ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի աշխատակիցների կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների, ինչպես նաև ՀՀ ՆԳՆ ներքին անվտանգության և հակակոռուպցիոն վարչությունից ստացված նյութերի հիման վրա նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահայտվել են ապօրինի հատված փայտանյութի անօրինական տեղափոխման դիմաց ոստիկանության պաշտոնատար անձի կողմից կաշառք ստանալու, ինչպես նաև զենքի գործադրմամբ զուգորդված խուլիգանության դեպքը ոստիկանության պաշտոնյաների կողմից թաքցնելու, վերջիններիս կողմից իշխանական ու ծառայողական լիազորությունները չարաշահելու մի շարք դեպքեր:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ «Հայանտառ» ՊՈԱԿ-ի մասնաճյուղերից մեկի անտառպետության անտառապետ Ա. Կ.-ն պայմանավորվածություն է ձեռք բերել ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության Սյունիքի մարզային վարչության ստորաբաժանումներից մեկի պետի տեղակալ Վ. Գ.-ի հետ՝ կաշառքի դիմաց տվյալ անտառպետության տարածքից ապօրինի հատված փայտանյութի անօրինական տեղափոխումն ու իրացումը կազմակերպելու համար:
Ոստիկանության հիշյալ պաշտոնյան, ձեռք բերված հանցավոր համաձայնության շրջանակներում, անտառապետ Ա. Կ.-ի մատնանշած տրանսպորտային միջոցներով ապօրինի հատված փայտանյութի քանակի և որակական հատկանիշների վերաբերյալ փաստաթղթերում կեղծ տեղեկություններն անտեսելու և փայտանյութի անօրինական տեղափոխումը չարգելելու դիմաց 2023թ. օգոստոսից սեպտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում Ա. Կ.-ից որպես կաշառք ստացել է 240.000 ՀՀ դրամ:
Բացի այդ, պարզվել է, որ Ա. Կ.-ն, 2023թ. օգոստոսին Ճակատեն‑Կապան ավտոճանապարհին Ա. Ս.-ի վարած ավտոմեքենայում նկատելով իր ծանոթ Բ. Հ.-ին, իր ավտոմեքենայով հետապնդել և իրեն պատկանող որսորդական հրացանից կրակոցներ է արձակել Ա. Ս.-ի վարած տրանսպորտային միջոցի ուղղությամբ: Ա. Կ.-ի կողմից զենքի գործադրմամբ զուգորդված վերոհիշյալ խուլիգանությունը կատարելուց հետո ենթադրյալ հանցանքի վերաբերյալ հաղորդում է ստացվել ոստիկանություն, որից հետո Վ. Գ.-ն Սյունիքի մարզային վարչության մեկ այլ պաշտոնյայի՝ Հ. Ծ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, Ա. Կ.-ի հետ ունեցած մտերիմ փոխհարաբերությունները չվատթարացնելու շահագրգռվածությունից ելնելով, նրան առաջարկել են համապատասխան դիմում ներկայացնել ոստիկանություն՝ դրանում թաքցնելով դեպքի իրական փաստերն ու խեղաթյուրելով ծանր հանցանքի կատարման հանգամանքները: Արդյունքում՝ ծանր հանցանքի փոխարեն քրեական վարույթ է նախաձեռնվել ոչ մեծ ծանրության արարքի հատկանիշներով:
Նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Վ. Գ.-ն զենք‑զինամթերքը կամովին հանձնելու դեպքերի ցուցանիշները բարելավելու նպատակով նախնական համաձայնության գալով Հ. Ծ.-ի և ոստիկանության ավագ տեսուչ Ն. Ա.-ի հետ, վերջիններիս հանձնարարել է կազմակերպել դեռևս 2023 թ. իր կողմից գնված ակոսափող հրացանի՝ այլ քաղաքացու կողմից իբր ինքնակամ ոստիկանություն ներկայացնելու շինծու դեպքի հաշվառման գործընթաց:
Այդ նպատակով Ն. Ա.-ն դիմել է իր ծանոթ Ա. Ս.-ին՝ վերջինիս խնդրելով ոստիկանության բաժնում հաղորդում ներկայացնել, թե իբր կամավոր ներկայացնում է իր գտած ապօրինի զենքը՝ վստահեցնելով, որ դրա արդյունքում նրա համար որևէ անբարենպաստ հետևանք չի առաջանա: Ա. Ս.-ն, համաձայնվելով պաշտոնատար անձի հիշյալ առաջարկի հետ, հաղորդմամբ հայտնել է, թե իբր տան խորդանոցը մաքրելիս գտել է հանգուցյալ պապին պատկանող վերոհիշյալ հրացանը և ներկայացրել ոստիկանություն, որից հետո նշված հաղորդման հիման վրա նախաձեռնվել է քրեական վարույթ իրականում տեղի չունեցած հանցանքի առթիվ:
Վերը նշված հանցավոր արարքների համար Վ. Գ.-ին մեղադրանք է ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 441‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 4‑րդ կետով /2 դրվագ/, իսկ Ա. Կ.-ին՝ 436-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետով և 46‑441‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 4‑րդ կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է կիրառվել կալանքը:
Հ. Ծ.-ին և Ն. Ա.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 441‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 4‑րդ կետով, իսկ Ա. Ս.-ին՝ 46‑441‑րդ հոդվածի 2‑րդ մասի 4‑րդ կետով:

Предварительным следствием по уголовному производству, возбужденному на основании оперативно-розыскных мероприятий, проведенных сотрудниками Антикоррупционного комитета РА, а также материалов, полученных из Управления внутренней безопасности и борьбы с коррупцией МВД РА, выявлен ряд случаев дачи взятки со стороны должностного лица полиции в обмен на незаконную перевозку нелегально вырубленной древесины, а также сокрытия сотрудниками полиции хулиганства, сопряженного с применением оружия, злоупотребления должностными и служебными полномочиями со стороны последних.
