1 статьи 436 и пункту 2 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия, на основании ходатайств следователя Антикоррупционного комитета, в качестве меры пресечения в отношении Х. Х., М. А. и А. А. был применен арест, который позднее, постановлением суда, был заменен домашним арестом.