ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի երկու գլխավոր օպերլիազորներ տնտեսվարողներից ստացել են ընդհանուր 1.500.000 ՀՀ դրամ կաշառք՝ նրանց կողմից կատարված՝ հարկային օրենսդրության պահանջների խախտումները չարձանագրելու համար:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ավագ օպերլիազոր Կ. Ա.-ն իր գործընկերոջ՝ ավագ օպերլիազոր Վ. Ա.-ի հետ իրականացրած ուսումնասիրությունների արդյունքում 2023 թվականի հոկտեմբերին հայտնաբերել են անհատ ձեռնարկատիրոջ կողմից հարկային օրենսդրության պահանջների առերևույթ խախտումների հատկանիշներ՝ կապված իրացման շրջանառության հետ: Այդ կապակցությամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ չանցկացնելու, ինչպես նաև հետագայում հնարավոր ստուգումների ընթացքում կատարված խախտումները հայտնաբերվելու դեպքում պատասխանատվությունից խուսափելուն աջակցելու նպատակով ՊԵԿ վերը նշված պաշտոնատար անձինք ձեռնարկատիրոջից պահանջել և 2023 թվականի դեկտեմբերի 29-ին նրանից որպես կաշառք ստացել են 1.000.000 ՀՀ դրամ, որը բաժանել են միմյանց միջև:
Բացի այդ, հիշյալ պաշտոնատար անձինք 2023 թվականի հոկտեմբերից դեկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում հարկային օրենսդրության պահանջների առերևույթ խախտման հատկանիշներ են հայտնաբերել նաև մեկ այլ տնտեսվարողին փաստացի պատկանող ընկերությունում, այս անգամ՝ վճարվող աշխատավարձերը նվազ հաշվարկելու մասով:
Դրանից հետո հիշյալ տնտեսվարողը դիմել է իր ընկերոջը՝ ՊԵԿ նախկին աշխատակից Ա. Հ.-ին՝ ակնկալելով վերջինիս աջակցությունը խնդրին լուծում տալու հարցում: Ա. Հ.-ն, իր հերթին, դիմել է վերը նշված գլխավոր օպերլիազոր Կ. Ա.-ին, ով, ընկերության սեփականատիրոջ օգտին ապօրինի անգործության՝ առերևույթ խախտումների կապակցությամբ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ չիրականացնելու, ընկերությանը պատասխանատվության ենթարկելու ուղղությամբ միջոցներ չձեռնարկելու համար Ա. Հ.-ից պահանջել է 500.000 ՀՀ դրամ կաշառք: Վերջինս ընդունել է կաշառք տալու առաջարկը և խոստացել տալ պահանջված գումարը:
Կաշառք ստանալու համար ՊԵԿ գլխավոր օպերլիազորներ Կ. Ա.-ին և Վ. Ա.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով, իսկ Ա. Հ.-ին և տնտեսվարողներից մեկին՝ համապատասխանաբար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 3-րդ կետերով՝ ՊԵԿ պաշտոնյաներին կաշառք տալու համար:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, инициированному в результате мероприятий, осуществленных оперативно-следственным отделом Антикоррупционного комитета РА, установлено, что двое главных оперуполномоченных Комитета государственных доходов РА получили от хозяйствующих субъектов взятки в общей сложности в размере 1,500,000 драмов РА за то, чтобы не протоколировать нарушения с их стороны требований налогового законодательства.
В частности, предварительным следствием было установлено, что старший оперуполномоченный К. А., в результате исследований, проведенных вместе со своим коллегой, старшим оперуполномоченным В.А., в октябре 2023 года обнаружили признаки явных нарушений требований налогового законодательства частным предпринимателем, связанных с оборотом реализации. В связи с этим, чтобы не проводить оперативно-розыскные мероприятия, а также способствовать уклонению от ответственности в случае возможных нарушений, выявляемых в ходе дальнейших проверок, вышеупомянутые должностные лица КГД потребовали от предпринимателя и 29-го декабря 2023 года получили от него в качестве взятки 1,000,000 драмов РА, разделив сумму между собой.
Кроме того, указанные должностные лица также обнаружили признаки явного нарушения требований налогового законодательства в период с октября по декабрь 2023 года в компании, фактически принадлежавшей другому предпринимателю, на этот раз - по части удержаний с выплачиваемой заработной платы.
После этого вышеупомянутый предприниматель обратился к своему другу, бывшему сотруднику КГД А. А., рассчитывая на его поддержку в решении проблемы. А. А., в свою очередь, обратился к вышеупомянутому главному оперуполномоченному К. А., который за незаконное бездействие в пользу владельца компании, за то, чтобы не проводить оперативно-розыскные мероприятия в связи с явными нарушениями, не предпринимать мер по привлечению компании к ответственности, потребовал от А. А. взятку в размере 500,000 драмов РА. Последний принял предложение взятки и пообещал выплатить требуемую сумму.
За получение взятки, главным оперуполномоченным КГД К. А. и В. А. были предъявлены обвинения по пункту 2 части 3 статьи 435 Уголовного кодекса РА, а А. А. и одному из предпринимателей - по пункту 3 части 2 статьи 436 и пунктам 2 и 3 части 2 статьи 436 Уголовного кодекса РА соответственно, за дачу взятки должностным лицам КГД.
В качестве меры пресечения в отношении К.А. был применен арест. Предварительное следствие по уголовному производству завершено, материалы производства направлены в суд с обвинительным заключением для рассмотрения по существу.