ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցների կողմից իրականացված լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի երկու ստորաբաժանումների ղեկավարներ Ա. Ս.-ն և Կ. Կ.-ն, ինչպես նաև նույն տեսչական մարմնի 4 աշխատակիցները, խմբի կազմում, իրենց ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով կաշառք տվողների օգտին գործողություններ կատարելու, ապօրինի անգործություն դրսևորելու համար Երևանում կառուցվող մի շարք շինությունների սեփականատերերից որպես կաշառք պարբերաբար ստացել են տարբեր չափի գումարներ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ տեսչական մարմնի վերը նշված պաշտոնատար անձինք Երևանի տարբեր հասցեներում կառուցվող շինությունների՝ շահագործման հանձնելուց առաջ սահմանված նորմերի համապատասխանության վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթերում դրական կարծիք (եզրակացություն) տալու գործընթացը կազմակերպելու համար տվյալ շինությունների սեփականատերերից պահանջել և 2023 թվականի հոկտեմբեր-նոյեմբեր ամիսներին նրանցից ստացել են 50.000-ից մինչև 3.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք, որն այնուհետև բաժանել են միմյանց միջև:
Բացի այդ, նշված անձինք իրենց ծառայողական լիազորություններն օգտագործելով կաշառք տվողի օգտին ապօրինի անգործություն դրսևորելու, այն է՝ քաղաքաշինական բնագավառում խախտումների առկայության պայմաններում Երևանի կենտրոնական հատվածներից մեկում կառուցվող շինության՝ շահագործման հանձնելուց առաջ սահմանված նորմերի համապատասխանության վերաբերյալ ավարտական փաստաթղթերում եզրակացություն տալու գործընթացը կազմակերպելու համար տվյալ շինարարական կազմակերության տնօրենից 2023 թվականի հոկտեմբեր ամսին պահանջել և ստացել են խոշոր չափերի՝ 3.000.000 ՀՀ դրամին համարժեք 7.000 ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Այսպիսով՝ ՀՀ քաղաքաշինության, տեխնիկական և հրդեհային անվտանգության տեսչական մարմնի վերը նշված 6 պաշտոնատար անձինք, այդ թվում՝ երկու ստորաբաժանումների ղեկավարները, Երևանի տարբեր հասցեներում կառուցվող շինությունների 9 սեփականատերերից 2023 թվականի հոկտեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին ընդհանուր առմամբ որպես կաշառք ստացել են 8,800 ԱՄՆ դոլար և 5 մլն ՀՀ դրամ:
Կաշառք ստանալու համար պաշտոնատար անձանց մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի տարբեր մասերով, իսկ վերջիններիս կաշառք տված շինությունների սեփականատերերին՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 436-րդ հոդվածի տարբեր մասերով:

Предварительным следствием по уголовному производству, возбужденному в результате широкомасштабных оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Антикоррупционного комитета РА, обснованно, что руководители двух подразделенийИн спекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности РА А. С. и К. К., а также 4 сотрудника того же инспекционного органа, в составе группы, используя свои служебные полномочия для совершения действий в интересах взяткодателей, демонстрации противоправного бездействия, регулярно получали различные суммы денег в качестве взяток от владельцев ряда строящихся зданий в Ереване.
Предварительным следствием установлено, что вышеуказанные должностные лица инспекционного органа в целях организации процесса дачи положительного мнения (заключения) в итоговых документах о соответствии нормам, установленным перед вводом в эксплуатацию строящихся зданий по разным адресам в Ереване потребовали от владельцев данных зданий и в октябре-ноябре 2023 года получили от них от 50.000 до 3.000.000 драмов РА взятку, которую затем поделили между собой.
Кроме того, указанные лица, используя свои служебные полномочия для демонстрации противоправного бездействия в интересах взяткодателя, а именно: при наличии нарушений в сфере градостроительства, в целях организации процесса дачи заключения в итоговых документах о соответствии нормам, установленным перед вводом в эксплуатацию строящегося здания в одной из центральных частей Еревана, в октябре 2023 года потребовали от директора данной строительной компании и получили крупную взятку в размере 7.000 долларов США, эквивалентных 3.000.000 драмам РА.
Таким образом, вышеуказанные 6 должностных лиц Инспекционного органа градостроительства, технической и пожарной безопасности РА, включая руководителей двух подразделений, в октябре-декабре 2023 года получили от 9 владельцев строящихся в Ереване по разным адресам зданий в общей сложности 8.800 долларов США и 5млн драмов РА в качестве взяток.
Должностным лицам предъявлено обвинение в получении взятки по различным частям статьи 435 Уголовного кодекса РА, а владельцам зданий, давших им взятку - по различным частям статьи 436 Уголовного кодекса РА.