ՀՀ ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել է ոստիկանության պարեկային ծառայության աշխատակցի կողմից Հնդկաստանի Հանրապետության քաղաքացուց կաշառք ստանալու դեպք:
Մասնավորապես՝ հիշյալ քրեական վարույթի ընթացքում ՀՀ ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչության հետ համատեղ իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում հիմնավորվել է, որ 2024 թվականի մարտի սկզբին, Երևան քաղաքի Կիևյան փողոցում ոստիկանության պարեկային երկու ծառայողներ կանգնեցրել են Հնդկաստանի Հանրապետության քաղաքացու կողմից վարվող ավտոմեքենան և պահանջել ներկայացնել փաստաթղթերը, որից հետո ոստիկանության աշխատակից Վ. Ա.-ն նրանից որպես կաշառք պահանջել է 20.000 ՀՀ դրամ գումար՝ տրանսպորտային միջոցը ՀՀ օրենդրությամբ սահմանված կարգով տեխնիկական զննություն անցած չլինելու համար վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չկազմելու նպատակով: Վ. Ա.-ն միաժամանակ նշել է, որ չվճարելու դեպքում Հնդկաստանի Հանրապետության քաղաքացուց կվերցնի վարորդական իրավունքի վկայականը: Սակարկելու արդյունքում պայմանավորվել են 7000 ՀՀ դրամ կաշառքի գումարի շուրջ:
Վ. Ա.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով: Ներկայացված մեղադրանքում վերջինս իրեն ամբողջությամբ մեղավոր է ճանաչել:

Предварительным следствием по уголовному производству, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, полученных из Управления внутренней безопасности и борьбы с коррупцией МВД РА, раскрыт случай получения взятки от гражданина Республики Индия сотрудником Патрульно-постовой службы Полиции.
В частности, в ходе указанного уголовного производства в результате следственных действий, проведенных совместно с Управлением внутренней безопасности и борьбы с коррупцией МВД РА, было установлено, что в начале марта 2024 года на улице Киевян в городе Ереване двое сотрудников патрульной полиции остановили автомобиль, которым управлял гражданин Республики Индия, и потребовали предъявить документы, после чего сотрудник полиции В. А. потребовал от него взятку в размере 20.000 драмов РА, чтобы не составлять протокол об административном правонарушении за непрохождение технического осмотра транспортного средства в соответствии с законодательством РА. При этом В. А. заявил, что в случае неуплаты он заберет водительские права у гражданина Республики Индия. В результате торгов они договорились о сумме взятки в размере 7,000 драмов РА.
В. А. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 Уголовного кодекса РА. Последний признал себя полностью виновным по предъявленному обвинению.