ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բացահատվել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության աշխատակցի կողմից սոցիալական նպաստներ ձևակերպելու կամ նպաստների տրամադրումը չդադարեցնելու համար Լոռու մարզի մի խումբ բնակիչներից տարբեր չափերի ապօրինի վարձատրություն ստանալու դեպքեր:
Մասնավորապես՝ միասնական սոցիալական ծառայության աշխատակից Ա. Ն.-ն անապահովության գնահատման համակարգում ընտանեկան նպաստի իրավունքով հաշվառված Լոռու մարզում բնակվող ամուսինների օգտին իր լիազորությունների շրջանակներում գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջիններիս որդու նպաստի տրամադրման գործընթացը չդադարեցնելու հարցում աջակցելու համար նրանցից պահանջել և որպես ապօրինի վարձատրություն ստացել է մեկ ամսվա նպաստի չափով գումար:
Բացի այդ, Ֆ. Մ.-ն տղային և հարսին նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու համար 2022 թվականի մարտի 28-ին դիմել է Ա. Ն.-ին: Վերջինս իր լիազորությունների շրջանակում Ֆ. Մ.-ի ներկայացրած անձանց նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու հարցում աջակցելու համար պահանջել և ստացել է տվյալ անձանց տրամադրվելիք նպաստի գումարից 35.000 ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Ա. Ն.-ն անապահովության գնահատման համակարգում ընտանեկան նպաստի իրավունքով հաշվառված ամուսինների օգտին իր լիազորությունների շրջանակներում գործողություն կատարելու, այն է՝ վերջիններիս դուստրերի և որդու նպաստի տրամադրման գործընթացը չդադարեցնելու հարցում աջակցելու համար պահանջել է 30.000 ՀՀ դրամ:
Նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև, որ Ա. Ն.-ն 2022 թ. տարբեր ամիսների ընթացքում Լոռու մարզի մի շարք այլ բնակիչներից նույնպես որպես ապօրինի վարձատրություն պահանջել և ստացել է ընդհանուր շուրջ 300.000 ՀՀ դրամ՝ նրանց նպաստառուների ցուցակում ընդգրկելու կամ նպաստի տրամադրման գործընթացը չդադարեցնելու գործընթացը կազմակերպելու համար:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Ա. Ն.-ին մեղադրանք է ներկայացվել նախկին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով (9 դրվագ), իսկ Ֆ. Մ.-ին՝ 312.1-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նախաքննության ընթացքում ևս 12 անձի մեղադրանք է ներկայացվել Ա. Ն.-ին ապօրինի վարձատրություն տալու համար:
Ա. Ն.-ի և Ֆ. Մ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթով նախաքննությունն ավարտվել է, և վարույթի նյութերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարան՝ ըստ էության քննելու համար:

В результате широкомасштабных следственных действий, проведенных в рамках расследованного в Антикоррупционном комитете РА уголовного производства, выявлены случаи получения сотрудником Единой социальной службы Министерства труда и социальных вопросов РА незаконного вознаграждения в различных размерах от группы жителей марза Лори за оформление социальных пособий или за неприостановление предоставление пособий.
В частности, сотрудник единой социальной службы А.Н., в целях совершения действий в рамках своих полномочий в пользу супругов, проживающих в марзе Лори, зарегистрированных в системе оценки необеспеченности как имеющие право на получение семейного пособия, а именно для содействия в том, чтобы они не прекращали процесс предоставления пособия их сыну, потребовал от них и получил в качестве незаконного вознаграждения сумму, равную месячному пособию.
Кроме того, Ф. М. 28 марта 2022 года обратился к А. Н. для включения сына и невестки в список бенефициаров. Последний, в рамках своих полномочий, в целях содействия в вопросе включения лиц, представленных Ф. М., в список бенефициаров, потребовал и получил 35.000 драмов РА из суммы пособий, подлежащих выплате этим лицам.
Предварительное следствие также показало, что А.Н., для совершения действия в рамках своих полномочий в пользу супругов, находящихся на учете по праву на семейное пособие в системе оценки необеспеченности, а именно, для содействия в том, чтобы не останавливать процесс предоставления пособий их дочерям и сыну, запросил 30,000 драмов РА.
В ходе предварительного следствия были также получены доказательства того, что А. Н. в 2022 году в разные месяцы он также требовал и получал незаконное вознаграждение от ряда других жителей Лорийской области на сумму в общей сложности около 300,000 драмов РА для включения их в список бенефициаров или для организации процесса неприостановления процесса предоставления пособий.
За вышеуказанные преступные деяния А. Н. было предъявлено обвинение по части 1 статьи 311.1 (9 эпизодов) прежнего Уголовного кодекса РА, а Ф. М., - по части 1 статьи 312.1 Уголовного кодекса РА. В ходе предварительного следствия за уплату незаконного вознаграждения А. Н. обвинения были предъявлены еще 12 лицам.
Предварительное следствие по уголовному производству в отношении А. Н. и Ф. М. завершено, а материалы производства направлены в суд с обвинительным заключением для рассмотрения по существу.