ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Շիրակի մարզպետի աշխատակազմի ստորաբաժանումներից մեկի ղեկավար Խ. Խ.-ն տարբեր ժամանակահատվածներում մարզպետարանի և Շիրակի մարզի համայնքապետարանների հետ պայմանագրեր կնքած՝ կառուցապատման ու ճանապարհաշինարարական աշխատանքներ իրականացնող մի շարք ընկերությունների ներկայացուցիչներից ստացել է ընդհանուր 1.700.000 ՀՀ դրամ կաշառք, ընդ որում, երկու դեպքում՝ մարզպետարանի մեկ այլ պաշտոնատար անձի հետ խմբի կազմում:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Խ. Խ.-ն, օգտագործելով իր ծառայողական լիազորությունները, վերը նշված ընկերությունների կողմից Շիրակի մարզի տարբեր համայնքներում իրականացվող սուբվենցիոն և այլ ծրագրերի շրջանակներում ավարտված շինարարական օբյեկտների ավարտական ակտերը ստորագրելու, վճարվելիք գումարի չափն ավելացնելու, ինչպես նաև կատարողական ակտերի ստորագրման և կնքման գործընթացներն իրականացնելու համար ինչպես անձամբ, այնպես էլ իր ղեկավարած ստորաբաժանման գլխավոր մասնագետ Մ. Ա.-ի միջոցով, 2023թ. հոկտեմբերից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում, հիշյալ աշխատանքները կատարած ընկերությունների ներկայացուցիչներից, այդ թվում՝ նրանցից մեկի հետ փոխկապակցված Արթիկի համայնաքապետարանի պաշտոնյա Ա.Հ.-ից, պահանջել և որպես կաշառք ստացել է 100.000-ից 1.000.000 ՀՀ դրամ (ընդհանուր՝ 1.700.000 ՀՀ դրամ):
Կաշառք ստանալու համար Շիրակի մարզպետարանի պաշտոնատար անձանցից Խ. Խ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ), 435-րդ հոդված 2-րդ մասի 2-րդ կետով և 435-րդ հոդվածի 1-ին մասով (3 դրվագ) , իսկ Մ. Ա.-ին՝ 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով (2 դրվագ): Վերջիններիս կաշառք տված ընկերությունների 6 ներկայացուցիչներին էլ մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 1-ին մասով և 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Նախաքննության ընթացքում Հակակոռուպցիոն կոմիտեի քննիչի միջնորդությունների հիման վրա Խ. Խ.-ի, Մ. Ա.-ի և Ա. Հ.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը, որը հետագայում դատարանի որոշմամբ փոխարինվել է տնային կալանքով:

The preliminary investigation carried out under the criminal proceedings initiated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia on the basis of materials received from the National Security Service of the Republic of Armenia justified that the head of one of the divisions of the regional administration of Shiak Marz Kh. Kh. received bribes totaling AMD 1,700,000 from representatives of a number of construction and road construction companies that entered into contracts with the administration and communities of the Shirak region at different times, in two cases - as part of a group with another official of the regional administration.
The preliminary investigation established that Kh. Kh., using his official powers, for signing acts of completion of construction of facilities completed within the framework of subvention and other programs implemented by the above companies in various communities of Shirak marz, increasing the amounts payable, as well as carrying out signing processes and confirming the seals on acts of completion, both personally and through the mediation of M.A., the chief specialist of the unit subordinate to him, during the period from October to December 2023, demanded from representatives of the companies performing the specified work, including from the official of Artik municipality A. H., affiliated with one of them, and received from AMD 100,000 to 1,000,000 (total AMD 1,700,000) as a bribe.
For receiving a bribe, the officials of Shirak marz administration, Kh. Kh. was charged under Article 435, Part 2, Clause 1 (2 episodes), Article 435, Part 2, Clause 2 and Article 435, Part 1 (3 episodes) of the RA Criminal Code, and M. A. – under Article 435 Clause 1, Part 2 (2 episodes). All 6 representatives of the companies that bribed the latter were charged under Article 436, Part 1 and Article 436, Part 2, Clause 2 of the RA Criminal Code.
In the course of the preliminary investigation, on the basis of motions from the investigator of the Anti-Corruption Committee, arrest was applied as a measure of restriction against Kh. Kh., M. A. and A. H., which was later substituted by home arrest by court decision.