ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեից ստացված նյութերի հիման վրա ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում նախաձեռնված քրեական վարույթով իրականացված նախաքննությամբ պարզվել է, որ ՊԵԿ Բագրատաշենի մաքսակետի մաքսային տեսուչներ Ա. Մ.-ն և Ա. Գ.-ն նախնական համաձայնությամբ, խմբի կազմում, բեռնատարների վարորդների օժանդակությամբ, դիտավորությամբ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները և առանց համապատասխան ապրանքների առկայությունն ստուգելու թույլատրել են դատարկ բեռնատարների ելքը, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ շուրջ 700 մլն ՀՀ դրամի գույքային վնաս:
Մասնավորապես՝ 2023 թ. դեկտեմբերի 25-ին և 26-ին մաքսային տեսուչ Ա. Մ.-ի մտերիմ Ռ. Գ.-ն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից ներմուծել է 87,6 տոննա շարժիչային յուղեր, սակայն ներքին սպառման նպատակով ներմուծված հիշյալ ապրանքների համար շուրջ 69 մլն ՀՀ դրամի չափով մաքսատուրքեր, հարկեր և այլ տուրքեր վճարելու պարտավորությունից ազատվելու համար տնտեսվարողը դրանք ձևակերպել է «Վերաարտահանում» մաքսային ընթացակարգով: Այնուհետև դրանք տեղափոխող բեռնատարները մինչև Բագրատաշենի մաքսակետ հասնելը դատարկվել են և առանց բեռների մուտք գործել արտահանման ուղղության վրա տեղակայված հսկողության տարածք: Նույն պահին արտահանման տեղամասում ծառայություն իրականացնող մաքսային տեսուչներ Ա. Մ.-ն և Ա. Գ.-ն առանց բեռնատարները կշռելու և դրանցում համապատասխան ապրանքների առկայությունն ստուգելու, դիտավորյալ չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները և վերոհիշյալ տրանսպորտային միջոցների վարորդների օժանդակությամբ թույլատրել են իրականում չարտահանվող ապրանքների տեղափոխումը Եվրասիական տնտեսական միության մաքսային տարածքից երրորդ երկրներ՝ այդ կերպ Ռ. Գ.-ին ազատելով հարկերը վճարելու պարտականությունից:
Բացի այդ, նախաքննության ընթացքում բացահատվել է նույն մեխանիզմով հանցանքների կատարման ևս 15 դեպք: Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Ռ. Գ.-ն 2022 թվականի հոկտեմբերի 21-ից մինչև 2023 թվականի դեկտեմբերի 22-ը ԻԻՀ-ից ներկրել է ընդհանուր ավելի քան 700 տոննա տարբեր տեսակի ավտոյուղեր: Ապրանքների ներմուծման ժամանակ օրենքով սահմանված մաքսատուրքեր, հարկեր և այլ տուրքեր վճարելու պարտավորությունից ազատվելու համար Ռ. Գ.-ի կողմից ներկրված հիշյալ բոլոր ապրանքերը դարձյալ ձևակերպվել են «Վերաարտահանում» մաքսային ընթացակարգով: Դրանցով բեռնված տրանսպորտային միջոցները, սակայն, մինչև Բագրատաշենի մաքսակետ հասնելը դատարկվել են և առանց բեռների մուտք գործել արտահանման ուղղության վրա տեղակայված հսկողության տարածք, որտեղ էլ ՊԵԿ վերը նշված երկու պաշտոնատար անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ և բեռնատարների վարորդների օժանդակությամբ, առանց համապատասխան մաքսային հսկողական ընթացակարգերի թույլատրվել է դատարկ բեռնատարների ելքը ԵԱՏՄ տարածքից երրորդ երկրներ, որի հետևանքով պետական բյուջե չեն վճարվել առանձնապես խոշոր չափի՝ շուրջ 700 մլն դրամի հարկեր, տուրքեր կամ պարտադիր այլ վճարներ:
Նախաքննության ընթացքում մեղադրանք է ներկայացվել 15 անձի: Իշխանական կամ ծառայողական լիազորություններն ի վնաս պետական շահերի օգտագործելու և ծառայողական պարտականությունները չկատարելու համար մաքսային տեսուչներ Ա. Մ.-ին և Ա. Գ.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով (16 դրվագ), իսկ վերջիններիս օժանդակած վարորդներին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 46-441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 4-րդ կետերով:
Մաքսային տեսուչների նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Նախաքննության ընթացքում պետությանը պատճառված առանձնապես խոշոր չափի՝ շուրջ 700 մլն ՀՀ դրամ վնասի չափով արգելանք է դրվել մեղադրյալներին պատկանող գույքի վրա:

Предварительным следствием, проведенным по уголовному производству, возбужденному в Антикоррупционном комитете РА на основании материалов, полученных из Комитета государственных доходов РА, было установлено, что таможенные инспекторы Баграташенского КПП А. М. и А. Г., вступив в предварительный сговор в составе группы, при содействии водителей-дальнобойщиков, умышленно не выполнили свои служебные обязанности и допустили выезд пустых грузовых автомобилей без проверки наличия соответствующих товаров, в результате чего государству был причинен материальный ущерб в особо крупных размерах, на сумму около 700 млн драмов РА.