В частности, предварительным следствием было установлено, что руководитель лесного хозяйства одного из филиалов ГНКО "Айантар" А. К. вступил в сговор с заместителем начальника одного из подразделений Управления марза Сюник полиции МВД РА В. Г. с с целью организовать незаконную перевозку с территории данного лесного хозяйства и сбыт нелегально заготовленной древесины в обмен на взятку.
В рамках достигнутого преступного сговора, вышеупомянутое должностное лицо полиции получило взятку в размере 240.000 драмов РА от А. К. в период с августа по сентябрь 2023 года в обмен на игнорирование в документах ложных сведений о количестве и качественных характеристиках незаконно заготовленной древесины указанным начальником лесного хозяйства А. К. транспортными средствами и на позволение незаконной вывозки древесины.
Кроме того, было установлено, что в августе 2023 года, А. К., заметив на трассе Чакатен-Капан своего знакомого Б. А. в автомобиле, которым управлял А.С. преследовал его на своей машине и выстрелил из ружья по транспортному средству, которым управлял А. С. После того, как А. К. совершил вышеуказанное хулиганство с применением оружия, в полицию поступило заявление о предполагаемом преступлении, после чего В. Г., вступив в предварительный сговор с другим должностным лицом Управления марза Сюник А.Ц, исходя из корыстных побуждений не ухудшать близкие отношения с А. К., предложили ему подать соответствующее заявление в полицию, скрыв истинные обстоятельства дела и исказив обстоятельства совершения тяжкого преступления. В результате, вместо тяжкого преступления было возбуждено уголовное производство с признаками деяния небольшой тяжести.
Предварительным следствием было также установлено, что в целях улучшения показателей добровольной сдачи оружия и боеприпасов, В. Г., вступив в предварительный сговор с А.Ц. и старшим инспектором полиции Н.А., поручил последнему организовать процесс регистрации ложного случая якобы добровольной сдачи в полицию со стороны другого лица автомата, приобретенного им в 2023 году.
С этой целью Н. А. обратился к своему знакомому А. С., прося последнего подать в отделение полиции заявление о том, что он якобы добровольно сдает найденное им незаконное оружие, уверяя его, что никаких неблагоприятных последствий для него это не повлечет. А. С., согласившись с упомянутым предложением должностного лица, сообщил в заявлении, что якобы нашел вышеупомянутое ружье, принадлежавшее покойному дедушке, во время уборки кладовки дома и предъявил его полиции, после чего на основании указанного заявления было возбуждено уголовное дело о преступлении, которого на самом деле не произошло.
За вышеуказанные преступные деяния В. Г. было предъявлено обвинение по пункту 3 части 2 статьи 435 и по пункту 4 части 2 статьи 441 (2 эпизода) Уголовного кодекса РА, а А. К. – по пункту 3 части 2 статьи 436 и по пункту 4 статьи 2 статьи 46-441 Уголовного кодекса РА. В качестве меры пресечения в отношении них был применен арест.
А. Ц. и Н. А. было предъявлено обвинение пo пункту 4 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса РА, а А. С. – по пункту 4 части 2 статьи 46-441 Уголовного кодекса РА.
Предварительное следствие по уголовному производству завершено, материалы дела направлены в суд с обвинительным заключением - для рассмотрения по существу.