ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայությունում նախաձեռնված և ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ. Մ.-ն, հանդիսանալով ՀՀ ՊՆ տարածքային զինվորական կոմիսարիատներից մեկի զորակոչի բաժանմունքի պետի պաշտոնակատար, իր ծառայողական լիազորություններն ու դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով, բժշկական կենտրոններից մեկի տնօրենի օժանդակությամբ մի շարք զորակոչիկների օգտին ապօրինի գործողություն կատարելու՝ կեղծ բժշկական ախտորոշումների հիման վրա զինվորական ծառայության հերթական զորակոչից տարկետում տրամադրելու կամ զինվորական ծառայությունից ազատելու հիմքեր ստեղծելու համար տարբեր անձանցից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ ընդհանուր 125.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Մասնավորապես՝ 2022 թ. դեկտեմբերին Վ. Մ.-ն, տեղեկանալով, որ բժշկական կենտրոններից մեկի տնօրեն Ա. Մ.-ն հնարավորություն ունի ձեռք բերել զորակոչի ենթակա անձանց ժամկետային զինվորական ծառայությունից ազատելու համար հիմք հանդիսացող «Արախնոիդալ կիստա» ախտորոշմամբ բժշկական եզրակացություններ, 5 տարբեր զորակոչիկների օգտին ապօրինի գործողություններ կատարելու նպատակով նրան առաջարկել է գումարի դիմաց ձեռք բերել և իրեն տրամադրել հիշյալ կեղծ եզրակացությունները:
Ա. Մ.-ն, իր հերթին, համաձայնություն է ձեռք բերել իր ծանոթ՝ վերը նշված ախտորոշումն ունեցող Է. Հ.-ի հետ, որպեսզի վերջինս Վ. Մ.-ի մատնանշած զորակոչիկների փոխարեն խաբեությամբ տարբեր բժշկական հաստատություններում հետազոտություններ անցնի՝ խոստանալով յուրաքանչյուր հետազոտության դիմաց տրամադրել 20.000 ՀՀ դրամ:
Ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ Է. Հ.-ն զորակոչիկների փոխարեն Երևանի տարբեր բժշկական կենտրոններում 2023 թվականի հունվարից հուլիսն ընկած ժամանակահատվածում հետազոտություններ է անցել՝ այդ ընթացքում ներկայացնելով վերը նշված զորակոչիկների անձը հաստատող փաստաթղթերը: Արդյունքում՝ կազմվել են զորակոչիկների տվյալներով կեղծ հետազոտման եզրակացություններ, որոնք Ա. Մ.-ն տրամադրել է Վ. Մ.-ին: Վերջինս էլ դրանց հիման վրա վերը նշված 5 զորակոչիկներին զինվորական ծառայությունից ազատելու հիմքեր ստեղծելու համար յուրաքանչյուր դեպքում պահանջել և ստացել է 25.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք, որից 2000-3500 ԱՄՆ դոլարը տվել է Ա. Մ.-ին: Ընդհանուր առմամբ Վ. Մ.-ն զորակոչիկների օգտին ապօրինի գործողությունները կատարելու համար պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 125.000 ԱՄՆ դոլար:
Վ. Մ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (5 դրվագ) և 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով, իսկ նրան օժանդակած Ա. Մ.-ին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-435-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետով (5 դրվագ), 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով և 46-44-461-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:

Предварительным следствием по уголовному производству, возбужденному в Службе национальной безопасности РА и расследованному в Антикоррупционном комитете РА, установлено, что В. М., являясь исполняющим обязанности начальника призывного отдела одного из территориальных военных комиссариатов МО РА, используя свои служебные полномочия и обусловленное ими влияние, при содействии директора одного из медицинских центров, с целью совершения противоправных действий в пользу ряда призывников, а именно, для создания оснований для предоставления отсрочки от срочной военной службы или освобождения от военной службы на основании ложных медицинских диагнозов требовал от различных лиц и получал взятки в особо крупных размерах, на общую сумму 125,000 долларов США.
В частности, в декабре 2022 года В. М., узнав, что директор одного из медицинских центров А. М. имеет возможность получить медицинские заключения с диагнозом «арахноидальная киста», что является основанием для освобождения призывников от военной службы, в целях совершения противоправных действий в пользу 5 разных призывников предложил получить и предоставить указанные ложные заключения за деньги.
А. М., в свою очередь, вступил в сговор со своим знакомым Э. А., имеющим вышеуказанный диагноз, чтобы последний обманным путем прошел обследование в различных медицинских учреждениях вместо призывников, указанных В. М., пообещав за каждое обследование предоставить по 20.000 драмов РА.
Согласно достигнутой договоренности, Э. А., в период с января по июль 2023 года вместо призывников проходил обследования в различных медицинских центрах Еревана, предъявив при этом документы, удостоверяющие личность вышеупомянутых призывников. В результате, были составлены ложные заключения по данным призывников, которые А. М. предоставил В. М. Последний же с целью создания оснований для освобождения вышеупомянутых 5 призывников от военной службы на основании этих документов, потребовал и получил взятку в размере 25,000 долларов США в каждом случае, из которых 2.000-3.500 долларов США передал А. М. В общей сложности В. М. за совершение незаконных действий в пользу призывников потребовал и получил сумму в особо крупном размере – 125.000 долларов США.
В. М. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 3 статьи 435 (5 эпизодов) и пункту 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА, а содействовавшему ему А. М. – по пункту 3 части 3 статьи 46-435 (5 эпизодов), пункту 5 части 2 статьи 46-441 и пункту 2 части 2 статьи 46-44-461 Уголовного кодекса РА.