ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահատվել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության աշխատակցի կողմից սոցիալական նպաստներ ձևակերպելու կամ նպաստների տրամադրումը չդադարեցնելու համար Լոռու մարզի մի խումբ բնակիչներից տարբեր չափերի ապօրինի վարձատրություն ստանալու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ միասնական սոցիալական ծառայության աշխատակից Ա. Ն.-ն անապահովության գնահատման համակարգում ընտանեկան նպաստի իրավունքով հաշվառված Լոռու մարզում բնակվող ամուսինների օգտին իր լիազորությունների շրջանակներում գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջիններիս որդու նպաստի տրամադրման գործընթացը չդադարեցնելու հարցում աջակցելու համար նրանցից պահանջել և որպես ապօրինի վարձատրություն ստացել է մեկ ամսվա նպաստի չափով գումար:
Բացի այդ, Ֆ. Մ.-ն տղային և հարսին նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու համար 2022 թվականի մարտի 28-ին դիմել է Ա. Ն.-ին: Վերջինս իր լիազորությունների շրջանակում Ֆ. Մ.-ի ներկայացրած անձանց նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու հարցում աջակցելու համար պահանջել և ստացել է տվյալ անձանց տրամադրվելիք նպաստի գումարից 35.000 ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Ա. Ն.-ն անապահովության գնահատման համակարգում ընտանեկան նպաստի իրավունքով հաշվառված ամուսինների օգտին իր լիազորությունների շրջանակներում գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջիններիս դուստրերի և որդու նպաստի տրամադրման գործընթացը չդադարեցնելու հարցում աջակցելու համար պահանջել է 30.000 ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև, որ Ա. Ն.-ն 2022 թ. տարբեր ամիսների ընթացքում Լոռու մարզի մի շարք այլ բնակիչներից նույնպես որպես ապօրինի վարձատրություն պահանջել և ստացել է ընդհանուր շուրջ 300.000 ՀՀ դրամ՝ նրանց նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու կամ նպաստի տրամադրման գործընթացը չդադարեցնելու գործընթացը կազմակերպելու համար:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել նախկին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (9 դրվագ), իսկ Ֆ. Մ.-ին՝ 312.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նախաքննության ընթացքում ևս 12 անձի մեղադրանք է ներկայացվել Ա. Ն.-ին ապօրինի վարձատրություն տալու համար:
Ա. Ն.-ի և Ֆ. Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

As a result of large-scale investigative actions carried out under the criminal proceedings investigated by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia, cases were revealed of receiving illegal remuneration in various amounts by an employee of the Unified Social Service of the Ministry of Labor and Social Affairs of the Republic of Armenia from a group of residents of Lori marz for processing social allowances or non-suspension of benefits.
In particular, an employee of the Unified Social Service A. N., with the purpose to carry out actions within the framework of his powers in favor of spouses living in Lori marz, registered in the insecurity assessment system as eligible for family allowance, namely to assist in not suspending the process of providing allowance to their son, demanded from them and received as illegal remuneration an amount equal to a monthly allowance.
In addition, on March 28, 2022, F.M. addressed to A. N., to include his son and daughter- in-law into the list of beneficiaries. The latter, within the scope of his powers, in order to assist in the inclusion of persons represented by F.M. in the list of beneficiaries, demanded and received AMD 35,000 from the amount of the allowances payable to these persons.
The preliminary investigation also revealed that A. N., for carrying out an action within the scope of its powers in favor of spouses registered in the insecurity assessment system as eligible for family allowance, namely, for assisting in not suspending the process of providing allowances to their daughters and son, requested AMD 30,000.
In the course of the preliminary investigation, evidence was also obtained that in 2022, different months, A.N. also demanded and received illegal remuneration from a number of other residents of Lori marz in the amount of a total of about AMD 300,000 for including them in the list beneficiaries or for organizing the process of non- suspension of the process of providing allowances.
For the above criminal acts A.N. was charged under Article 311.1, Part 1 (9 episodes) of the former Criminal Code of the Republic of Armenia, and F.M. - under Part 1 of Article 312.1. During the preliminary investigation, charges were brought against 12 more persons for paying illegal remuneration to A.N.
The preliminary investigation under criminal proceedings against A.N. and F.M. is completed, and the materials of the proceedings are sent to the court with an indictment for consideration on the merits.