ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեի օպերատիվ-հետախուզական վարչության կողմից իրականացված միջոցառումների արդյունքում նախաձեռնված քրեական վարույթով կատարված նախաքննությամբ բացահատվել են ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարության միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի պաշտոնատար անձանց կողմից նպաստառուներից կաշառք և ապօրինի վարձատրություն ստանալու, ինչպես նաև խարդախություն կատարելու բազմաթիվ դեպքեր:
Մասնավորապես՝ միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի ստորաբաժանումների ղեկավարներ Տ. Կ.-ն և Հ. Ս.-ն, իրենց լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով նպաստառուների օգտին գործողություններ կատարելու համար, նույն կենտրոնի աշխատակից Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, բազմաթիվ նպաստառուներից պարբերաբար ստացել են 30.000-ից 300.000 ՀՀ դրամ կաշառք:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Լ. Մ.-ն, Տ. Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և իր մտերիմ Է. Խ.-ի միջնորդությամբ, 2023 թվականի հոկտեմբերի 29-ին Արարատի մարզի բնակչի՝ պետական նպաստ ստանալու ժամկետը երկարաձգելու գործընթացն անխոչընդոտ կազմակերպելու համար նրանից որպես կաշառք ստացել է 30.000 ՀՀ դրամ: Բացի այդ, դարձյալ Տ. Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ և Է. Խ.-ի միջնորդությամբ, Լ. Մ.-ն նույն մարզի մեկ այլ բնակչի օգտին գործողություն կատարելու, այն է՝ սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցուցակում ընդգրկելու և պետական նպաստ տրամադրելու գործընթացը սահուն և անխոչընդոտ կազմակերպելու համար 2023 թվականի սեպտեմբերին նրանից որպես կաշառք ստացել է 35.000 ՀՀ դրամ:
Վերը նշված եղանակով Տ. Կ.-ն և Լ. Մ.-ն 2023 թվականի տարբեր ամիսների ընթացքում Արարատի մարզի ևս 7 նպաստառուից որպես կաշառք ստացել են 30.000-50.000 ՀՀ դրամ՝ վերջիններիս սոցիալապես անապահով ընտանիքների ցուցակում ընդգրկելու, վերագրանցելու, նպաստ ստանալը շարունակելու գործընթացը սահուն և անխոչընդոտ կազմակերպելու համար:
Բացի այդ, Տ. Կ.-ն Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնություն է ձեռք բերել Արարատի մարզի բնակչից խարդախությամբ գումար հափշտակելու վերաբերյալ: Այսպես՝ Լ. Մ.-ն, քաջատեղյակ լինելով, որ հիշյալ քաղաքացուն վճարված նպաստի գումարը հետ գանձման ենթակա չէ, հետ գանձում կատարելու պատրվակով նրանից վերցրել է 30.000 ՀՀ դրամ, որը խաբեությամբ Տ. Կ.-ի հետ հափշտակել են: Պաշտոնատար անձ Լ.Մ.-ն նույն կերպ մեկ այլ նպաստառուից հափշտակել է 40.000 դրամ:
Նախաքննությամբ ապացույցներ են ձեռք բերվել նաև Լ. Մ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ Միասնական սոցիալական ծառայության տարածքային կենտրոններից մեկի մեկ այլ ստորաբաժանման ղեկավար Հ. Ս.-ի կողմից կենսաթոշակառուներից կաշառք ստանալու երեք դեպքի վերաբերյալ:
Մասնավորապես՝ Լ. Մ.-ն Արարատի մարզի երեք բնակչի տարիքային աշխատանքային կենսաթոշակ ստացողների ցուցակում ընդգրկելու հարցը կարգավորելու դիմաց նրանցից որպես կաշառք պահանջել և ստացել է 200.000, 250.000 և 300.000 ՀՀ դրամ, որոնց մի մասը փոխանցել է Հ. Ս.-ին:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ Լ.Մ.-ն Տ.Կ.-ի հետ նախնական համաձայնությամբ, Արարատի մարզի բնակիչներից մեկին որպես նպաստառու ձևակերպելու գործընթացն անխոչընդոտ կազմակերպելու համար նրանից ստացել է 20.000 ՀՀ դրամ ապօրինի վարձատրություն, որի մի մասը փոխանցել է Տ.Կ-ին:
Լ. Մ.-ին, Տ. Կ.-ին և Հ. Ս.-ին մեղադրանքներ են ներկայացվել 15 դրվագ կաշառք ստանալու, խարդախություն կատարելու և ապօրինի վարձատրություն ստանալու համար:

В ходе предварительного следствия по уголовному производству, возбужденному в результате мероприятий, проведенных оперативно-розыскным управлением Антикоррупционного комитета РА, было выявлено множество случаев получения взяток и незаконного вознаграждения от бенефициаров, а также совершения мошенничества должностными лицами одного из территориальных центров Единой социальной службы Министерства труда и социальной защиты РА.
В частности, руководители отделений одного из территориальных центров Единой социальной службы Т. К. и А. С., используя свои полномочия или обусловленное ими влияние для совершения действий в пользу бенефициаров, вступив в предварительный сговор с сотрудником того же центра Л. М., регулярно получали от множества бенефициаров взятки в размере от 30.000 до 300.000 драмов РА.
Предварительным следствием было установлено, что Л. М., вступив в предварительный сговор с Т. К. и при посредничестве его близкого друга Э. Х., 29-го октября 2023 года за беспрепятственную организацию процесса продления срока действия государственного пособия жителя марза Арарат получил от него/нее взятку в размере 30.000 драмов РА. Кроме того, вновь по предварительному сговору с Т. К. и при посредничестве Э. Х., в сентябре 2023 года Л. М., с целью совершения действия в пользу другого жителя того же марза, то есть: включения его в список социально необеспеченных семей, плавной и беспрепятственной организации процесса предоставления государственного пособия, в сентябре 2023 года получил от него/нее взятку в размере 35.000 драмов РА.
Вышеупомянутым образом Т. К. и Л. М. в течение разных месяцев 2023 года получили взятки в размере 30.000 – 50.000 драмов РА от еще 7 бенефициаров марза Арарат за плавную и беспрепятственную организацию процесса включения их в список социально необеспеченных семей, их перерегистрации и продолжения получения пособия.
Кроме того, Т. К. вступил в предварительный сговор с Л. М. о хищении денежных средств от жителя Араратского марза Арарат. Итак: Л. М., прекрасно зная, что сумма пособия, выплаченная указанному гражданину, возврату не подлежит, под предлогом возврата взял с него 30.000 драмов РА, которые были похищены Т. К. Таким же образом должностное лицо Л. М. похитило 40.000 драмов РА у другого бенефициара.
В ходе предварительного следствия также были получены доказательства по трем случаям получения взятки от пенсионеров со стороны начальника другого отделения одного из территориальных центров Единой социальной службы А. С., по предварительному сговору с Л. М.
В частности, в обмен на решение вопроса о включении трех жителей марза Арарат в список получателей трудовой пенсии по старости, Л. М. потребовал и получил 200.000, 250.000 и 300.000 драмов РА в качестве взятки, часть которой была передана А. С.
Кроме того, также было установлено, что Л. М., по предварительному сговору с Т. К., за беспрепятственную организацию процесса оформления пенсии одного из жителей марза Арарат, получил от него незаконное вознаграждение в размере 20.000 драмов РА, часть которой он передал Т.К.
Л. М., Т. К. и А. С. было предъявлено обвинение по 15 эпизодам за получение взятки, совершения мошенничества и получение незаконного вознаграждения.