ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՊԵԿ Բագրատաշենի մաքսակետի մաքսային տեսուչներ Ա. Մ.-ն և Ա. Գ.-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, բեռնատարների վարորդների օժանդակությամբ, դիտավորությամբ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները և առանց համապատասխան ապրանքների առկայությունն ստուգելու թույլատրել են դատարկ բեռնատարների ելքը, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 700 մլն ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մասնավորապես՝ 2023 թ. դեկտեմբերի 25-ին և 26-ին մաքսային տեսուչ Ա. Մ.-ի մտերիմ Ռ. Գ.-ն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ներմուծել է 87,6 տոննա շարժիչային յուղեր, սակայն ներքին սպառման նպատակով ներմուծված հիշյալ ապրանքների համար շուրջ 69 մլն ՀՀ դրամի չափով մաքսատուրքեր, հարկեր և այլ տուրքեր վճարելու պարտավորությունից ազատվելու համար տնտեսվարողը դրանք ձևակերպել է «Վերաարտահանում» մաքսային ընթացակարգով: Այնուհետև դրանք տեղափոխող բեռնատարները մինչև Բագրատաշենի մաքսակետ հասնելը դատարկվել են և առանց բեռների մուտք գործել արտահանման ուղղության վրա տեղակայված հսկողության տարածք: Նույն պահին արտահանման տեղամասում ծառայություն իրականացնող մաքսային տեսուչներ Ա. Մ.-ն և Ա. Գ.-ն առանց բեռնատարները կշռելու և դրանցում համապատասխան ապրանքների առկայությունն ստուգելու, դիտավորյալ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները և վերոհիշյալ տրանսպորտային միջոցների վարորդների օժանդակությամբ թույլատրել են իրականում չարտահանվող ապրանքների տեղափոխումը Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքից երրորդ երկրներ՝ այդ կերպ Ռ. Գ.-ին ազատելով հարկերը վճարելու պարտականությունից:
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում բացահատվել է նույն մեխանիզմով հանցանքների կատարման ևս 15 դեպք: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ռ. Գ.-ն 2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ից մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 22-ը ԻԻՀ-ից ներկրել է ընդհանուր ավելի քան 700 տոննա տարբեր տեսակի ավտոյուղեր: Ապրանքների ներմուծման ժամանակ օրենքով սահմանված մաքսատուրքեր, հարկեր և այլ տուրքեր վճարելու պարտավորությունից ազատվելու համար Ռ. Գ.-ի կողմից ներկրված հիշյալ բոլոր ապրանքերը դարձյալ ձևակերպվել են «Վերաարտահանում» մաքսային ընթացակարգով: Դրանցով բեռնված տրանսպորտային միջոցները, սակայն, մինչև Բագրատաշենի մաքսակետ հասնելը դատարկվել են և առանց բեռների մուտք գործել արտահանման ուղղության վրա տեղակայված հսկողության տարածք, որտեղ էլ ՊԵԿ վերը նշված երկու պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ և բեռնատարների վարորդների օժանդակությամբ, առանց համապատասխան մաքսային հսկողական ընթացակարգերի թույլատրվել է դատարկ բեռնատարների ելքը ԵԱՏՄ տարածքից երրորդ երկրներ, որի հետևանքով պետական բյուջե չեն վճարվել առանձնապես խոշոր չափի՝ շուրջ 700 մլն դրամի հարկեր, տուրքեր կամ պարտադիր այլ վճարներ:
Նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է ներկայացվել 15 անձի: Իշխանական կամ ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելու և ծառայողական պարտականությունները չկատարելու համար մաքսային տեսուչներ Ա. Մ.-ին և Ա. Գ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (16 դրվագ), իսկ վերջիններիս օժանդակած վարորդներին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով:
Մաքսային տեսուչների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված առանձնապես խոշոր չափի՝ շուրջ 700 մլն ՀՀ դրամ վնասի չափով արգելանք է դրվել մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա:

The preliminary investigation carried out under the criminal proceedings initiated in the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia on the basis of materials received from the State Revenue Committee of the Republic of Armenia established that the customs inspectors of Bagratashen customs point A. M. and A. G., having entered into a preliminary agreement as part of a group, with the assistance of truck drivers, they deliberately failed to perform their official duties and allowed empty trucks to leave without checking the availability of relevant goods, as a result of which the state suffered material damage on a particularly large scale, amounting to about AMD 700 million.
In particular, on December 25 and 26, 2023, a close friend of the customs inspector A. M. R. G. imported 87.6 tons of motor oils from the Islamic Republic of Iran, however, in order to be exempt from the obligation to pay customs duties, taxes and other fees in the amount of AMD 69 million for the specified goods imported for domestic consumption, the entrepreneur registered them under the “Re-export” customs procedure. Then the trucks carrying them were unloaded before reaching Bagratashen customs point, and without the cargo they entered the control zone located on the export route. At the same time, customs inspectors A.M. and A.G., holding their service in the export zone, without weighing the trucks and without checking the existence of the relevant goods in them, knowingly did not perform their official duties and, with the assistance of the drivers of these vehicles, allowed transportation of goods that were not actually exported from the customs territory of the Eurasian Economic Union to the third countries, thus exempting R.G. from the obligation to pay taxes.
In addition, during the preliminary investigation, another 15 cases of crimes committed using the same mechanism were revealed. In particular, it was established that R.G. imported a total of more than 700 tons of various types of motor oils from the Republic of Iran within the period from October 21, 2022 to December 22, 2023. In order to be exempt from the obligation to pay customs duties, taxes and other duties established by law when importing goods, the specified goods imported by R.G. again were re-registered under the “Re-export” customs procedure. However, the vehicles they loaded were unloaded before arriving at Bagratashen customs post and, without cargo, entered the control zone located on the export route, where, upon the prior consent of the above-mentioned two SRC officials and with the assistance of truck drivers, the empty trucks were allowed to leave the territory of the EAEU to third countries without proper customs control procedures, as a result of which taxes, duties or other mandatory payments of a particularly large amount, about AMD 700 million, were not paid to the state budget.
During the preliminary investigation, charges were brought against 15 people. For the use of official or service powers to the detriment of the interests of the state and failure to perform official duties, customs inspectors A.M. and A.G. were charged under Article 441 Part 2 Clauses 2 and 4 of the Criminal Code of the Republic of Armenia (16 episodes), and the drivers assisting them – under Articles 46-441 Part 2 Clauses 2 and 4 of RA Criminal Code.
Arrest was applied as a measure of restriction the Customs inspectors.
In the course of the preliminary investigation, a ban was imposed on the property of the accused for the amount of damage caused to the state in a particularly large amount, about AMD 700 million.