В частности, 25 и 26 декабря 2023 г. близкий друг таможенного инспектора А. М. - Р. Г. импортировал из Исламской Республики Иран 87,6 тонн моторных масел, однако в целях освобождения от обязанности по уплате таможенных пошлин, налогов и других сборов в размере 69 млн драмов РА за указанные товары, ввезенные для внутреннего потребления, предприниматель оформил их под таможенную процедуру «Реэкспорт». Затем перевозившие их грузовики были разгружены, не доехав до таможенного пункта Баграташен, и без груза въехали в зону контроля, расположенную на экспортном маршруте. В то же время находящиеся на службе в экспортной зоне таможенные инспекторы А. М. и А. Г., не взвесив грузовые автомобили и не проверив наличие в них соответствующих товаров, умышленно не выполнили свои служебные обязанности и при содействии водителей указанных транспортных средств допустили перевозку товаров, которые фактически не были вывезены с таможенной территории Евразийского экономического союза в третьи страны, таким образом освободив Р. Г. от обязанности платить налоги.
Кроме того, в ходе предварительного следствия было раскрыто еще 15 событий совершения преступлений по тому же механизму. В частности, установлено, что Р. Г. в период с 21 октября 2022 года по 22 декабря 2023 года импортировал из Исламской Республики Иран в общей сложности более 700 тонн различных видов моторных масел. В целях освобождения от обязанности уплаты таможенных пошлин, налогов и иных установленных законом пошлин при ввозе товаров, все указанные товары, ввезенные Р. Г., были вновь оформлены таможенной процедурой «Реэкспорт». Однако загруженные ими транспортные средства были разгружены до прибытия на таможенный пост Баграташен и без груза въехали в зону контроля, расположенную на экспортном маршруте, куда с предварительного согласия двух упомянутых выше должностных лиц КГД и при содействии водителей грузовиков, пустым грузовым автомобилям был разрешен выезд с территории ЕАЭС в третьи страны без надлежащих процедур таможенного контроля, в результате чего в бюджет государства не были уплачены налоги, пошлины или другие обязательные платежи на особо крупную сумму, около 700 млн драмов РА.
В ходе предварительного следствия обвинения предъявлены 15 лицам. За использование должностных или служебных полномочий в ущерб интересам государства и неисполнение служебных обязанностей таможенным инспекторам А. М. и А. Г. было предъявлено обвинение по пунктам 2 и 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА (16 эпизодов), а содействовавшим последним водителям - согласно пунктам 2 и 4 части 2, статьи 46-441 Уголовного кодекса РА.
В качестве меры пресечения в отношении таможенных инспекторов был применен арест.
В ходе предварительного следствия на имущество обвиняемых был наложен запрет на сумму ущерба, причиненного государству, в особо крупном размере, около 700 млн драмов РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, материалы производства направлены в суд с обвинительным заключением - для рассмотрения по существу.