ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահատվել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի պաշտոնատար անձանց կողմից նպաստառուներից կաշառք և ապօրինի վարձատրություն ստանալու, ինչպես նաև խարդախություն կատարելու բազմաթիվ դեպքեր:
Մասնավորապես՝ միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի ստորաբաժանումների ղեկավարներ Տ. Կ.-ն և Հ. Ս.-ն, իրենց լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով նպաստառուների օգտին գործողություններ կատարելու համար, նույն կենտրոնի աշխատակից Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, բազմաթիվ նպաստառուներից պարբերաբար ստացել են 30.000-ից 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Լ. Մ.-ն, Տ. Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և իր մտերիմ Է. Խ.-ի միջնորդությամբ, 2023 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Արարատի մարզի բնակչի՝ պետական նպաստ ստանալու ժամկետը երկարաձգելու գործընթացն անխոչընդոտ կազմակերպելու համար նրանից որպես կաշառք ստացել է 30.000 ՀՀ դրամ: Բացի այդ, դարձյալ Տ. Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և Է. Խ.-ի միջնորդությամբ, Լ. Մ.-ն նույն մարզի մեկ այլ բնակչի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցուցակում ընդգրկելու և պետական նպաստ տրամադրելու գործընթացը սահուն և անխոչընդոտ կազմակերպելու համար 2023 թվականի սեպտեմբերին նրանից որպես կաշառք ստացել է 35.000 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված եղանակով Տ. Կ.-ն և Լ. Մ.-ն 2023 թվականի տարբեր ամիսների ընթացքում Արարատի մարզի ևս 7 նպաստառուից որպես կաշառք ստացել են 30.000-50.000 ՀՀ դրամ՝ վերջիններիս սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցուցակում ընդգրկելու, վերագրանցելու, նպաստ ստանալը շարունակելու գործընթացը սահուն և անխոչընդոտ կազմակերպելու համար:
Բացի այդ, Տ. Կ.-ն Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել Արարատի մարզի բնակչից խարդախությամբ գումար հափշտակելու վերաբերյալ: Այսպես՝ Լ. Մ.-ն, քաջատեղյակ լինելով, որ հիշյալ քաղաքացուն վճարված նպաստի գումարը հետ գանձման ենթակա չէ, հետ գանձում կատարելու պատրվակով նրանից վերցրել է 30.000 ՀՀ դրամ, որը խաբեությամբ Տ. Կ.-ի հետ հափշտակել են: Պաշտոնատար անձ Լ.Մ.-ն նույն կերպ մեկ այլ նպաստառուից հափշտակել է 40.000 դրամ:
Նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի մեկ այլ ստորաբաժանման ղեկավար Հ. Ս.-ի կողմից կենսաթոշակառուներից կաշառք ստանալու երեք դեպքի վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Լ. Մ.-ն Արարատի մարզի երեք բնակչի տարիքային աշխատանքային կենսաթոշակ ստացողների ցուցակում ընդգրկելու հարցը կարգավորելու դիմաց նրանցից որպես կաշառք պահանջել և ստացել է 200.000, 250.000 և 300.000 ՀՀ դրամ, որոնց մի մասը փոխանցել է Հ. Ս.-ին:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ Լ.Մ.-ն Տ.Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, Արարատի մարզի բնակիչներից մեկին որպես նպաստառու ձևակերպելու գործընթացն անխոչընդոտ կազմակերպելու համար նրանից ստացել է 20.000 ՀՀ դրամ ապօրինի վարձատրություն, որի մի մասը փոխանցել է Տ.Կ-ին:
Լ. Մ.-ին, Տ. Կ.-ին և Հ. Ս.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել 15 դրվագ կաշառք ստանալու, խարդախություն կատարելու և ապօրինի վարձատրություն ստանալու համար:

In the course of the preliminary investigation under the criminal proceedings initiated as a result of the activities carried out by the operative-investigative department of RA Anti-Corruption Committee, numerous cases of receiving bribes and illegal remuneration from beneficiaries, as well as committing fraud by officials of one of the territorial centers of the Unified Social Service of RA Ministry of Labor and Social Security have been revealed.
In particular, the heads of divisions of one of the territorial centers of the Unified Social Service T. K. and H. S., using their powers or the influence caused by them to carry out actions in favor of beneficiaries, having entered into a preliminary agreement with an employee of the same center L. M., regularly received bribes ranging from AMD 30.000 to AMD 300.000 from numerous beneficiaries.
The preliminary investigation established that L. M., having entered into a preliminary agreement with T. K. and through the mediation of his close friend E. Kh., for smoothly organizing the process of extending the state benefit period of a resident of Ararat Marz received a bribe from him in the amount of AMD 30.000 on October 29, 2023. In addition, again, by prior agreement with T. K. and with the mediation of E. Kh., with the purpose of committing an action in favor of another resident of the same marz, namely, including him in the list of socially disadvantaged families and the smooth and unimpeded organization of the process of providing state benefits, L. M. received a bribe from him in the amount of AMD 35.000 in September 2023.
In the above-mentioned manner, T. K. and L. M., during different months of 2023, received bribes in the amount of AMD 30.000 – 50.000 from 7 more beneficiaries of Ararat marz for the smooth and unimpeded organization of the process of including them in the list of socially disadvantaged families, their re-registration and continuation receiving benefits.
In addition, T. K. entered into a preliminary agreement with L. M. to embezzle funds from a resident of Ararat marz. Thus, L. M., being well aware that the benefit amount paid to the specified citizen is not subject to refund, under the pretext of return, took from him AMD 30,000, which were embezzled by T. K. In the same way, the official L. M. embezzled AMD 40,000 from another beneficiary.
In the course of the preliminary investigation, evidence was also obtained on three cases of receiving a bribe from pensioners by the head of another division of one of the territorial centers of the Unified Social Service H. S., in prior agreement with L. M.
In particular, in exchange for resolving the issue of including three residents of Ararat marz in the list of recipients of the old-age labor pension, L. M. demanded and received AMD 200.000, 250.000 and 300.000 as a bribe, part of which was transferred to H.S.
In addition, it was also established that L. M. by prior agreement with T. K., for the smooth organization of the process of registering a pension for one of the residents of Ararat marz, he received from him an illegal reward in the amount of AMD 20.000, part of which he transferred to T. K.
L. M., T. K. and A. S. were charged under 15 episodes, for accepting a bribe, committing fraud and receiving illegal remuneration.